Dental Treatments 9

לפני השתלת שיניים

אבחון לקראת השתלת שיניים

מספר רשומות נחוצות כדי לקבוע את אפשרות הטיפול המתאימה למטופל השתלת שיניים. כאשר בוחנים טיפול השתלה פוטנציאלי, המטופל יעבור סריקת טומוגרפיה ממוחשבת (CT), במהלכה הוא ירכיב מנחה רדיוגרפי. המנחה הרדיוגרפי הוא כלי תקשורת מצוין שעוזר למנתח לראות את הנחת השתל. על מנת להכין מנחה רדיוגרפי, צריכים להתקבל מטבעים שמותקנים על הלסת העליונה והתחתונה כדי לקבוע את המנשך הנכון והמיקום של השיניים המיועדות להחלפה בשתלים. המנחה ניתן במרשם ומיוצר במעבדת שיניים.

דימות CT

סריקות CT נמצאות בשימוש ברפואה מאז 1973 וברפואת השיניים מאז 1987. סריקת ה-CT מאפשר לרופא השיניים לחזות במבנה העצמות ומיקומי העצבים בשלושה ממדים. הטכנולוגיה החדשה ביותר בסריקות ה-CT נקראת סריקת CT בקרן קונית (CBCT). סריקות אלה הן דיגיטליות ודורשות פחות קרינה מאשר סדרת רדיוגרפים דנטליים של כל הפה.

סריקות CT רפואיות משתמשות בכמות קרינה הגדולה פי 40 עד 60 מסריקות CBCT ברפואת השיניים. רוב מרפאות השיניים היום אינן מחזיקות סורק CBCT, לכן המטופלים מופנים למרכז דימות מקומי שיש לו תוכנה דנטלית. עם זאת, ככל שסורקי CBCT נעשים זמינים יותר מבחינה כספית, מצופה שיותר מרפאות שיניים ירכשו אותם.

תוכנה לתכנון טיפולי שיניים

מספר חברות מספקות תוכנה דנטלית בתור פתרון לתכנון טיפול מדויק של הליך השתלת השיניים. מנתחים יכולים לבצע הדמיה של החדרת שתלים לפני הניתוח ולקבל ערכי צפיפות עצם. כאשר הדמיית החדרת השתלים מוכנה, ניתן ליצור מנחה כירורגי משוכפל במדויק שכמעט אינו מותיר, או לא מותיר כלל, סיכוי לטעות.

ההליך הכירורגי של השתלת השיניים

כל רופא שיניים בעל הכשרה הולמת הנושא רישיון יכול לבצע השתלות שיניים. המטופל זכאי לקבל מידע מלא על הניתוח כדי שיהיה לו אמון בהליך, עוד לפני הניתוח. מומלץ לכל מטופל לנסות ולהבין את ההליך הניתוחי, על מנת שהסכמתו לניתוח תהיה מושכלת ותעיד על האמון ברופא.

רופא השיניים משתמש בערכות שתלים סטריליות ארוזות מראש, שניתנות להתאמה אישית עבור מרפאת השיניים. כדי לצמצם את מספר הזיהומים שלאחר הניתוח ואת סכנת כשל השתל, חשוב מאוד לשמור על שטח סטרילי במהלך ניתוח ההשתלה.

נוהל שיקום לאחר השתלה

נוהל הסתגלות לשיקום מגיע מיד אחרי ניתוח להחדרת שתלים. לעתים קרובות, במיוחד באזור האסתטי, מניחים תמוכות מיידיות על גבי השתל כדי לתמוך בשיקום זמני ומיידי.

אחרי 6-4 חודשים של החלמת הרקמה וכילול העצם, יוצרים את השיקום הסופי. משיגים מטבע, בין אם ברמת השתל או ברמת התמוכה, על מנת ליצור את הכתר הסופי. המטבע ברמת השתל מתעד את מיקום השתל ודורש דיוק. כיפת מטבע מוברג אל תוך השתל ולאחר מכן מועברת אל המטבע. רישום המנשך, בחירת הגוון והדגמים התואמים נאספים באותו אופן המשמש למקרים של כתרים וגשרים.

ישנם סוגים, צורות וגדלים שונים של תמוכות. כל תמוכה מחוברת לשתל בעזרת בורג. בחירת התמוכה נעשית בהתאם לאסתטיקה הרצויה, עובי הרקמה מסביב לשתל והזווית של השתל.

ניתן להדביק את הכתר למקומו או לקבוע אותו בעזרת בורג על גבי השתל. עבור גשר בעל שתלים מרובים או שיקום בדמות שורת תותבות-על, חשוב לקיים פגישה כדי לנסות את המסגרת לפני הקמת מבנה הפורצלן או ייצור תותבות-העל כדי להבטיח התאמה פסיבית. ההתאמה חייבת לקבל אישור מרדיוגרף. פגישות לניסוי המסגרת דורשות הכנה מינימלית. לא נדרש חודר הרדמה, אך עם זאת נדרש מברג עבור מערכת השתלים הנבחרת.

הפגישה להתאמת תותבת השתל דומה לזו של התאמת הגשר או הכתר. אם התותבת מוחזקת במקומה על ידי בורג, אין צורך בחומר הדבקה אבל יש צורך בחומר מילוי סגרי, כגון composite. אחרי בדיקת רישום המנשך הסגרי, המטופל מקבל הנחיות לטיפול בבית בנוגע לתחזוקת השיקום.