Dental Treatments 16

עששת מהי, הימנעות וטיפול – ואיך הקרטין קשור?!

מהי עששת?

עששת נגרמת כאשר חיידקים בפה מייצרים חומצות האוכלות את פני השן או את האמייל, חיידקים אלו יכולים לגרום לחור בשן, הנקרא גם חלל.

אנשים יכולים לקבל עששת שיניים ללא תלות בגיל, תינוקות יכולים לקבל "עששת גיל הרך", הגורמת לעששת קשה בשיני התינוק, בעוד שאנשים מבוגרים, יכולים לקבל עששת על שורש השן, עקב תופעה של נסיגת חניכיים אשר גורמת לחשיפת שורש השן לחיידקים, במידה ולא ניגשים לטיפול, יכול להיגרם כאב, זיהומים ואפילו איבוד השיניים.

סיבות להיווצרות עששת?

כאשר חיידקים הגורמים לריקבון, מקבלים גישה לסוכרים מאוכל ומשקאות מתוקים, הם מתחילים לייצר חומצה אשר תוקפת את אמייל השן ואת פני השן, במידה ואדם נוהג לאכול ולשתות משקאות המכילים סוכרים לעיתים קרובות, יווצר מצב שבו נוצרים מחזורים של "מתקפות חומצה" יותר מאצל אדם רגיל, מתקפות אלו גורמות לשן להמשיך לאבד אמייל, ויגיע מצב שבוא אמייל נחלש ונהרס, במצב זה נוצר בשן חלל, בנוסף גם למוטציות של קרטין יש השפעה על פגיעה באמייל השיניים.

הקשר בין הפרעות שיער לבעיית העששת?

קרטין הוא חלבון המהווה מרכיב חשוב ומרכזי בבריאות שיער הראש, בציפורניים ובעור החיצוני.

במחקר שנעשה על ידי מריה מוראסו בעלת דוקטורט ועומדת בראש מעבדת ביולוגיה במכון הלאומי לדלקות פרקים, מחלות השלד והשרירים(NIAMS) בארה"ב, נמצא כי קרטין מסייע גם בייצור אמייל השיניים המחקר פורסם ב27 באוקטובר שנת 2014 במגזין: 

The Journal of Clinical Investigation

צוות החוקרים של מריה מוראסו לקח עכברים שגם הם מייצרים קרטין והתמקד בחלבון מסוג קרטין-75 כיוון שהם ידעו שמוטציות מסוימות בגן שלו גרמו להפרעות בצמיחת השיער כמו שערות חודרניות, בליטות גילוח וגירוי מתמשך של העור.

צוות מוראסו, בשיתוף חוקרים מאוניברסיטת פיטסבורג, חקר את שיניהם של 706 מבוגרים ו-386 ילדים ומצא קשר ישיר בין מוטציות קרטין-75 לבעיות שיניים בנוסף גילו שאותם אנשים בעלי אחת מהמוטציות יש להם שינויים במבנה האמייל והפחתה בקשיות שלו מה שמוביל אותם למסקנה על חשיבות קרטין-75 ביצירת אמייל השן.

המחקר על חשיבות הקריטינים עשוי לעזור להולדת רעיונות חדשים במאבק נגד עששת הנושאת בתואר מבין אחת הבעיות הבריאותיות הגדולה בעולם.

סימפטומים לעששת

בתחילת העששת האדם לא חווה תסמינים, אך ככל שהעששת מתקדמת, האדם יחווה אחד או יותר מהדברים הבאים: כאבי שיניים, רגישות לממתקים, למים חמים או למים קרים. 

במידה ואחת מהשיניים נדבקת בעששת יכולה להיווצר מוגלה אשר עלולה לגרום לכאב, נפיחות בפנים וחום.

כיצד לאבחן?

את השלבים הראשונים של העששת ניתן לראות כמו כתם לבן על השן, אך עם הריקבון של השן מתקדם יותר, יהיה ניתן לאבחן זאת על ידי כתם כהה יותר על השן או כחור בשן. במידה ולא רואים כתמים, רופא השיניים יכול לבצע את אחת משתי הבדיקות הבאות, בדיקה של האם קיימים אזורים רכים או דביקים בשיניים, או ביצוע של צילום רנטגן אשר עלול לחשוף את הריקבון בשיניים.

דרכים לטיפול: 

רופאי שיניים נוהגים למלא חללים בשן על ידי מילויים, תהליך מילוי השן מתבצע בשני  שלבים, השלב הראשון הוא ניקוי השן, בשלב זה רופא השיניים מסיר את רקמת השן הרקובה והשלב השני הוא מילוי השן, בשלב זה הרופא ממלא את השן בחומר מילוי מתאים.

הימנעות

את העששת ניתן למנוע על ידי כמה דרכים, אחת השיטות היעילות למניעת עששת היא שימוש בפלואוריד, פלואוריד הוא מינרל שיכול למנוע מעששת להתפתח, ובמקרים מסוימים אפילו להפוך או לעצור עששת בשלבים מוקדמים, את הפלואוריד ניתן להשיג על ידי צחצוח עם משחת שיניים המכילה את המינרל או באמצעות  שתיית מים עם פלואוריד שיטה יעילה נוספת למניעת עששת היא שמירה על היגיינת הפה, נהוג לצחצח את השיניים לפחות פעמיים ביום, אחת בבוקר והשניה בערב על ידי משחת שיניים המכילה פלואוריד, כדאי גם להשקיע בניקוי השיניים באמצעות חוט דנטלי לצורך הוצאת שאריות שנתקעו בין השיניים דרך נוספת היא צמצום המאכלים המתוקים וצמצום השתייה המתוקה וכמובן יש לפגוש רופא שיניים באופן קבוע, לצורך מעקב אחר מצב בריאות השיניים.