Dental Treatments 9

השתלות שיניים לחולי סוכרת

השתלות דנטליות הן לא טיפול שחסום בפניהם של אנשים שסובלים מסוכרת. יחד עם זאת, אם אתם חולים בסוכרת, חשוב שתדעו שאתם נמצאים בדרגת סיכון גבוהה יותר לכישלון של שתלים דנטליים, בהשוואה לאנשים ללא סוכרת.

אם הסוכרת שלכם היא לא בשליטה, על פניו נראה כי השתלות שיניים כלל וכלל לא באות בחשבון עבורכם. אבל, אם הסוכרת שלכם מבוקרת, יש סיכוי שתוכלו לעבור בהצלחה ניתוח להשתלת שיניים.

שיעורי אי ההצלחה של ניתוחים להשתלות שיניים הם גבוהים יותר בקרב אנשים עם סוכרת. הסיבה לכך נובעת בעיקר מהעובדה שהסוכרת מאריכה את תקופת הריפוי לאחר הניתוח. בנוסף, כפי שיסביר לכם כל כירורג כלי דם, חולי סוכרת נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח זיהומים. ומכיוון שזיהומים בחניכיים נפוצים מאוד אצל אנשים עם סוכרת, הסיכון לאי ספיקת השתל הדנטלי גדול פי 10 ועלול להוביל גם לסיבוכים אחרים.

למרבה המזל, התקדמות המחקרים בתחום שיקום הפה בכלל ובתחום השתלים הדנטליים בפרט, מאשרת שהיום יש לחולי הסוכרת סיכוי גבוה יותר לעבור ניתוח להשתלת דנטלית, יחסית לעבר. לפי אחד המחקרים האחרונים, לאנשים עם סוכרת מבוקרת ולא מבוקרת, יש סיכוי שווה לעבור בהצלחה ניתוח להשתלת שיניים, כאשר ההבדל היחיד הוא שאנשים עם סוכרת לא מבוקרת, יעברו תקופת ריפוי ארוכה יותר לפני שהרופא יוכל למקם בתוך השתלים את כתרי השיניים.

אנשים עם סוכרת יכולים היום לבחור בכול סוגי השתלות השיניים הקיימים ומבוצעים כעת במסגרת רפואת השיניים הקוסמטית. יחד עם זאת, אם אתם חולי סוכרת חשוב מאוד שתתייעצו עם רופא השיניים ותבינו את כל מה שקשור לשיעורי ההצלחה והכישלון של ההשתלה הדנטלית, עוד לפני שתחליטו לבחור בהליך. כל זאת על מנת שתוכלו להשיג את התוצאות הטובות ביותר האפשרויות.

שתלים דנטליים הכל על ארבע – All On 4

שתלים ׳הכל על ארבע׳ הם אחד מסוגי ההשתלות הפופולריים ביותר. בסוג זה של שתלים, ממקמים ארבעה שתלים בתוך הלסת, והם מחזיקים סט מלא של שיניים תותבות בלסת העליונה או התחתונה.

הטיפול מתבצע באופן שממקסם את תמיכתה של העצם הקיימת בפועל, מבלי שיידרש להוסיף גם השתלת עצם. כאשר אדם עם סוכרת צריך להחליף את כל סט השיניים, העליונות או התחתונות, זו אופציה אידיאלית, כי אז אין צורך להגיע לעצם הלסת מה שמאפשר למזער נזק פוטנציאלי.

מיני שתל דנטלי

אם חסרה לכם שן אחת בפה, מיני שתל דנטלי הוא אחת האפשרויות הטובות ביותר, כדי להחליף את השן החסרה בחדשה. יחד עם זאת, זה אינו פתרון קבוע, ויש צורך להמשיך לתקן ולהחליף את השן המלאכותית מדי פעם. לכן, זו לא נחשבת כאפשרות טובה עבור אנשים עם סוכרת, כי תהליך התיקון והחלפה עלול לגרום לזיהומים בחניכיים.

השתלת שיניים ביום אחד

הליך השתלת שיניים ביום אחד מאפשר למטופל לצאת ממרפאת השיניים עם שיניים חדשות, ביום הטיפול עצמו. אבל, נראה כי סוג זה של טיפול הוא לא אפשרות אידיאלית עבור חולי סוכרת כיוון שהסוכרת גורמת לזמן ריפוי ארוך לאחר ההשתלה עצמה. כלומר, נדרשת תקופת המתנה לפני שהרופא יוכלו לעבור לחלק השני של הטיפול – למקם את כתרי השיניים המלאכותיות.

