Dental Treatments 11

מתעניינים בהשתלות שיניים? הנה 7 כללים שפשוט אסור לכם לפספס…

השתלות דנטליות חוללו מהפכה של ממש ברפואת השיניים ושיפרו את חייהם של אנשים רבים שסבלו מאובדן שיניים ונאלצו להסתפק, מקסימום, בתותבת נשלפת שהתיימרה להיראות ולהרגיש כמו השיניים הטבעיות שאבדו, אבל לא בהצלחה רבה.

החלפת שיניים חסרות בשתלים דנטליים, מבטיחה למטופל שיפור הבריאות ואיכות החיים אבל בעיקר שיניים שנראות, מורגשות ומתפקדות כמו השיניים הטבעיות.

אם אתם שוקלים טיפול של השתלת שיניים, חשוב שתהיו מודעים למספר כללי ברזל: 

1. יש לוודא שהשתלת השיניים אכן נחוצה

לאנשים רבים יש מחסור בשיניים בלסת העליונה ו/או בתחתונה, ובעיקר בטוחנות האחוריות,אבל מסיבה כלשהי לא בוצע שיקום וטיפול בחסר זה (בעיקר בגלל חששות וחרדות מפני טיפול דנטלי).

האם ביצוע השתלים אכן מוצדק במצב שבו, למרות חסרונן של שיניים רבות בפה, המטופל לא מתלונן על בעיה בלעיסה או בהתנהלות היומיומית שלו, ולא חש בנחיצות למלא את החסר באמצעות שתלים, או פתרון אחר.

ובכן, שתלים דנטליים במקום שיניים חסרות מוצדקים בכמה מקרים, וביניהם:

  • כאשר המטופל מתלונן על לעיסה לקויה או על פגיעה באסתטיקה של הפנים.
  • כאשר הרופא או המטופל מבחינים בתזוזת שיניים שעלולה, בסופו של דבר, לגרום להפרעות בלעיסה שיהיה קשה לתקן.
  • כאשר החסר הוא באזור הטוחנות האחוריות, ואין במקום שיניים שיאפשרו התקנת גשר.
  • אם בסמוך לאזור החסר יש שיניים "בתוליות", ללא כתרים או שחזורים עדיף לבצע שתל מאשר להשחיז שיניים בריאות.

2. יש לשקול אופציות אחרות לשיקום המנשך

לשתל אין שום יתרון על פני השיניים הטבעיות, בדיוק כפי שלתותבת רגל אין יתרון על פני הרגל הטבעית… לכן:

  • -אם אפשר, עדיף לנסות להציל ולשקם את השיניים הטבעיות לפני שבוחרים בהשתלות.
  • -אם בסביבת החסר יש שיניים עם סתימות (שחזורים) נרחבות או כתרים, עדיף, לפעמים, לבצע גשר ולהימנע מהשתלות.
  • -חשוב לדעת שהשתל רגיש, לפחות כמו שיניים טבעיות ואף יותר, לחוסר היגיינה ולצחצוח שיניים לקוי והוא זקוק לניקוי יומיומי נכון – מספר פעמים ביום, כדי שלא ייכשל.

3. יש לבדוק את מיומנות הרופא ושיטות הטיפול

רופאים רבים החליטו לאמץ את הליך ההשתלות. לפעמים בגלל שמדובר בטיפול הראוי, ולפעמים בגלל הביקוש שעולה מהמטופלים. כיוון שיש מספר שיטות לטיפול באמצעות שתלים, חשוב שיהיה ברור איזו שיטה הכי מתאימה למקרה שלכם (וכאן, אפשר לערב את ההיגיון הפשוט של כל אחד מאתנו!).

יש חשיבות רבה לגישה של הרופא ולנטייה שלו לבצע את "מה שהמטופל צריך" ולא את "מה שהרופא יודע"!

אין ספק שרופא בעל ניסיון רב יוכל לכוון אתכם לטיפול היעיל והמתאים לכם ביותר. ובכול מקרה, עדיף לקבל טיפול פשוט שסיכויי ההצלחה שלו טובים, מאשר להיכנס לטיפול השתלה שהוא בסופו של דבר פולשני וטומן בחובו סיכוי לכישלון, גם אם באחוזים נמוכים.

