Teeth Implants 7

שאלות ותשובות

בנושא השתלת שיניים

  • מתי והאם צריך שתלים?

הצורך בשתלים נוצר עקב קושי בלעיסה אצל אנשים מחוסרי שיניים, שהשתמשו בתותבות שלמות (אלה שמכניסים בכוס). התותבות זזות וגורמות לגירוי ופצעים בחניכיים שמעיבים על הלעיסה. במקרים אלה השימוש בשתל שננעץ בתוך העצם של הלסת משפר את יציבות התותבת ואת הלעיסה.

  • הרופא שלי עקר לי לאחרונה שן, ואמר שצריך לתקן את המקום באמצעות שתל או גשר. מה דעתך?

יפה שהרופא דואג, ואנו בטוחים שהוא גם יודע לעשות את העבודה, אבל השאלה העקרונית היא האם זה נחוץ ולמי. בדרך כלל מומלץ להמתין מספר חודשים ולראות האם המטופל מרגיש שזה ממש חסר לו, האם הוא מתקשה ללעוס, האם יש לו בעיות אסתטיקה וכו'.

לצערנו, טיפולים רבים והמלצות מסוג זה מגיעות כיוון שזה מה שלמדנו להשלים, שיניים חסרות! אבל הדגש צריך להיות לאתר את הצורך של המטופל – האם יש לו צורך באותו שתל? ומה אם נשאיר את המקום ללא שן? לעתים קרובות לא קורה כלום והמטופל שמח וטוב לב, אבל חשוב להיות בביקורת ובמעקב כיוון שעלולה להיות תזוזה של השיניים, וזאת תופעה שחשוב למנוע.

  • ביצענו שתל – זה כבר פתרון לכל החיים?

השאלה כמה זמן חיים…האמת היא שמרגע ההשתלה ואילך חשוב מאוד לאמץ דפוסי היגיינה נכונים (לא להסתפק בצחצוח רגיל) וביקורות תכופות אצל רופא השיניים. רוב הבעיות שמתגלות מבעוד מועד ניתנות לפתרון. תחזוקה נכונה בהחלט מספקת תנאים לקיום השתל למשך זמן רב.

  • האם תהליך ההשתלה הוא טראומטי?

ב – 99% מהמקרים התהליך הוא פשוט יחסית, ולעתים פשוט יותר מעקירה בזמן ההשתלה, שנעשית לרוב ללא תפרים. המקום רדום היטב והסיכוי להרגיש משהו בשלב זה הוא כמעט ולא קיים. יש גם הוראות מתן תרופה אנטיביוטית לפני ההליך ולאחריו במשך 5 ימים, דבר המשפר את ההחלמה ומקטין את רמת הכאב.

  • אנשים מבקשים לדעת מהם סיכויי ההצלחה של הטיפול.

ב – 98-99% הקליטה של השתל שנעשית אצל רופא מימון ובעל ניסיון היא מובטחת. ישנם מספר מקרים בהם אנו יודעים מראש שהשתל עלול היכשל – אצל אנשים חולי סוכרת, מטופלים שעברו הקרנות באזור הראש והצוואר, אנשים שנוטלים תרופות מקבוצת הפוסלן לאוסטאופרוזיס או בקרב מעשנים כבדים.

  • הפרסומים של שיניים "בבת אחת" תוך "יום אחד" – מה נכון?

אכן ישנם מקרים בודדים כאלה שבהם מטופלים מסוימים שאינם יכולים להיעדר מהעבודה או שאינם רוצים להופיע בחברה ללא שיניים… ניתן לעקור את השיניים הקיימות ושנחשבות לאבודות ובמקומן להכניס שתלים, ומיד לבנות גשר זמני עליהם. במצב כזה הגשר הזמני מתפקד כפתרון אסתטי בלבד – אין אפשרות "לדרוך" או לנגוס על גשרים אלה לפחות 3-4 חודשים, שבסיומם אנו מחליפים לגשר חרסינה קבוע, מדויק ואסתטי.

  • הרמת סינוס והשתלת עצם – האם זה חיוני אצל כל מטופל?

ממש לא. יש מטופלים שכמות העצם שלהם היא מספיק טובה ואין צורך להוסיף עצם ממקור חיצוני. אולם בלסת העליונה למשל, בהרבה מקרים (בגלל נוכחות הסינוסים) יש מעט מאוד עצם ואז נאלצים להוסיף עצם ולבצע הרמת סינוס. בעבר היה מדובר בטכנולוגיה מורכבת ומסובכת, ואילו כיום ניתן לבצע זאת בטכניקות זעיר-פולשניות בהן אפילו לא משתמשים בתפרים, וכמעט ללא דימום.

לעתים קרובות ניתן אפילו לבצע את השתלים בזוויות מסוימות מבלי להזדקק לפרוצדורה של הרמת הסינוס.

  • מהם הסיבוכים הנפוצים בהשתלה?

סיבוכים נפוצים בלסת העליונה הם בדרך כלל חדירה עם השתל לתוך הסינוס, ואז השתל פשוט "נופל" לתוך חלל האף! בלסת התחתונה הסיבוך הנפוץ הוא פגיעה בעצם המנדיבולרי. בלסת התחתונה עובר עצב גדול ולכן חייבים לתכנן את מיקום השתל, זווית ההחדרה שלו ומידות השתל. פגיעה בעצב המנדיבולרי עשויה לגרום בסופו של יום לרדימות של השפה התחתונה…

רופא מיומן שיודע לתכנן את החדרת השתל כראוי, יקטין באופן מהותי את הסיכונים הללו ולסיים את הטיפול בהצלחה. סיכונים וסיבוכים הם תופעות לוואי נפוצות, אבל כאשר מדובר ברופא מיומן שיודע לטפל בסיבוכים, אין ממה לחשוש.