Teeth Implants 13

לאחר השתלת שיניים

הנחיות לאחר ניתוח להשתלת שיניים

הרופא ימסור למטופל, לפני תחילת הניתוח ולאחר מכן בסיום הניתוח, הנחיות בכתב ובעל פה שקשורות להתנהלות המטופל אחרי הניתוח.

מומלץ שהמטופל יגיע בלווי אדם קרוב, אשר יעזור לו בשמירה על ההנחיות המידיות בעת החזרה הביתה. 

מטופלים חייבים לפעול לפי הוראות והנחיות הרופא, במיוחד במצב בו הם נדרשים לקחת אנטיביוטיקה. בד"כ הרופא ימליץ להם לנוח, לאכול מזונות רכים, ולשטוף את הפה במי מלח בשאר היום. המטופל יקבל חבילת קרח כדי לצמצם נפיחות וחבילה של גזות סטריליות לשימוש במקרה של דימום קל.

המטופל צריך להתחיל לשטוף את הפה בכלורהקסידין ביום השני שלאחר הניתוח. לחומר זה יש יעילות מוכחת בעצירת היווצרות קרישי דם בשלבים ההתחלתיים. לכן, חובה לשים דגש על דחיית שטיפות הפה, עד ליום השני שלאחר הניתוח.

הנחיות נוספות לטיפול בבית כוללות איסור על: 

  • עישון
  • שימוש בקשיות לשתיה
  • התעמלות
  • צחצוח ישיר של איזור הניתוח למשך שבוע אחד

הנחיות בכתב לאחר הניתוח יכולות לכלול גם טיפולים הומיאופתיים מומלצים. הנפוץ ביותר ביניהם הוא תמצית הצמח Arnica Montana שמסייע בהפחתת חבורות, נפיחויות וכאב. התמצית מגיעה במרקם ג'ל, קרם או מעין גלולה ששמים מתחת ללשון. הגלולות ששמים מתחת ללשון עדיפות עבור ניתוח השתלת שיניים. מומלץ להשתמש בהן רק לזמן קצר בלבד משום שישנן תופעות לוואי פוטנציאליות ולא רצויות, לרבות אוץ לב, קוצר נשימה ודלקת עור במגע.

תחזוקת שתלים

שתלים מתחברים לעצם באופן שונה משיניים. רצועת מסב השן (PDL) היא חיבור סיבי שמעגן שיניים אל תוך העצם המכתשית.

כאשר ה-PDL אובד או חולה, השיניים משתחררות ונעשות עדינות. מכיוון ששתלים אינם מסתמכים על PDL כחיבור, גם אם רוב העצם אובדת מסביב לשתל לא ניכרת כל תזוזתיות. לעתים קרובות המטופל לא יפגין שום סימפטומים כאשר מתרחש peri-implantitis. לכן, נחוץ לקבוע פגישות סדירות לביצוע טיפול שיניים מונע. אם מתגלה אובדן עצם בשלב מוקדם, ניתן לתת טיפול במהירות כדי לשקם את הבריאות מסביב לשתלים.

טיפול ביתי בשתלים דנטליים זהה לטיפול בשיניים רגילות. צחצוח וניקוי בחוט דנטלי כל יום הם חובה בכדי להסיר הצטברות אבנית, דבר שיכול להוביל ל-peri-implantitis. אם חוט דנטלי רגיל קטן מדי עבור המרווחים בין השיניים, מומלץ להשתמש במברשת Proxy-brush.

עבור מטופלים מבוגרים יותר עם מוטוריקה ירודה, למשל בגלל דלקת פרקים, ייתכן שיהיה קשה או בלתי אפשרי לנקות באמצעות חוט דנטלי. לאלה כדאי להשתמש במתקני השקיה לניקוי יומי עבור מטופלים המקבלים השתלה. ניתן להשתמש בשטיפות בחומרים מחטאים כדי להפחית את הדלקת ברקמות הסובבות את השתל.

סיבוכי השתלות שיניים

השתלות שיניים הן האופציה הטובה ביותר שיש לנו היום על מנת להחליף שיניים חסרות. עם זאת, סיבוכים במהלך הטיפול עלולים להתעורר, כגון אי יכולת לבצע כילול עצם או אובדן עצם במהלך התפקוד.

סיבוכי השתלות מתרחשים ב-95% עד 99% מהמקרים. מדי פעם, זיהומים ברקמת החניכיים מתרחשים זמן קצר אחרי הניתוח בגלל אחד ממיליארדי החיידקים בחלל הפה. על מנת לצמצם זיהומים, חשוב שהמטופל ייקח אנטיביוטיקה עבור הפה וגם ישתמש בשטיפות חיטוי מהיום השני עד השביעי אחרי הניתוח.

כפי שצוין קודם, שתלים דנטליים דורשים צחצוח וניקוי בחוט דנטלי מדי יום, אחרת עלול להיווצר peri-implantitis. מצב זה הוא שווה ערך לדלקת מסב השן בגלל היגיינת פה גרועה והיעדר ביקורי ביקורת אצל רופא השיניים. סימנים למצב זה כוללים אדמומיות, דימום במהלך שפשוף והיווצרות שלפוחיות בחניכיים.

מטופלים גריאטריים, מטופלים עם אוסטאופורוזיס וכאלה שמקבלים טיפול עבור סוגי סרטן מסוימים הם בעלי שכיחות גבוהה יותר של כשל שתלים עקב צפיפות עצם מופחתת. אצל קבוצות אלה של מטופלים, הרופא ירשום לעיתים קרובות תרופות ביספוספונטים, כגון Boniva ו-Zometa. תרופות אלה יכולות להפריע להחלמה הרגילה של העצם ולמנוע כילול עצם נחוץ. מצב זה נקרא נמק עצם הלסת (ONJ). לא מומלץ למטופלים שלוקחים סוגים כאלה של תרופות עבור בעיות בריאות אחרות לקבל שתלים דנטליים.

סיבוכים מכניים כוללים השתחררות של ברגים, ברגים שבורים, ואפילו שתלים שבורים בגלל עומס יתר של כוחות. עם זאת, על פי הדיווחים שכיחות של שברים היא בעיה פחות מרכזית מאשר שבירת שיניים.