Teeth Implants 7

החלמה לאחר השתלת שיניים – המדריך המלא

ביום הניתוח עצמו

השעה הראשונה: נשכו בעדינות אך ללא הפסק בגזיות שהונחו על איזורי הניתוח, זאת כדי לוודא שהן יישארו במקום – אין להחליף אותן במשך השעה הראשונה, אלא אם כן הדימום נהפך לבלתי נשלט. אתם יכולים להסיר את הגזיות בעדינות לאחר שעה. במקרה והסרתם וכתוצאה מכך ישנו דימום פעיל שממשיך לצאת, השתמשו בגזיות חדשות כדי שיפעילו לחץ על האיזור המנותח למשך חצי שעה נוספת. לאחר מכן, יש להחליף את הגזיות במקרה הצורך (בד"כ בכל 30-45 דקות). מומלץ לסכך את הגזיה עם מי ברז ולהתפיח קלות כדי ליצור אפשרויות מיקום נוחות יותר.

הוראות טיפול: חל איסור לגעת באיזור המנותח בכל היום. אין לשטוף ללא הפסק או לגעת באיזור באמצעות כל חפץ כלשהו. ניתן לצחצח את השיניים בעדינות. עישון יעכב את הליך ההחלמה, ויגביר את תחושת אי הנוחות וסיכויים מוגדלים יותר ליובש בשקעים. אנו ממליצים להמנע לחלוטין מעישון במהלך תקופת ההחלמה.

היגיינת הפה: חשוב לשמור על ניקיון הפה. עליכם לצחצח את השיניים בליל הניתוח, אבל לעשות זאת בזהירות כאשר מצחצחים את איזורי הניתוח. אם יש דימום מועט, ניתן לשטוף עם מי מלח כיממה לאחר הניתוח (ערבבו כפית מלח אחת עם כוס מים). גרגרו בעדינות והרשו למים לטפטף אל הכיור. השטיפות צריכות להתבצע לא יותר מ-2-3 פעמים ביום – מומלץ מאוד לאחר הארוחות.

פעילויות יומיות: מומלץ להגביל את הפעילות היומית ביום הניתוח למנוחה במיטה או בספה – פעולות כמו התכופפות, הרמה או פעילות ממושכת יגרמו לדימום מוגבר, נפיחות וכאב. כדאי לכם להזהר כאשר אתם נעמדים לאחר ששכבתם, מפני שפעילות כזאת שתעשה בצורה פזיזה עלולה לגרום לסחרור וחולשה. אם אתם מתאמנים על בסיס קבוע, שימו לב שצריכת האוכל והשתיה שלכם נמוכה מהרגיל. אימונים בשלב שאחרי הניתוח עלולים לגרום גם הם לדימום מוגבר, נפיחות ואי נוחות. אימונים צריכים להתבצע רק לאחר שעברו לפחות 3-4 ימים מהניתוח.

נוזלים: הדימום יקרה לאחר הניתוח, ורוב המנותחים יחוו נזילות דם במהלך היממה הראשונה והשניה לאחר הניתוח. שימו לב שדימום בפה מורכב ממיעוט דם ורוק מרובה. כדי לשלוט בדימום, ניתן למקם גזיה על האיזור ולנשוך אותה ביציבות ישלוט בדימום. אם נזילת הדם עדיין פעילה, החליפו את הגזיה בכל 30-45 דקות.

דימום מתמשך: בכל שלב אחרי הניתוח, הדימום אינו אמור להיות חמור. מקרה כזה מצביע על כך שהגזיות נלחצות בין השיניים ולא מפעילות לחץ על האיזורים שנותחו. נסו לשנות את מיקום הגזיות – אם הדימום ממשיך או מתחיל שוב, שבו ישר ו/או על כסא נוח, המנעו מפעילות פיזית כלשהי, השתמשו בחבילות קרח ונשכו בגזה למשך שעה או בשקיק תה למשך 30 שניות. החומצה הטאנית הנמצאת בעלי התה עוזרת לשלוט בדימומים למיניהם. אם הדימום ממשיך לפרוץ ללא שליטה, התקשרו ישירות למשרד רופא השיניים שלכם.

נפיחות: נפיחות היא תופעת לוואי נפוצה לאחר הניתוח, והיא תגיע למקסימום עד 2-3 ימים לאחר הניתוח. ניתן להפחית אותה באמצעות שימוש בקומפרסים קרים כמו שקית קרח או שקרית של אפונים קפואות העטופות במגבת ומוצמדות קלות ללחי הצמודה לאיזור הניתוח. כדאי למקם את הקומפרסים הקרים כ-20 דקות ולאחר מכן להוריד אותן ל-20 דקות, ואז להחזיר בהתאם בחלוקה של 20 דקות (זאת ביום הראשון לאחר הניתוח). אם קיבלתם תרופות שנועדו לשלוט בנפיחות, דאגו לקחת אותן לפי המינון שהרופא רשם לכם.

הדרך הנכונה למקם קומפרסים קרים (קרח): מלאו שתי שקיות בנעילת ריצ'רץ' עם קרח מרוסק, חתכו זוג גרביונים באיזור הירך והחליקו את שתי שקיות הירח עד לחצי הרגל (איזור הברך). קשרו את שני צדי הגרביון על החלק העליון של קרקפת החולה ומקמו את שתי שקיות הקרח על שני צדי המטופל.

