dental treatments

מהו טיפול שורש

מהו טיפול שורש?

טיפול שורש תפקידו לטפל בעצב ובחומר הנמצא בתוך ליבת השן. בטיפול כזה לא "הורגים את השן" כפי שרוב המטופלים מכנים זאת, אלא פשוט מסלקים באופן כירורגי את הרקמות שבתוך הליבה, מנקים את החלל שנוצר וממלאים אותו בחומר מיוחד המאפשר את המשך התפקוד של השן.

טיפול שורש מאופיין בהוצאת המרכיבים המצויים בתוך ליבת השן

כל שן מאופיינת בשתי שכבות חיצוניות – אמייל ודנטין – שבדרך כלל נפגעות ע"י חיידקי העששת ועוברות תהליך של עיכול והרס, המטופל באמצעות סתימות/שחזורים המרחיקים את הרקמות העששתיות. באמצעות המקדח של רופא השיניים ובמקום החלל שנוצר, הרופא משקם אותו באמצעות סתימה/שחזור מסוג כלשהו.

מתחת לשתי השכבות, או נכון יותר, במרכז השן בתוך הליבה, נמצאות רקמות עצב, כלי דם ונוזל בין תאי. כאשר הליבה ניזוקה על ידי חיידקי העששת, הכאב בדרך כלל בלתי נסבל ואנשים מדווחים על חוסר שינה וכאב שלא ניתן להרגעה.
במשך השנים הסתבר שעם סילוק תכולת הרקמות העצביות, כלי הדם והנוזל הבין תאי מתוך ליבת השן אז מתאפשר המשך התפקוד של השן. 

מה הם הסימנים המראים על צורך בטיפול שורש? 

סימנים שצריך לחפש כוללים כאב, רגישות ממושכת לחום או לקור, רגישות למגע או בזמן לעיסה, שינוי צבע של השן, או נפיחות, רגישות בבלוטות הלימפה, כמו גם בעצם הסמוכה להן וברקמות החניכיים. עם זאת, לפעמים אין תסמינים ברורים וחד משמעיים.

מתי יש לסלק את החומרים שנמצאים בליבת השן?

כאשר הכאב הוא בלתי נסבל, זהו סימן לפגיעה עצבית ולזיהום של הליבה, ואין ספק שהמענה היחידי והבטוח ביותר המתבקש הוא ביצוע טיפול שורש.

למה צריך את הליבה/העצב?

העצב תפקידו להתריע על בעיות, דלקות, עששת עמוקה שעלולות כולן לתקוף את השיניים. לכן העצב משמש לנו ככלי התראה – בזמן כאב הוא שולח אותנו לרופא השיניים (הדבר דומה מאוד לנורית האדומה במד הדלק שלנו – שבזמן שהוא נדלק, אנחנו דרוכים להגיע לתחנת הדלק למלא דלק בהקדם, אך בעיקרון אפשר להמשיך ולנהוג ברכב גם כאשר הנורית לא נמצאת כלל, אלא שאז אנחנו לא נדע מתי נגמר הדלק במיכל). כל כאב אמור לשלוח אותנו לרופא עם נורית "כאב", והרי שזוהי קריאה לטיפולו של רופא השיניים!

במשך השנים התברר שאחוז ההצלחה בטיפולי שורש לא היה גבוה במיוחד, טיפול שחייב בסופו של דבר עקירת השיניים הנגועות. מחקרים חדשים בתחום טיפולי השורש הובילו למסקנה שזהו טיפול מורכב ועדין, ועל מנת להגיע להצלחה מקסימאלית, נעשו עבודות מחקר מקיפות, שהובילו למסקנה שמדובר בשדה טיפולי מיניאטורי, המחייב שימוש באמצעים מיוחדים, כמו זכוכית מגדלת ומיקרוסקופ להוצאת העצב ולניקוי התעלה, הנחשבים היום למיקרוכירורגיה של העצב.

עבודות שנעשו במשך השנים, הביאו לתובנה שתחום זה ברפואת שיניים הוא חשוב מספיק על מנת שיהיו רופאים מומחים בתחום זה. לפיכך הונהג הצורך להכשיר רופאים (שנדרשו לשנות לימוד ולהתמחות נוספת) למומחיות של טיפולי שורש. רופאים אלה, מגלים יכולת, בקיאות, ותובנות נרחבות אחרות מתוקף ההשתלמויות שהם עוברים באופן קבוע, והם מקפידים להיות מעודכנים כל הזמן בכל מה שקשור לטיפולי שורש. כמו כן, הסתבר שעבודה תחת מיקרוסקופ, שהיא מנת חלקם של רופאים אלה, מגלה מבעוד מועד את הסדקים בתוך השורש אשר מקטינים את סיכויי ההצלחה של הטיפול בשן מלכתחילה, וכך ניתן למנוע טיפול מיותר.