Dental Treatments 20

הגיינת הפה

הגיינה דנטלית

 היגיינה דנטלית, שמוכרת גם בתור היגיינת הפה, היא התהליך שבו מבוצע טיפול דנטלי מונע כדי להקטין את הסיכויים להתרחשותם של מקרי חירום דנטליים. בליבה של היגיינת הפה נמצאים הרגלי היגיינת הפה שאתה מבצע בביתך. להרגלים שלך מתווסף הטיפול הדנטלי המונע של רופא שיניים ושיננית מורשים.

בעוד שאתה אחראי על שמירה יומיומית של היגיינת הפה, השיננית, וכן רופאי השיניים, ממלאים תפקיד חשוב בשמירה על בריאות הפה כטיפול מונע.

צחצוח שיניים הוא הבסיס החיוני, למרות שצחצוח לבדו לא יכול להסיר את האבנית שמצטברת עם הזמן. את האבנית יש להסיר כדי להפחית את הסיכון לחוות כאב שיניים, חורים, מחלת מיסב השן, ואפילו איבוד של כל השיניים שלך. על ידי הסרת האבנית אתה יכול להפחית את הסיכוי לכך שתזדקק לטיפול שורש, לעקירה, לגשר, לכתר ועוד.

לרדת לשורש ההיגיינה הדנטלית

במשך הזמן, אבנית מצטברת על השיניים. אם האבנית מצטברת מתחת לקו החניכיים, החיידקים יכולים לפלוש וליצור אינספור בעיות דנטליות. יתר על כן, יש לנקות את האזורים שבין השיניים ומתחת לקו החניכיים, ולטפל בהם על בסיס קבוע כדי להבטיח היגיינת פה נאותה. אינך מסוגל לבדוק אזורים אלה בכוחות עצמך; דבר זה דורש יכולות של איש מקצוע.

שיננית אחראית לעיתים קרובות לביצוע של ניקוי שיניים מקצועי, הסרת פלאק, הסרת משקעי אבנית, ביצוע צילומי רנטגן, זיהוי שינויים במנשך, בדיקת מרכיבים שקשורים בעצם והכנת "גז צחוק", שמשמש, בעת הצורך, להרגעה של אנשים שזקוקים לטיפול פולשני יותר.

לאחר מכן, רופא השיניים יעבוד עם השיננית ויבחן את השן, הפה והחניכיים באופן מעמיק יותר במטרה לספק טיפול במקרה של ריקבון השן או מחלת חניכיים. ביקורים קבועים אצל רופא השיניים והשיננית הם הכרחיים בכל גיל לשמירה על היגיינת הפה. ההמלצה הרשמית היא לבקר אצל רופא השיניים והשינן לפחות פעמיים בשנה כדי לשמור על היגיינת פה נאותה.

שמירה על היגיינת הפה

הסיבות העיקריות למחלות העששת הן : גנטיקה, הרגלי תזונה והגיינה אוראלית-כטיפול מונע. בצעירו תינו דיברו תמיד על הגיינה של הגוף ופסחו על הגיינה של הפה. מידי פעם היו מדברים על צחצוח שיניים עם מברשת השיניים ,אבל לא בדיוק ידעו מה מסתתר מאחורי האמירה הזו.

הגנטיקה והרגלי התזונה הם נתונים שאיננו יכולים לשנות אבל הרגלי היגיינה נכונים הם דפוס חשוב שאם נצליח להטמיע אותו נהיה דומים למדינות סקנדינביה , שם מחלת העששת כמעט לא קיימת.

במרפאתנו מייחסים חשיבות רבה להגיינה האוראלית, שימוש במברשת, בחוט דנטאלי בקיסמים ובאביזרים אחרים.

כמה פעמים ביום אתם מצחצחים?

רב האנשים יענו פעמיים ביום. בבוקר ובערב! אנשים קמים בבוקר ומצחצחים שיניים ויושבים לשתות קפה ועוגיה ובערב לפני השינה. חשוב לדעת שהצחצוח הנכון הוא אחרי הארוחה ולכן הצחצוח של הבוקר אינו יעיל, כיוון שמהרגע שצחצחת ועד אשר שתית עברו כ- 10 דקות שהן פרק זמן קצר במהלך היממה!

כמה זמן אורך הצחצוח?