אילו בעיות עלולות להיווצר בעקבות השתלות שיניים?

אחת הבעיות היותר נפוצות, אם כי עדיין די נדירות, היא היווצרות מורסה (Abscess) בעקבות השתלה דנטלית.

  • מורסה בשיניים

מורסות בשיניים הן תוצאה של זיהומים שפגעו בפה, בלסת או בגרון, והן מתחילות כמו דלקת חניכיים או חורים בשיניים. זיהומים אלה נפוצים אצל אנשים עם בריאות שיניים ירודה כתוצאה מהזנחה לאורך זמן ומן הסתם אנשים עם סוכרת יהיו רגישים יותר לתופעות אלה.

החיידקים המתפתחים בתוך החור בשן, עלולים להתרחב לתוך החניכיים, הלחיים, הגרון, מתחת ללשון ואפילו לתוך עצמות הלסת והפנים. מורסה בשיניים יכולה להכאיב מאוד כאשר נוצרת דלקת ברקמות.

המורסה מתבטאת במוגלה שמצטברת באזור הזיהום והופכת בהדרגה לכואבת יותר ויותר עד שהיא מתנקזת בכוחות עצמה או באמצעות התערבות כירורגית.

לפעמים הזיהום עלול להתקדם עד לנקודה שבה הנפיחות מאיימת לחסום את דרכי הנשימה וגורמים לקשיי נשימה.

  • הגורמים למורסה הדנטלית 

הסיבה להתפתחות מורסה בשיניים היא צמיחה ישירה של חיידקים מתוך החור שקיים בשן אל תוך הרקמות הרכות ועצמות הצוואר והפנים.

שן נגועה שלא טופלה כראוי על ידי רופא השיניים, עלולה לגרום להיווצרות מורסה דנטלית. היגיינת פה עלובה (כמו הזנחת צחצוח השיניים, אי שימוש בחוט דנטלי או אי שימוש במי שטיפת פה באופן קבוע), עישון, צריכת אלכוהול, תזונה לקויה ומצבים רפואיים מסוימים, כמו סוכרת, או נטילת תרופות מסוימות – עלולים להגביר את הסיכון לחורים בשיניים. במצב זה הזיהום עלול להתפשט אל החניכיים, באזורים הסמוכים לחור, ולהפוך למורסת שיניים מכאיבה ביותר.

  • התסמינים המאפיינים מורסה דנטלית הם:  כאב, נפיחות ואדמומיות בפה ובפנים.
  • התסמינים המאפיינים זיהום מתקדם עשויים לכלול: בחילה, הקאות, חום, צמרמורת, הזעות ושלשולים.
  • תסמינים אחרים המאפיינים מורסה דנטלית יכולים לכלול גם: חורים בשיניים, דלקת חניכיים, נפיחות בפה, תחושת רכות כשנוגעים במקום, ניקוז מוגלתי, קושי לפתוח את הפה או לבלוע.

אם נראה לכם שיש לכם מורסה, התקשרו לרופא השיניים מידית

  • בדיקות לאבחון מורסה בשיניים – רופא השיניים עשוי להשתמש בבדיקה פיזית כדי לזהות אם קיימת מוגלה. צילומי רנטגן של השיניים נחוצים כדי לגלות מורסה קטנה שממוקמת עמוק בתוך השן.
  • טיפול ביתי במורסת שיניים – אנשים שסובלים מכאבי שיניים בגלל חורים בשיניים, יכולים להשתמש בתרופות נוגדות דלקת, או לפי הוראת הרופא, כדי להקל על הכאב. חשוב לבדוק קודם כל עם הרופא, האם יש לכם בעיות רפואיות המונעות מכם לקחת סוג של תרופה זו או אחרת. אם המורסה מתנקה בעצמה, שטיפות במים חמים יעזרו לכם לנקות את הפה ולעודד את ניקוז המוגלה.
  • טיפול רפואי במורסת שיניים – הרופא עשוי להחליט לחתוך את המורסה כדי לאפשר לה להתרוקן ולהיעלם. לאחר הטיפול, רופא השיניים ימליץ על משככי כאבים, לפי שיקול דעתו, או על אנטיביוטיקה כדי להילחם בזיהום. במקרים שבהם יש צורך לנקז את המורסה מתוך רצפת הפה או הצוואר, יהיה צורך בטיפול בהרדמה מלאה בחדר הניתוחים.