מידע כללי על השתלות שיניים תמונה ראשית

השתלות שיניים – סיכונים וסיכויים

השתלות שיניים – סיכונים וסיכויים 

שתלים יכולים לגרום לנזק עצבי, מזהיר אחד המחקרים שפורסמו בכתב העת הבריטי לרפואת שיניים The British Dental Journal. לפי מחקר זה, רופאי שיניים לא תמיד מקפידים ליידע את החולים על הסיכונים לפגיעה עצבית במהלך ההשתלה.

חוקרים מקינג'ס קולג' בלונדון בחנו 30 מטופלים עם פגיעות עצביות כתוצאה מהליך השתלה דנטלית, ומצאו שהם סובלים מכאבים מבעיות בדיבור, באכילה ובהתנשקות.

לדברי החוקרים, כ-1% מניתוחי ההשתלה שמבוצעים כל שנה מסתיימים בפגיעה בעצב. לפי מחקר זה, רופאי השיניים צריכים לשפר את הטיפול לפני ואחרי ניתוח ההשתלה.

מסיבות אלה גם חשוב מאוד לעבור את הניתוח במרפאת שיניים שמתמחה בתחום ושרכשה ניסיון בהשתלות דנטליות.

בשנים האחרונות, בגלל העלייה במספר ניתוחי השתלים, חלה עליה גם בפגיעה העצבית שנגרמת בעקבות ניתוח זה. בבריטניה, למשל, מבוצעים כ-10,000 ניתוחי שתלים בלסת התחתונה בכל שנה.

בשנת 2007, 30% מכלל הפגיעות העצביות שנגרמו במהלך טיפולי שיניים היו קשורים לניתוחי שתלים. זאת לעומת כ-10% בלבד בשנת 1997.

צוות מחקר בקינג'ס קולג' בלונדון מצא שלפגיעות אלה עלולה להיות השפעה משמעותית על איכות החיים של המטופלים. יותר ממחצית המטופלים שהשתתפו במחקר סבלו מכאב או מאי נוחות מתמידים לאחר הניתוח ו-40% התלוננו על חוסר תחושה. 30% מהמטופלים שנפגעו בעת ניתוח ההשתלה, התלוננו על בעיות פסיכולוגיות, כולל ארבעה שאובחנו כסובלים מדיכאון.

לא מספיק

פרופ' טארה רנטון (Tara Renton), מובילת המחקר במכון השיניים בקינג'ס קולג', מציינת שהדרך שבה טופלו החולים לפני ואחרי ניתוח ההשתלה הדנטלית לא הייתה מספיק טובה. לדבריה, חשוב שהמטופלים יבינו את הסיכונים הכרוכים בסוג זה של ניתוחים, והרופאים חייבים לשפר את הנהלים ותהליכי העבודה שלהם. עוד מציינת רנטון כי המחקר גילה שההסכמה של המטופל לפני הניתוח כמו גם התכנון והמעקב לאחר הניתוח – היו לקויים.

לדבריה, "רופאים חייבים להיות ערניים לגבי פוטנציאל לנזק עצבי בעת ביצוע ניתוחים אלה". כמובן שהסיכונים פוחתים כאשר בוחרים לעבור את ההליך הניתוחי במרפאת שיניים מקצועית ומיומנת שמתמחה בתחום ההשתלות הדנטליות.

המחקר שנערך בקינג'ס קולג' מצא כי מבין 30 המטופלים שסבלו מפגיעה עצבית לאחר ניתוח השתלה דנטלית, רק 11 היו מודעים לנושא החתימה על טפסי הסכמה לפני ביצוע ניתוח השתלים. 8 מאותם מטופלים אמרו שהם לא הוזהרו על הסיכון לפגיעה עצבית לפני שחתמו על טופס ההסכמה.

עוד מצא המחקר כי 70% מכלל אותם 30 נחקרים, הופנו למרפאה שמתמחה בפגיעות עצביות יותר משישה חודשים לאחר הניתוח, למרות שהעדויות מלמדות כי הסרת השתלים מיד לאחר הניתוח, מפחיתה את הסיכון לנזק עצבי בלתי הפיך. רק שלושה מהמטופלים שהשתתפו במחקר ונפגעו עצבית, הופנו מיד לאחר הניתוח כדי לקבל טיפול.

בעקבות ממצאי המחקר, ממליץ צוות המחקר לרופאים להחתים כל מטופל על טופס הסכמה נאות וליידע אותו לגבי הסיכונים לנזק עצבי בעקבות ניתוח השתלה דנטלית. הם ממליצים גם להשתמש בשתלים קצרים יותר כדי לגונן על המטופל מפני הסיכון לנזק עצבי.

לטענת החוקרים, הפנייה של המטופל למרפאה שמתמחה בפגיעות עצביות צריכה להתבצע באופן מיידי ולהסיר מיידית את השתלים.

יידוע מלא

פרופ' דמיין וולמסלי (Damien Walmsley), יועץ מדעי בארגון רפואת השיניים הבריטי טוען שכל ניתוח אינו נטול סיכונים. אבל, לדבריו, "זה חיוני שהמטופלים ששוקלים לעבור ניתוח השתלת שיניים יהיו מודעים לסיכונים, כמו גם ליתרונות, הקשורים בהליך זה". לדבריו, "רופאי השיניים חייבים להבטיח כי המטופלים שלהם יקבלו מידע מלא ויבינו במה הם מעורבים, כך שיוכלו לתת את הסכמתם מדעת".

לסיכום-ניתוח להשתלת שיניים יכול לכרוך אחריו גם סיכונים רבים בהיעדר טיפול או אבחנה ראויים, לכן מומלץ מאוד להגיע למרפאה מקצועית ומנוסה על מנת לקבל את הטיפול הנכון והמתאים ביותר עבורכם.