רוב האנשים מדווחים שהצחצוח הוא בין דקה לשתי דקות. למה הדבר דומה , אני שואל את העוזרת שלי, כמה זמן לוקח לך לנקות את החלון? והיא עונה בחיוך, שאם היה יום יפה ללא אבק – זה גזל 10 דקות ואם היה יום גשום, הרי שנזקקה לחצי שעה. כלומר..זמן הצחצוח הוא פונקציה של כמות הליכלוך על החלון… או שהוא תלוי בכמות רובד החיידקים שיש על גבי השיניים ולשם כך נחוץ נוזל הקרוי "נוזל לצביעת רובד החיידקים" DISCLOSING SOLUTION אותו ניתן למרוח על השיניים – לשטוף את הפה – ולזהות את הצבע על גבי השיניים… רב האנשים לא מסוגלים ולא יודעים כמה זמן צריך לצחצח! התשובה היא עד שהשיניים יהיו נקיות! במקרים שנעשו התברר שבממוצע צריך לצחצח בין 4-7 דקות כל פעם!

כל כמה זמן אתם מחליפים מברשת שיניים?

התשובות הן מדהימות רב האנשים לא יודעים שאורך החיים של מברשת שיניים הינו עד חודשיים ולא יותר ולכן חשוב מאוד להחליף את המברשת אחת לחודשיים! או לחילופין כאשר אנחנו רואים שהסיבים של המברשת נפתחו … וכאן מגיעים לסוג המברשת המומלץ . מומלצת מברשת רכה וקטנה שיכולה להגיע לכל מקום מבלי לעורר רפלקס הקאה, חשוב לא להפעיל לחץ גדול מידי על המברשת.

אנשים מדווחים על דימום בזמן הצחצוח ואז הם נרתעים מלצחצח מפחד שמא, הם פוגעים בחניכיים! ובכן.. דימום מעיד על דלקת חניכיים – זהו סימפטום שהדרך היחידה לטפל בו זה ע"י צחצוח עקבי ומתמיד וככל שתצחצח יותר יהיה פחות דימום והחניכיים תהיינה בריאות.

האם אתה משתמש באביזרים נוספים לניקוי שיניים?

רוב האנשים מציינים את שטיפות הפה שהם מבצעים. ובכן שטיפות פה ברוב המקרים אינם משיגים את המטרה הרצויה ואינם נחשבים למועילים בטיפול המונע. לעיתים אף נגרמת צביעה בלתי רצויה ובלתי אסתטית כתוצאה משימוש מיותר בחומרי שטיפה!. רובנו מחפשים פתרון פשוט לניקוי שיניים והפיתוי להשתמש בנוזל שטיפה הוא גדול אך מיותר. מה שקובע בסופו של דבר זה מידת השימוש המכני בסילוק אותו פלאק או רובד חיידקים מאזורי המשנן והחניכיים. ושימוש מכני נעשה על ידי המברשת, חוט דנטלי ומברשוניות אינטר דנטאליות (או קיסמים).

השימוש בחוט חשוב מאוד לפחות כמו השימוש במברשת, שכן מדובר באקט מכני שתפקידו לסלק את החיידקים בין השיניים! אזורים אלה הם בלתי נגישים למברשת השיניים ומהווים כ- 35% מאזורי פני שטח השיניים בכלל ובסופו של דבר, אלה הם האזורים בהם מתפתחת עששת בקלות רבה.

איך אתם מנקים את הגשרים והכתרים?

רוב המטופלים מדווחים שהם אינם נותנים טיפול מיוחד לכתרים ולגשרים! הם פשוט מצחצחים רגיל? כמובן שזו טעות נפוצה שמאוד קל לתקן אותה. חשוב מאוד לדאוג שהשוליים של הכתר יהיו נקיים תמיד. שכן הכתר מסתיים בקו החניכיים , שם הוא פוגש את החניכיים (בהנחה שהכתר בנוי מזהב או מזירקוניה- ואז אין גירוי יתר לחניכיים) באיזור הזה מצטברים החיידקים ובקלות רבה הם פולשים מתחת לכתר. פלישה זו של החיידקים , אם אינה מטופלת – תגרום בסופו של דבר לנפילתו של הכתר וכשלון של השחזור עקב רקבון של המבנה שנבנה מתחתיו. ברב המקרים ללא כאבים (בגלל שבוצע טיפול שורש) וללא התראה ולכן המצב שמתבקש הוא עקירה של השורש ובניית שחזור חדש מבוסס על כתרים גשרים וכד'. כדאי לדעת שעד אשר הכתר נכשל ונופל – בדוק ,יש תסיסה של החיידקים (שחדרו מתחת לכתר) והם מפיצים ריחות פה מאוד לא נעימים. ולכן ניקוי הכתר באמצעים מיועדים כמו חוט דנטאלי מיוחד (SUPER FLOSS-ORAL B) יכולים לשפר לעין ערוך את הריחות הלא נעימים שנידפים מהפה.

מסקנה

הצחצוח המכני הוא זה ולא אחר, יעזור לכם במשימה החשובה של ניקוי השיניים ושמירה על השחזורים שרופא השיניים עשה במשך השנים. ועל השיניים הטבעיות שלכם.