4. יש לבחור בסוג השתל הנכון

מספר רב של שתלים איננו ערובה להצלחה. על מנת שתוכלו לשמור על היגיינה נכונה לאחר תהליך השיקום, יש חשיבות רבה לפיזור הגיוני של השתלים בלסת.

בשוק השתלים זמינים היום יצרנים שונים וסוגי שתלים רבים, שצצים בכול העולם כמו פטריות לאחר הגשם. כדי להקטין את הסיכוי לכישלונות חשוב לוודא שהשתלים הם בעלי תו תקן אמריקאי.

מומלץ לברר שאתם מקבלים אחריות על ביצוע השתלים, כך שתהיו מכוסים במקרה של כישלון. הקפידו לקבל מסמך כתוב ואל תסתפקו בהבטחה בעל פה.

5. יש לוודא שמתקיים תכנון של ההליך לפני ההשתלה

תכנון נכון יכול להבטיח הצלחה מרבית של ההשתלה הדנטלית, כאשר היעזרות באמצעים טכנולוגיים, ממוחשבים ועדכניים בשלב התכנון, תגדיל את סיכויי ההצלחה.

צילומי CT של הלסתות יספקו מידע לגבי איכות העצם שקיימת באתר ההשתלה ומספר השתלים שצריך להחדיר. הם גם יעניקו ראיה רחבה ויאפשרו לשקול היטב את אופי השיקום (לפעמים, הרופא יבחר להיעזר במומחה לשיקום שיחליט על המיקום האידיאלי של השתלים).

6. המצב הרפואי של המטופל יכול לקבוע את סיכויי ההצלחה

המצב הרפואי של המטופל הוא פרמטר חשוב שיש לקחת בחשבון כשבוחנים השתלה דנטלית. יש מצבים בריאותיים שיכולים ליצור קשיים במהלך ההשתלה, כמו עישון כבד, סכרת, או שימוש של מספר שנים בפוסאלאן ונגזרותיו (המשמשים לטיפול במצבי אוסטאופורוזיס). חשוב לברר עם הרופא את סיכויי ההצלחה במצבים אלה, כדי לא לעמוד בפני "שוקת שבורה" לאחר מעשה, ולמצוא את עצמכם מתמודדים עם הסברים לשאלה "למה השתלים נכשלו?".

זכרו! אין מצב שאי אפשר להסבירו, אבל יש חשיבות רבה לבחירה ברופא מיומן ולקבלת ייעוץ נוסף.

7. השתלים הם לא בהכרח לכל החיים

ולגבי תוחלת החיים של השתל, אל תשכחו שהשיניים שלכם אבדו בעיקר בגלל אי שמירה על דפוסי היגיינה נכונים. וכמו השיניים כך גם השתלים – הם לא חסינים בפני אובדן אם לא תקפידו על היגיינה מתאימה, השתלים ימצאו מהר את דרכם החוצה!

ההנחה שהשתל הוא פתרון לכול החיים היא מוטעית ומטעה. ההשתלה היא פעולה פולשנית שההצלחה שלה תלויה במיומנות הרופא ובאיכות השתלים. בהנחה ששני תנאים אלה מולאו, אזי שיעורי ההצלחה של ההשתלות הם גבוהים מאוד, והסיכויים לכישלון נעים בין אחוז אחד לשניים.

רמת הרגישות של השתלים לדלקות (שיגרמו בסופו של דבר לאבדן השתלים), גבוהה יותר מרמת הרגישות של השיניים הטבעיות. לכן, נחוץ מעקב קבוע מלווה בצילומים על ידי הרופא המטפל, ואימוץ הרגלי היגיינה קפדניים ובלתי מתפשרים!

שתלים שעשויים מחומרים באיכות גבוהה ומבוצעים על ידי טובי המומחים עלולים להיכשל אך ורק בגלל היגיינה לקויה.