Dental Implants Illustration

האם יש צורך בהשתלת עצם בניתוח ההשתלה שלכם?

במידה ואתם שוקלים לבצע הליך של שתלי שיניים, אתם כנראה כבר אחרי שלב ההחלטה שבה קבעתם שאתם רוצים לשחזר את החיוך, את המראה שלכם וגם כמובן את חווית הדיבור, האכילה ועוד. מכיוון ששתלים דנטליים מושתלים בהליך כירורגי ומוחדרים אל עצם הלסת, אחת השאלות הנפוצות בקרב הפציינטים היא "האם הם יצטרכו השתלת עצם לפני הליך השתלת השתלים".

לשם כך ליקטנו לכם כמה תשובות לשאלות נפוצות לגבי תהליך השתלת העצם.

מהי השתלת עצם? 

השתלת עצם יכולה להתבצע במספר שיטות ודרכים שונות, אך לכולן מטרה אחת: בניית עצם הלסת במטרה להפוך אותה אותה לדחוסה וחזקה יותר.

למה עצם הלסת מאבדת צפיפות מלכתחילה?

הסיבה העיקרית לבעיה זו לרוב נובע מספיגת עצם. בשנה הראשונה לאחר אובדן שן, עצם הלסת באיזור עלולה לאבד עד כ-25% מהצפיפות שלה. זה לא נגמר כאן – זאת מהסיבה הפשוטה שוכחות השיניים והשורשים משמשת כזרז לעצם הלסת לאותת למוח שהלסת מבצעת את התפקיד העיקרי שלה. אותו תפקיד מאבד מהיעילות שלו כאשר השן נופלת, ובכך אין את הזרז הנחוץ, מה שפוגם בהתחדשות אותה עצם הלסת ומוביל לאובדן הצפיפות באזור הספציפי בעצם הלסת. הנתון מתבטא בשאיבה של סידן מהלסת שיהיה מיועד לשימוש באזור או עצם אחרת. אם אתם יודעים או מרגישים שאתם עומדים לאבד שן, אל תהססו לקבוע פגישה אצלנו בקליניקה – ישנם לא מעט הליכים שיכולים למנוע או להגביל את אותה ספיגת סידן בלסת.

סיבות אחרות לאובדן צפיפות העצם יכול להיות מחלת חניכיים, בעיה התפתחותית, פציעה, ריקבון או זיהומים. ביקור אצל רופא השיניים שלכם בצורה קבועה לצרכי טיפולים מונעים, עלולה להוריד משמעותית את הסיכויים לספיגת העצם.

מתי הליך השתלת עצם הוא הליך חובה לפני התקנת שתלי שיניים?

אם אתם מאבדים צפיפות עצם, עצם הלסת שלכם עלולה להיות לא עבה מספיק כדי לאפשר התקנת שתל. כאשר מחליפים את השיניים שלכם עם שתלים דנטליים, רופא השיניים ישתמש בהליך כירורגי כדי למקם עמדת טיטאניום קטנה מתחת לחניכיים שלכם, אותה הוא יהדק לעצם הלסת. בגלל סיבה זו, עצם הלסת שלכם חייבת להיות דחוסה מספיק כדי לתמוך באותה עמדה. תחשבו על כך באנלוגיה – כאשר אתם בונים רהיט, העץ שבו אתם משתמשים צריך להיות עבה מספיק כדי שתוכלו להבריג את הבורג/לתקוע את המסמר. אחרת, לא תוכלו להבריג את הבורג לכל עומקו. הליך של השתלת עצם יכול להגביר את הצפיפות של עצם הלסת שלכם, כך שעמדת הטיטאניום תתאים בצורה מושלמת.

מאיפה מגיעה העצם בה משתמשים בהליך ההשתלה?

העצם שלכם יכולה להיות המקור ממנו יעבדו את העצם בה ישתמשו בהליך ההשתלה, או שיתבצע שימוש בעצם מעובדת. בנוסף, יש מספר טכנולוגיות חדשות שאינן דורשות שימוש בעצם אמתית, אבל כן יכולות לעבוד כדי להפוך תאים לתאי עצם. למרות הקסם בטכנולוגיה זו, עדיין מדובר בטכנולוגיה חדשה שלא בהכרח תתאים לכולם.

