Dental Treatments 9

​טיפולי שיניים בלייזר – מה זה אומר?

שילוב הלייזר ברפואה החל עוד באמצע שנות השבעים של המאה הקודמת. מאז, חלה התקדמות מרשימה ביישומים השונים של מכשירי לייזר ברפואה, מבחינת הבטיחות והיעילות. עבור אנשים רבים, ההליך המוכר ביותר שמתבצע באמצעות מכשיר לייזר הוא ניתוח עיניים. אבל לייזרים משמשים היום לניתוחים ברחבי העולם ובתחומי בריאות מרובים, כולל ברפואת השיניים.

איך פועל הלייזר הדנטלי?

כל הלייזרים הכירורגיים פועלים על בסיס אותם עקרונות. ליבה המכילה גז, קריסטל או מוליכים למחצה במצב מוצק שיוצרים קבוצה ספציפית של גלי אור. גלי אור אלה נבדלים מהאור הרגיל בכך שכולם בצבע אחד בודד (בדרך כלל אינפרא אדום) וכולם קוהרנטיים, כלומר – כל גל זהה בגודלו ובצורתו הפיזית למשנהו.

היישום של גל אנרגיית אור קוהרנטי ומונוכרומטי זה, לסוגים שונים של רקמות חיות, מייצר תגובה תרמית. הטיפול בלייזר ברקמה בה מתמקד הרופא, יעלה בה את הטמפרטורה בדרגות שונות ויחולל בה אפקטים שונים, בהתאם לפרמטרים של הלייזר.

באמצעות תגובה תרמית בטמפרטורות נמוכות, אפשר לנטרל את רוב החיידקים האוראליים, תוך גרימת נזק מועט, אם בכלל, לרקמות החיות שבאזור הפה. טמפרטורות גבוהות, לעומת זאת, יאפשרו חיתוך והסרה של רקמות רכות דלקתיות או חולות. הלייזרים נועדו לפרוץ דרך רקמות קשות, כמו מבנה השן והעצם, ליצור את הרמות הגבוהות ביותר של תגובות תרמיות ולרוב לעבוד בשיתוף עם מים.

לייזר קשה זה שמיועד לחיתוך רקמות, מייצר רמת תגובה תרמית שבעצם מאדה את הרכיב המימי שנמצא בשיניים ובעצמות. הוספת זרם מים חיצוני לפונקציה של הלייזר עצמו מסייעת להפיק תגובה זו ומשמשת גם כאלמנט מקרר שתפקידו להבטיח שהתגובה התרמית תיפסק בדיוק במקום שבו בחר רופא השיניים.

האם הלייזרים הדנטליים הם בטוחים?

בידיו של איש מקצוע מוסמך בתחום רפואת השיניים, לייזרים דנטליים הם כלים בטוחים ויעילים שיכולים לייצר תוצאות מעולות לטכניקות השיניים המסורתיות, עבור מגוון רחב של טיפולים. לייזרים דנטליים קליניים הם מכשירים מאוד מדויקים והיחידים שמסוגלים להשפיע על רקמות במרחק של לא יותר מ-2 מ"מ מקצה המכשיר.

יחד עם זאת, לא מומלץ להסתכל ישירות לאנרגיית האור שמייצר כל מכשיר לייזר, ללא הגנה על העין. במהלך טיפולים מסוימים בלייזרים דנטליים, חייבים כל הנוכחים בחדר לחבוש משקפי מגן מיוחדים עד להשלמת הטיפול בלייזר.

למה לבחור ברופא שיניים שמשתמש בלייזר?

טיפולי שיניים בלייזר מציעים כמה יתרונות משמעותיים מבחינת הריפוי הכללי, נוחות המטופל והשמירה על הרקמות הבריאות, בהשוואה לטכניקות מסורתיות, גם אם אלה מצריכות טיפולי שיניים בהרדמה מלאה. הנה כמה מהיתרונות שמציע הלייזר לרפואת השיניים:

  • נוחות – רפואת שיניים בלייזר משתמשת באנרגיית הלייזר ובזרם עדין של מים כדי לבצע מגוון רחב של טיפולי שיניים – ללא החימום, הרעידות, הלחץ והרעש שקשורים למקדחת השיניים. בתהליכים רבים אפשר להשתמש פחות בהרדמה ובמקרים מסוימים ייתכן והרדמה לא תידרש כלל וכלל.
  • קלות – לעתים קרובות ניתן לבצע בלייזר טיפול מהיר יותר, כי פחות סביר שיהיה צורך בזריקה. כאשר לא משתמשים באמצעי הרדמה, או בהרדמה פחותה, רופא השיניים יכול לבצע הליכים שהיו דורשים יותר מאשר ביקור אחד במרפאת השיניים.
  • דיוק – לייזר דנטלי יכול להסיר ריקבון הרבה יותר במדויק מאשר מקדחה. כך ניתן לשמור במידה רבה יותר על מבנה השן הבריא. וכאשר הרופא יכול לשמר חלקים גדולים יותר ממבנה השן של המטופל, הדבר חוסך ממנו בעתיד את אי הנוחות והעלויות של טיפולים כמו כתרים, גשרים, תותבות או השתלות שיניים.
  • שיפור שיקום השן – הוכח כי השימוש בלייזר מגדיל את עוצמת הקשר בין שן – ושיקום, ובזכותו הסתימות בשיניים מחזיקות מעמד זמן רב יותר.
  • הפחתת הדימום והנפיחות – פעולת החיתוך השמרנית העדינה של הלייזר הדנטלי מייצרת פחות טראומה לגוף מאשר המקדחה או האזמל. חתכים בלייזר גם נקרשים הרבה יותר מהר. הדימום במהלך הטיפול או לאחריו הוא מינימלי והנפיחות לאחר הניתוח פחותה בהרבה.