Dental Treatments 9

שתלים -זהירות ……

למטופלים בדר"כ אין תקציב לטיפולי שיניים שיכולים להגיע לסכומים לא מבוטלים ולכן יש נטייה לעשות "מחקר שוק" או " סקר שווקים " ולעיין הרבה באינטרנט, שזה דבר חשוב. אך, אסור להתבלבל, אין למטופל המצוי הכלים לבדוק ולאמת את הנתונים החשובים באמת, ואשמח להאיר את עיני המטופל המצוי במספר תכנים שאולי יקלו עליהם לעשות את הבחירה הנכונה.

דברים שכדאי לדעת בנושא שתלים והשתלות שיניים

1. יש להיזהר מהמלצות סוחפות לבצע כתר/שתל בכל מקום שחסרה שן!

מהניסיון הקליני הסתבר במקרים רבים שחוסר של שן אינו בהכרח מצב שבו חייבים למלא עם שתל או גשר המציאות מראה אחרת בהרבה מקרים שבהם הרופא המטפל ממליץ על שתל ובנשימה אחת הוא "מספר" גם מה יקרה עם לא תבצעו שתל. יש להתייחס בספקנות, התמונה הקלינית לעיתים קרובות מעידה שלא קורה כלום עקב חוסר של שן "שיניים לא זזות" העצם לא נספגת. לעיתים קרובות, ניתן להסתפק בביקורות כל 3-6 חודשיים על מנת לוודא שלא חלים שינויים במנשך, באם הרופא מגלה שינויים ויש מקום להתריע עליהם ,ולהמליץ על טיפול, שכן חוסר טיפול במקרים אלה עלול לגרום להחמרת הבעיה בסגר.

2. מחירים נמוכים – לעיתים קרובות הם פיתוי גדול מדי למטופל (שיש לו בד"כ תקציב מוגבל ) וזה בעצם המדד היחיד, לעיתים שמשכנע את המטופל לבצע את הטיפול.

אין לי שום דבר נגד מחיר נמוך, אבל אם מאחורי המחיר יש רופא "רעב" או רופא בתחילת דרכו שרוצה לסלול את דרכו בנושא השתלים, אז צריך קצת לבדוק טוב יותר.

גם הניסיון לשכנע את המטופל להכניס מספר רב של שתלים צריך לעורר חשד, לעתים מספר רב של שתלים עלול לשבש את השיקום בצורה בלתי מתפשרת. יש חשיבות גדולה גם לשיקום המתוכנן אחרי הכנסת השתלים. חשוב שהתכנון יעשה על ידי בעל ניסיון או מומחה בשיקום, לעיתים הכירורגיה והכנסת השתלים נעשית על ידי כירורג אבל חסרה תוכנית שיקומית זה מצב לא בריא שעלול להזמין בעיות בחלק השיקומי.

צריך לזכור תמיד שהחדרת שתלים היא פעולה פולשנית וחשוב שהיא תעשה על ידי רופא מיומן שאתם נותנים בו אמון. לכן, מחירים נמוכים: זה בגדר דיל טוב אבל יש דברים יותר חשובים, מיומנות ותכנון קפדני יבטיחו שיקום טוב לאורך זמן ואם הרופא גם נותן אחריות בכתב, יש להתייחס ברצינות.

3. כדאי שהמטופלים ידעו שבשוק השתלים יש הרבה חוסר וודאות באשר לאיכות השתל. רבים היצרנים שמבקשים ל"הכנס" לתחום אשר בצדו הכנסה יפה אבל כאשר מדובר בבריאות שלכם, נא הקפידו לוודא שהשתל הוא עם תו תקן אמריקאי ולא סתם בורג ממקור לא ידוע ולעיתים גם מסין. במו עיני נוכחתי "בבית חרושת" בישוב מסוים, השוכן במרתף של בית ומייצר שתלים בכמויות ואורז אותם באריזות משכנעות ולצידם הסברים בכמה שפות על נייר מכובד!

הרבה שתלים מגיעים מסין הרחוקה – ללא בקרת איכות ובסופו של יום מי שמשלם את המחיר של ההתנהלות הלא אחראית הזו זה המטופל בעצמו שגם שילם בזול – לא רק שלא קיבל תמורה לכספו אלא אפילו נגרם לו נזק, לעיתים בלתי הפוך.

לצורך העניין כדאי לבקש אחריות בכתב ל – 10 שנים לפחות !

4. יש חשיבות רבה למצב הבריאותי של המטופל כדאי לשים לב כמה התעניינות יש באשר למצב הרפואי של המטופל האם הוא סכרתי, האם נטל/ה תרופות מקבוצת הפוסאלאן האם מדובר במטופל שמעשן נוטל אספירין וכדומה.