מה קורה לפני ההליך?

השלב הראשון הוא צילומים של העצם. רק כך רופא השיניים והמנתח שלכם יוכלו ליצור תכנית פעולה אמיתית שתגדיר להם איך ניתן להרחיב את העצם. השיטה המועדפת לכך היא צילומי CT. בנוסף, תצטרכו להחליט האם אתם רוצים להשתמש בעצם מעובדת או בלקיחת עצם מחלק אחר בגוף שלכם.

איך הליך השתלת העצם מתרחש?

הרוב הגדול של הליכים אלו מתבצעים בהרדמה מלאה – אם כי ישנם מקרים בהם רק האזור עצמו מורדם, כולל החניכיים, וכל אזור ממנו מוסרת העצם. בהמשך, חיתוך יתבצע באזור החניכיים והשפה כך שהעצם הרלוונטית תיחשף. הליך זה מאפשר למנתח לזהות בדיוק את כמות העצם הנחוצה לאזור זה. אם העצם נלקחת ממקום אחר, המנתח יבצע חיתוך באזור כדי שניתן יהיה לחלץ את העצם הנחוצה בזמן אמת. חומרי ההשתלה ימוקמו איפה שהעצם הייתה בעבר, והאזור עצמו ייסגר באמצעות שימוש בתפרים. לאחר מכן, העצם החדשה תוצמד לעצם הלסת באמצעות בורג טיטאניום. ייתכן שימוש בחומרי השתלה אחרים כדי להקיף את שטח העצם החדש. חלק מהמנתחים גם ימקמו חומרי ממברנה מסביב לשתל העצם. לאחר מכן, המיקום ייסגר וייתפר.

מהו זמן ההחלמה? איך מרגישים לאחר הניתוח?

אזור ההשתלה יהיה כואב מאוד בתזמון מידי לאחר הניתוח. כדי להתמודד עם כאבים אלו, כדאי לקחת משכך כאבים חזק כמו איבפרופן ולהשתמש בחבילות קרח על האזור הכואב למשך רבע שעה בכל פעם. כמו כן, אתם גם תקבלו מרשם לאנטיביוטיקה, בנוסף למי פה אנטי בקטריאליים לצרכי מניעת זיהום. חשוב מאוד שתשמרו על מניעת לחץ על האזור, ותזהרו עם המאכלים שאתם אוכלים בשבועות העוקבים להליך ההשתלה.

השלמת התהליך לוקחת מספר חודשים – לרוב בין שישה לתשעה. הסיבה לכך היא מפני שהגוף שלכם כנראה יבנה עצם חדשה מסביב לחומר ההשתלה או תשלב את עצם הלסת עם העצם שנוספה ממקום אחר בגוף שלכם. בדרך כלל מדובר בהליך איטי יותר, אבל ברגע שהוא יושלם, ניתן יהיה למקם את השתלים הדנטליים שלכם, ועקב השתלת העצם – הם יהיו יציבים יותר.

האם זהו הליך דנטלי נפוץ?

הליך זה הוא הליך שדורש מומחיות מיוחדת, בה מוכשרים רק חלק מרופאי השיניים. לכן, יתכן ותצטרכו לבקר רופא שיניים אחד לצרכי השתלת העצם, ורופא שיניים אחר לצרכי השתלים הדנטליים.

האם יש אופציות אחרות להליך השתלת העצם?

כן. חלק מרופא השיניים מציעים "מיני" שתלים דנטליים. שתלים אלו אינם מתאימים לכל אחד, אבל הם יכולים לעבוד היטב אם יש לכם צפיפות מוגבלת בעצם הלסת שלכם, אבל לא מעוניינים בהליך השתלת עצם. שתלים אלו הם קצרים ורחבים יותר, ובכך הם מהווים אלטרנטיבה לאלו הסובלים מספיגת עצם.