מידע כללי על השתלות שיניים תמונה ראשית

שיקום הפה

מידע כללי על שיקום הפה

אנשים רבים מתמודדים עם בעיות שנוגעות לשיניים או לחלל הפה, וחלקם נבוכים עד כדי כך ממצבם, שהם מעדיפים להתרחק מהחברה ולשמור את הבעיה הזו בסוד בינם לבין עצמם.
אולם בעיות אלה ניתנות היום לפתרון, תלוי בחומרת הנזק או בדרגת השינויים בפה שעל הרופא לערוך במהלך הטיפול. כאשר הבעיה היא ממש רצינית, הדבר דורש בדרך כלל את שיקום הפה באופן מלא.

שיקום נייד

עד לשנים האחרונות נהגו רופאי השיניים להציע למטופל שיקום נייד, שמטרתו הייתה בניית שיניים תותבות שיחליפו את השיניים החסרות, יאפשרו לעיסה ועיכול המזון ויעניקו פתרון אסתטי לשיניים חסרות. שיניים אלה בנויות כך שניתן להכניס ולהוציא אותן מהפה בכל עת.

שיקום קבוע

הקדמה הטכנולוגית הביאה לשיפור ניכר הן ברמת הטיפול בשיניים והן ברמת המניעה של מחלות דנטליות. בעבר הלא רחוק חסרונם של שיניים היה מזוהה עם תהליך ההזדקנות. אולם היום זמינים למטופלים תהליכי טיפול רבים שמסוגלים לפתור את רוב הבעיות ולבצע שיקום פה מלא.

שיקום קבוע של הפה משמעותו גם שתלים דנטליים. התפתחות תחום זה בשנים האחרונות נותנת מענה קבוע במשך שנים רבות במקום שימוש בשיניים תותבות. שיטות הטיפול החדשניות הפכו את השתלים הדנטליים לפתרון שגרתי, יעיל ואסתטי שמסתיים בדרך כלל תוך מספר שעות בלבד. בסופו של הטיפול יוצא המטופל עם שיניים חדשות, בריאות ומבהיקות.

תוכנית טיפולית

רופא שיניים שהוא מומחה בתהליכי שיקום הפה הוא זה שמתאים לבצע את התהליך הרפואי. אבל, לא לפני שהכין מראש תוכנית טיפולית מפורטת, שמבוססת על בדיקת הבריאות הכללית של המטופל ועל בדיקת מצב השיניים והחניכיים שלו. מחקרים הוכיחו קשר הדוק בין בריאותו הכללית של האדם, בריאותו הנפשית ותקינות שיניו.
בתהליכים אלה מעורבים רופאי שיניים מומחים בתחום הקוסמטי ומומחים בתחום ההשתלות ושחזור הפה. מטרתו של שיקום הפה, בין השאר, הוא גם להוביל בסופו של דבר לחיוך רחב ויפה.

שיקום הפה מתייחס לכל מה שכרוך בשיניים בריאות: 

  • טיפולים למניעת מחלות חניכיים שמשפיעות על בריאות השיניים.
  • שחזורי שיניים.
  • ניתוחי לסת.
  • התקנה של מבנים שונים לשיניים, גשרים זמניים וכתרים שונים.
  • טיפולי שורש וחידוש טיפולי שורש.
  • השתלות עצם בחניכיים.
  • השתלות שיניים.
  • סידור עצמות ורקמת הלחיים.
  • שיקום כללי של הפה אחרי השתלות השיניים.


אם אתה חש כאב וסובל מבעיות שיניים, מומלץ להתייעץ מיד עם מומחה על מנת לחזור ולחוש בטוב. ההשפעה הטובה של הטיפול ניכרת מיד, והיא יכולה לסייע לך לשמור על הביטחון העצמי שלך ועל היכולת להמשיך וליהנות מחיי חברה, שאולי הפנית להם עורף כשסבלת מכאבי שיניים או מעקירת שיניים.

ביפן קיים פרויקט שנקרא 8020, שדואג לנושא שיקום הפה אצל זקנים בני 80 והבאתם למצב של פה עם 20 שיניים ויותר. מכאן גם נגזר שמו של הפרויקט.

כדאי לא לוותר על הסיכוי שמעניק רופא השיניים המיומן, להחזיר את החיוך לפנים, וחשוב לזכור שלבעיות הפה יש היום פתרונות טובים שמעניקים תקווה לכל אחד מאיתנו.