יש מצבים שהמטופל חייב לברר האם לא קיים סיכון מסוים באשר להשתלה במצבים רפואיים מסוימים, בד"כ בקבלתכם למרפאה ידרוש מכם רופא מיומן למלא טופס בריאות (מעין הצהרת בריאות ) ובעקבות זאת לברר אתכם את המצב הרפואי – כדי שלא להיקלע במהלך הטיפול בהפתעות שאולי היו ידועות מראש אילו המטופל נשאל שאלות נכונות.

5. הכנה נכונה – יש לשים לב האם טרום ההשתלה יש לנו תוכנית טיפולית עתידית (שיקום לאחר ההשתלה) האם נדרשתם לבצע צילומים (סטטוס, פנורמי, CT ) אם דלגו על CT של הלסתות מוטב לכם שתתרחקו ממרפאה זו. האם עברתכם הכנה מקדימה של חלל הפה, כמו עקירות של שיניים ושרשים שלא ניתנים לשיקום, האם הפה עבר הסרת אבנית וטיפול חניכיים בסיסי לפני הטיפול הפולשני, שאם לא כן תמצאו עצמכם מבצעים את פעילות ההשתלה בסביבה דלקתית שעלולה לחבל בקליטה של השתלים, אם נדרש לבצע בדיקת סרום CTX לנוטלי פוסאלאן יש לבצע לפני שמחליטים על ההשתלה אם יש דלקות מקומיות ציסטות סב חודיות כתוצאה מטיפולי שורש שנכשלו יש צורך לטפל במקרים אלה לפני הליך ההשתלות.

6. עישון – מעשנים כבדים (קופסא ויותר ליום ) צריכים להבין שסיכוי הקליטה של השתלים יורדת משמעותית. מחקרים מראים שהצטברות של ניקוטין בחלל בפה גורמת לסתימות בכלי הדם הקטנים. תופעה זו מונעת הזרמת דם לאזור המטופל וכך נמנעת קליטה של השתל. הפסקת עישון מספר שבועות לפני ההשתלה יכולה לשפר במידה מסוימת את סיכוי הקליטה של השתלים.

במקרים מסוימים כדאי שהמטופל ישלם על שתלים נוספים מעבר למתוכנן כדי שאם אחד השתלים יכשל יהיה שתל נוסף וכך ימנע מעצמו פעולה חוזרת.

7. המחשבה ששתלים הם פתרון מוחלט לכל בעיות השיניים היא תפיסה מוטעית ולצערי לא ברור למטופל שלעיתים מעדיף לעקור שיניים טובות לטובת שתלים, זאת בהנחה שכך יסתיימו כל בעיות השיניים שלו !!! אז לא להתבלבל השתלים הם פחות טובים מכל שן טבעית או אפילו שורש שניתן להילחם ולהציל אותו! כמו כן, זה המקום לציין שחוסר הרגלים ודפוסי היגיינה קפדניים עלולים להיות בעוכרי המטופל, אם אבדנו את השיניים בזמן קצר אנו עלולים לאבד את השתלים מהר יותר. השתלים פחות עמידים לנזקי דלקות כתוצאה מהיגיינה פחות מטובה מאוד!

רופא שידאג לכם טוב יעשה אם יקפיד להדריך אתכם ולהסביר היטב את החשיבות של הרגלי היגיינה נכונים.
להזכירכם הטיפול והניקוי באזורי השתלים הוא מורכב ודורש הרבה תשומת לב! ולא הרבה מטופלים מסוגלים להתמיד ולהקפיד ולכן מטבע הדברים הרופא יזמן את המטופל לביקורות תכופות בהם ינסה להחדיר מוטיבציה למטופל להקפיד על הרגלי היגיינה קפדניים.

אם לבסוף הצליחו לשכנע אתכם להקריב שן שניתן לטפל בה.

– לטובת שתל, אנא מכם תעבור למרפאה אחרת שמרנית יותר, שכן אני לא מכיר תותבת מושתלת – טובה יותר מהמקור "שאלוהים ברא".

בהצלחה.

ותזכרו תמיד, לא כל שן שעקרתם מחייבת מיד טיפול באמצעות שתל, וכדאי לבדוק חלופות נוספות.

חלופות נוספות לפני שמבצעים טיפול באמצעות שתל

1. להישאר ללא השן

2. לבצע טיפול שמרני בצורת גשר וכד'

3. הכי חשוב לתת אמון ברופא שלכם

4. רק אם אין ברירה אפשר לבצע שתל