סוגי השתלות שיניים תמונה ראשית

סוגי השתלות שיניים

אילו סוגי השתלות קיימים ומה חשוב לדעת לגבי כל סוג שתל

סוגי השתלות שיניים

למזלנו הרב – ההחלטה באיזה סוג של השתלת שיניים להשתמש נעשית על ידי רופא השיניים בתהליך שבו הוא מסביר למטופל מבנה של שן על שתלשלו אילו סוגי השתלות קיימים ומדוע בחר במקרה זה בסוג אחד של השתלת שיניים ולא באחר. אין ספק שמטופל מושכל ירגיש הרבה יותר בנוח כשיעבור את תהליך השתלת השיניים הכירורגי. ייתכן גם שאם המטופל ידע יותר על כל אחד מסוגי השתלים, התהליך עצמו לא יהיה כל כך טראומטי עבורו.

שתל דנטלי הוא הליך ברפואת השיניים שבו משתמשים בשורש שן מלאכותי על מנת לתמוך בשן מלאכותית שדומה במראה לשיניים שקיימות בפה. כיום זמינים מספר סוגי השתלות שיניים. כל אחד מסוגי השתלים נועד לבצע פונקציה מסוימת, כפי שתקראו בהמשך.

שתל בלסת תחתונה
שתל בלסת תחתונה

הטיטניום, הוא המתכת שמשמשת כחומר השתל. הטיטניום נבדק ונרשם כחומר יעיל שמשתלב היטב עם העצם הטבעית בלסת, לכן, ברוב השתלים משתמשים היום בטיטניום. התהליך שבו, העצם הטבעית ופני השטח של שתל הטיטניום, משתלבים זה בזה מבחינה מבנית ותפקודית נקרא: Osseointegration. לעצם הלסת יש תפקיד חשוב מאד בתהליך השתלת השיניים. בעצם, הגודל והצורה של עצם הלסת חיוניים מאד והם אלה שמשפיעים על ההחלטה איזה סוג שתל נדרש לכל אחד מהמטופלים.

סוג 1 – root form

כאשר עצם הלסת היא עמוקה ורחבה, שתל השורש (בורג שנקרא "root form" והוא שתל השורש המלאכותי), יהיה דומה מאד לשורש השן הטבעי. סוג זה של השתלת שיניים הוא בעצם הנפוץ ביותר. שתלים אלה נחשבים לקרובים ביותר, מבחינת הגודל והצורה, לשורש השן המקורי. כאמור, משתמשים בהם בעיקר כשעצמות הלסת עמוקות ורחבות מספיק על מנת לספק בסיס רחב להחלפת שן אחת או יותר.

במקרים שבהם עצם הלסת היא קצרה וצרה וכמעט בלתי אפשרי להתקין בה את שתל השורש, מרחיבים את אזור עצם הלסת על ידי השתלת עצם שמסייעת ומקלה על ההתקנה של שתל השורש במקום.

בסוג השתלה זה חושף רופא השיניים את מקום ההשתלה ומכין את העצם כך שתהיה מוכנה לקבל את השתל. לאחר מכן מחדיר הרופא את שתל השורש וממקם אותו בזהירות כך שהשתל יוכל לשמש בהמשך התהליך כעוגן בטוח וחזק לכתר השן המלאכותית. לאחר מכן יתפור הרופא את מקום הניתוח.

בסוג זה של שתל דנטלי יש להמתין בין שלושה לשישה חודשים עד שהריפוי יסתיים. במהלך ההחלמה והריפוי מתרחש תהליך ה-Osseointegration שהוזכר למעלה, כאשר מצד אחד העצם מתחילה לגדול סביב השתל, ומצד שני השתל משתלב בעצם באופן מושלם.

תהליך ה-Osseointegration יוצר קשר חזק אף יותר מהשן הטבעית הקודמת. ברגע שהמקום מתרפא חושף רופא השיניים את השתל ומחבר עליו מעין כיפה שפועלת יחד עם השתל כיחידה חזקה שתוכל לתמוך היטב בשן החדשה. בתום תקופת הריפוי חושף רופא השיניים את השתל שאמור לשמש משענת לשן המלאכותית שתחובר למקום.

לקריאה נוספת על השתלות מסוגי Root Form לחצו כאן

גשר על שתלים
גשר על שתלים

סוג 2 – plate form

בלסתות קצרות וצרות במיוחד שאותן אי אפשר להגדיל על ידי השתלת עצם, משתמשים בצורת שתל מיוחדת שנקראת "plate form". במקרים אלה ימוקם שתל ארוך ושטוח מסוג plate form על מנת שיוכל להתאים לעצם הלסת הקצרה והצרה.

ברגע שרופא השיניים מבצע את ההרדמה, הוא חושף את עצם הלסת באזור ההשתלה ומכין את העצם כך שתתאים לצורה החדשה. בדרך כלל תקופת ההחלמה בצורה זו של שתל דומה לזו של ה-root form, שבה מתרחש תהליך ה-Osteointegration. למרות זאת, חלק משתלים אלה נוצרו כך שניתן יהיה לערוך את שחזור השן באופן מיידי.

סוג 3 – subperiosteal

במקרים שבהם חלה ירידה בעייתית במסת העצם, משתילים במקום שבו חסרה השן צורה אחרת של שתל שנקראת "subperiosteal". מדובר בתנאים קיצוניים שבהם נגרם נזק עצום ועצם הלסת אינה רחבה או עמוקה מספיק לסוגי השתל הקודמים: root form ו-plate form. ורק צורת שתל מתקדמת זו יכולה להתאים למצב הלסת של המטופל. שתלים מסוג זה מותאמים לחלקו העליון של עצם הלסת אבל מותקנים מתחת לחניכיים בשיטה שונה מהשיטה הנקוטה בשתלים מסוג plate form.

דוגמה לשתל
דוגמה לשתל

סוג 4 – השתלה מיידית

לפעמים מתקינים שתל דנטלי בתוך הלסת מיד עם העקירה של השן הטבעית. תהליך זה מצמצם את תקופת הריפוי וההחלמה. ניתוח זה נחשב להליך חדש שעדיין לא מבוצע על ידי כל רופאי השיניים. מטופלים שיש להם די עצם בלסת שיכולה לייצב היטב את השתל, יכולים להיות מועמדים טובים לשתלים דנטליים שמתבצעים מיד עם העקירה. עם זאת, חשוב מאד שהשתל יהיה חזק דיו על מנת שיוכל לעמוד בלחץ שיופעל עליו כאשר יוצמד לו כתר השן המלאכותית.