מידע כללי על השתלות שיניים תמונה ראשית

השתלות שיניים – למה זה כל כך יקר?!

עלות השתלות השיניים תלויה כמובן במספר השתלים הנדרשים והיא מורכבת מעלויות מצטברות שכוללות את עלות השתל (2000-3000 שקל), המבנה (2,000-1,000 שקלים), הכתר הזמני (500-750 שקלים) והכתר הקבוע (4,500-2,500 שקלים). בדרך כלל מחיר ההליך כולו נע בין 4,000-6500, שקלים. מחיר נמוך יותר עלול להצביע על רמת אמינות נמוכה של הטיפול המוצע.

יש כמה גורמים שמשפיעים על העלות היקרה של השתלת השיניים, וביניהם: איכות השתלים עצמם, מיומנות הרופא, אחריות הרופא ושיטת הטיפול. 

מה חשוב לדעת על שתלים דנטליים?

שתל דנטלי הוא שורש שן מלאכותי עשוי מטיטניום. השתל מותקן בתוך הלסת ועליו מורכב כתר השן שמחליף את השן הטבעית. קיימים שני סוגים של שתלים דנטליים:

שתל בעצם (Endosteal) – שהוא הנפוץ ביותר. השתל הוא מעין בורג או צילינדר שמותקן בתוך עצם הלסת. כל שתל יכול להחזיק שן תותבת אחת או יותר.

שתל על העצם (Subperiosteal) – שתל שממוקם על גבי הלסת וכולל מסגרת מתכת עם זיזים בולטים מבעד לחניכיים ואמורים להחזיק את התותבת. שתלים אלה מתאימים למטופלים עם גובה עצם מינימלי.

מה קובע את איכות השתלים?

אם אתם חולמים על שיניים חלופיות איכותיות שיעניקו לכם לא רק חיוך יפה אלא גם בריאות ואיכות חיים טובה יותר לאורך זמן – בוודאי לא תסתפקו בשתלים זולים שמיוצרים ללא פיקוח ועלולים להיות מסוכנים לשימוש.

בעולם יש אלפי יצרנים של שתלים דנטליים, חלקם חברות בינלאומיות בעלות מוניטין וחלקם יצרנים קטנים יותר ואפילו ביתיים. לא מעט שתלים מיובאים לארץ מכל מיני מקורות לא ברורים (כמו, סין) או מיוצרים בארץ בכמויות מסחריות במרתף ביתי, ללא כל פיקוח. למעשה, כל אחד יכול לייצר שתלים ולהציע אותם לכל דורש במחיר של ברגים למכונה…

כשהשתלים מיוצרים על ידי חברה ידועה ובעלת מוניטין, המטופל יכול להיות סמוך ובטוח שהחברה מבצעת בקרת איכות ברמה גבוהה ומקפידה על עמידה בתו התקן שדורש "מנהל המזון והתרופות האמריקאי", (ה- FDA). ברור, שתהליכים אלה מייקרים את השתל עד פי חמישה מהשתל הלא מבוקר.

מיומנות רופא השיניים

לפי החוק בישראל, כל רופא שיניים יכול לבצע כל טיפול שיניים נדרש, ולא מעט רופאי שיניים מבצעים השתלות דנטליות, למרות שלא עברו את ההכשרות הנדרשות לביצוע השתלה דנטלית איכותית. אבל, כיוון שההשתלות כרוכות בהליכים מורכבים שדורשים מיומנות ורמת ידע גבוהה, "האיגוד הישראלי לפריודונטיה ואוסטיאו-אינטגרציה", הגדיר שלוש רמות בהליך ההשתלה הדנטלית. כל רמה מצריכה סוג אחר של הכשרה:

  1. רמה א' – החדרת שתל או מספר שתלים, לא בקדמת הפה.
  2. רמה ב' – השתלה מורכבת לשיקום מלא של הפה.
  3. רמה ג' – השתלה שכרוכה גם בהשתלת עצם והרמת סינוס

ברור לכול, שכאשר ההשתלה מתבצעת על ידי רופא מיומן, גם המחיר הוא בהתאם. וכשלקוחות מעדיפים רופא שיניים מיומן ומנוסה שמאחוריו 25 שנות ניסיון ואלפי השתלות דנטליות, הם לוקחים בחשבון שהתשלום עבור כישורים אלה יהיה בהתאם.

אחריות

לא רבים הם המקרים שבהם רופא השיניים מוכן לתת למטופל אחריות בכתב על ביצוע השתל הדנטלי. אחריות זו פירושה שאם השתל נכשל, הרופא לוקח על עצמו לבצע את ההליך מחדש. אין ספק שעדיף לשלם קצת יותר, ולקבל אחריות בכתב שתגן עליכם במקרה של כשל.

טיפול בשיטות עדכניות

השתלת שיניים בשיטות מקצועיות ועדכניות הופכת את ההליך המורכב, פיזית ורגשית, לפעולה שמלווה במינימום טראומה – גם בזמן הניתוח וגם בתקופת ההחלמה. שיטות עדכניות שמשמשות להשתלות דנטליות הן:

  • ממוחשבות – תוכנת מחשב מספקת תצוגה תלת ממדית שמאפשרת לתכנן במדויק את גודל השתל ואת מקום החדרת השתל. ככול שרמת הדיוק גבוהה יותר, כך גדלים סיכויי ההצלחה של ההשתלה. התוכנה הממוחשבת משמשת להכנת השבלונה (הסד הכירורגי) שבה פתחים שמאפשרים למקם באופן מדויק את השתל בתוך העצם דרך החניכיים. הדיוק הרב שמאפשרת ההשתלה הממוחשבת תורמת להפחתת הנפיחות, הכאב ותופעות לוואי אחרות שנובעות מהטיפול.
  • ללא תפרים מבצעים פתיחה מינימאלית – חרירקטן בעצםדרכו מחדיר הרופא את השתל(דרך החניכיים) ואינו מצריך תפרים.
  • ללא חשיפת העצם (שעלולה לגרום לספיגת העצם) – החדרת השתל לתוך העצם דרך החניכיים, לא מצריכה חשיפה של העצם. בעבר הלא רחוק היה מקובל ל"הפשיל את החניכיים" לבצע את הקדח ולהכניס את השתל למקום ומיד לתפור את החניכיים מעל – כל זה מתוך הבנה שכל הקליטה של השתל "בטוחה יותר- במהלך השנים התברר שתהליך כזה מגביר את הנזק ברמת הספיגה של העצם ולכן עדיף להמנע מפתיחת החניכיים.

כאשר מדובר בבריאות שלכם בקשו את הטוב ביותר, גם אם זה עולה יותר.