מידע כללי על השתלות שיניים תמונה ראשית

שתלים דנטליים- מהם ואילו סוגים קיימים?

תחום רפואת השיניים הולך ומתפתח בצעדי ענק בשנים האחרונות, ושיטות חדשות לשיקום הפה מציעות לאנשים שאיבדו שיניים עקב בעיות בריאות, הזנחה או תאונות, ליהנות ממראה אסתטי ומפה בריא ומלא שיניים. שתלים דנטליים נחשבים לאחת ההמצאות החשובות ביותר בענף רפואת השיניים ויש להם חשיבות אסתטית, נפשית ובריאותית, כיוון שהשלמת השיניים החסרות מאפשרת למטופל ללעוס בקלות, להגות ברור מילים וצלילים, לחייך בפה מלא ולחזק את הדימוי העצמי. במאמר זה נציג לפניכם אילו סוגי שתלים דנטליים קיימים וכיצד להחליט איזה שתל כדאי להעדיף.

מהו שתל דנטלי?

עוד לפני שנדון בסוגי השתלים השונים חשוב להבין מהו תפקידם. שתל דנטלי מזכיר בצורתו בורג ומיוצר לרוב ממתכת טיטניום יקרה ועמידה או מזירקוניה (100% חרסינה בגוון לבן). השתל הדנטלי מהווה תחליף לשיניים חסרות שנעקרו או אבדו עם הזמן כתוצאה ממחלות, זיהומים בחלל הפה, פגיעות ותאונות. השתל מחליף את שורש השן ומחדירים אותו לעצם הלסת כדי לקבע אותו במקום, ולהניח עליו כתר שן מלאכותית או גשר אקרילי עליו מלבישים את השיניים החסרות (שיטת All On 4).

בישראל לבד נמכרים כיום מעל 50 סוגי שתלים דנטליים לכן ההחלטה על סוג השתל נתונה לרוב בידי הרופא המומחה. לאחר אבחון מקצועי ויסודי, ובהתאם לשיטת השתלת השיניים עליה הרופא ממליץ, בוחר הרופא את סוג השתל.

סוגי שתלים דנטליים נפוצים

רופאי השיניים בארץ מציעים מגוון שיטות וטכניקות של השתלות שיניים ובהתאם לשיטה וצפיפות העצם בלסת בוחר הרופא את סוג השתל. בישראל משווקים שתלים איכותיים משלושה סוגים עיקריים- שתלים אמריקאים, שתלים אירופאים ושתלים מתוצרת חברות ישראליות. חשוב לוודא כי רופא השיניים משתיל שתלים איכותיים העומדים בדרישות התקן.

שתל root form– שתל השורש הנקרא root form מזכיר בצורתו את השורש הטבעי ומיועד לטיפולי השתלות שיניים אצל מטופלים בעלי עצם לסת רחבה ועמוקה. במידה ומאבחנים כי למטופל אין מספיק עצם בלסת ניתן לבצע טיפול מקדים להשתלת עצם ולהחדרת השתל בזהירות. לאחר תקופה של 3-6 חודשים העצם גודלת מסביב לשתל ומקבעת אותו היטב, כך שניתן לחבר על ראשו שן מלאכותית.

שתל plate form– למטופלים בעלי לסתות קצרות וצרות לא ניתן להוסיף עצם ללסת לכן נהוג לבחור בשתל plate form שצורתו ארוכה ושטוחה. שתל זה מתאים לטיפולי השתלות שיניים שונות, ניתן להמתין מספר חודשים עד להשתלבות השתל באופן מושלם בעצם הלסת הקיימת או להרכיב עליו כתר שן מלאכותית מיד לאחר ההשתלה.

שתל subperiosteal– למטופלים הסובלים מירידה משמעותית במסת עצם הלסת יש להשתיל שתל מסוג subperiosteal. שתל זה מותאם לחלק העליון של העצם ומשותל בעזרת מסגרות מתכת שתפקידן לדחוף את החניכיים ולעמוד בלחץ המופעל מהשן המלאכותית.

שתלים להשתלה מיידית- מטופלים רבים מעוניינים לעבור השתלות שיניים ביום אחד כדי להימנע מזמני המתנה ארוכים וכדי לחסוך בביקורים אצל הרופא המטפל. את השתלים מתקינים מיד לאחר עקירת השיניים, כל עוד יש מספיק עצם בלסת לייצוב וקיבוע השתל, כך שיעמוד בלחץ המופעל עליו עם קיבוע השן המלאכותית בראשו.

שתלי מיני– שתלים דנטליים מסוג מיני מתאימים בעיקר להשתלת שיניים קטנות ולהשתלת שיניים חותכות. שתלי מיני מתאחים יחסית מהר בעצם, ולכן הם מתאימים גם לשיטת ההעמסה המיידית המתבצעת אחרי עקירת השיניים.

חשוב להדגיש כי בחירת הרופא הינה קריטית להצלחת טיפולי השתלות שיניים ולמניעת בעיות, סיבוכים ותופעות לוואי. כאמור, הרופא יבחר את סוג השתלים לאחר אבחון יסודי, ובהתאם לצפיפות העצם, ועל פי שיטת ההשתלה עליה הוחלט.