כאב: לצערנו, הרוב הגדול של ניתוחים אלו מלווה בדרגה מסויימת של אי נוחות. כתוצאה מכך, אתם כנראה תקבלו מרשם למשככי כאבים. אם אתם לוקחים את הכדור הראשון לפני שהחומר המרדים מתפוגג, תוכלו להתמודד עם חוסר הנוחות בקלות יתרה (מפני שתקבלו את התחושה בהדרגה). חלק מהמטופלים ימצאו שמשככי כאבים חזקים גורמים לתופעות לוואי כמו בחילה, אך אם תדאגו לקחת כל כדור ביחד עם כמות קטנה של אוכל, הסיכויים לבחילה יפחתו. ההשפעות ותופעות הלוואי של משככי הכאבים משתנות בין כל אדם ואדם: במידה ולא תצליחו להשיג הפחתה בכאב, ניתן לשלב כל כדור עם משככי כאבים נפוצים כמו אספירין או איבורופן. חלק מהמטופלים יצטרכו לקחת אפילו שני כדורים בבת אחת. נתון מעודד שכדאי לזכור הוא שהכאב החזק ביותר הוא לרוב בטווח של כ-6 שעות לאחר שחומר ההרדמה מתפוגג. לאחר מכן, הצורך במשככי כאבים ותרופות בסגנון פוחת. אם אתם מוצאים צורך לקחת כמויות גדולות של משככי כאבים לעתים תכופות, מומלץ ליצור קשר עם רופא השיניים שלכם. אם אתם רואים שכנראה ותצטרכו כמות גדולה של משככי כאבים במהלך סוף השבוע, דאגו להצטייד מראש בתגבור של משככי כאבים בימי ושעות העבודה הרגילים.

תזונה: מומלץ לאכול כל אוכל מזין שניתן לאכול בנוחות ובקלות. המנעו ממאכלים חמים וחריפים במיוחד. אל תשתמשו בקשית בימים הראשונים לאחר הניתוח. מומלץ אך לא חובה לאכול בימים הראשונים בעיקר תזונה נוזלית או רכה במיוחד כמו מרקים, פודינג, יוגורט, מילקשייק וכו'. המנעו מללעוס אוכל עד שהתחושה בלשון חזרה. מומלץ להמנע מאוכל כמו אורז, אגוזים, גרעיני חמניות, פופקורן וכו' שעלולים להתקע באיזורי הניתוח. במהלך הימים הבאים, אתם יכולים להתקדם למזונות מוצקים יותר. חשוב מאוד לא לדלג על ארוחות – אכילת אוכל מזין תגרום לכם להרגיש טוב יותר, לחזור לעצמכם מהר יותר, להפחית את תחושת האי נוחות ולהתרפא מהר יותר. אם אתם סוכרתיים, שמרו על התזונה והרגלי האכילה הרגילים שלכם ועקבו אחרי ההוראות שהרופא שלכם נתן לכם.

בחילה: בחילות והקאות יכולות לקרות כתוצאות של בליעת דם, אי נוחות, חומר ההרדמה או משככי הכאבים. בחילה לאחר הניתוח בדרך כלל תגביל אתכם ושתיה במרווחים של קולה רגילה או ג'ינג'ר אייל עוזרת ברוב המקרים. קרקרי יין גם הם יכולים לעזור עם העברת תחושת הבחילה. אם הבחילה ממשיכה, הפסיקו לקחת את משככי הכאבים ונסו משכך כאבים מסוג אחר בפעם הבאה שאתם רוצים לקחת משכך כאבים. אם הבחילה ממשיכה, צרו קשר עם רופא השיניים שלכם.

הוראות ליום השני והשלישי לאחר הניתוח

שטיפות פה: שמירה על פה נקי לאחר הניתוח היא אקט חיוני. השתמשו ברבע כפית של מלח המעורבב בכוס מים חמימים ושטפו בעדינות עם מספר לגימות, כך שתרוקנו את הכוס לאחר 5 דקות. חזרו מספר פעמים לפי הקצב שנוח לכם, אבל דאגו לעשות זאת לפחות 2-3 פעמים ביום.

צחצוח: יש לחזור לרוטינה השגרתית בהקדם האפשרי בימים שלאחר הניתוח. כאבים ונפיחויות עלולים לגרום לכך שלא תוכלו לצחצח את השיניים כהוגן, אך עדיין חשוב מאוד לדאוג לשיניים נקיות ככל שתחושת הנוחות תאפשר. שמירה על איזורי הניתוח והאיזורים הסמוכים עליהם נקיים היא חשובה במיוחד לצרכי החלמה מהירה ואופטימלית.

ריפוי: הליך הריפוי הנורמלי לאחר ניתוח שבו מוקמו שתלים דנטליים בדרך כלל מתבססת לפי סדר הזמנים הבא: שני הימים הראשונים לאחר הניתוח הם לרוב הימים הכי פחות נוחים, ביחד עם נפיחות המעורבת בתהליך. ביום השלישי כבר תוכלו להרגיש ביתר נוחות ולמרות שעדיין תהיה נפיחות, תוכלו לחזור לחלק מהתזונה היומיומית שלכם. המשך הימים שבאים לאחר מכן יכללו לרוב שיפור הגדל מיום ליום. אם אתם לא רואים שיפור כלשהו במהלך הזמן, יש ליצור קשר עם רופא השיניים שלכם.

שינויי צבע או חבלות: במקרה ובו ישנם שינויי צבע לשחור, כחול, ירוק או צהוב נגרמים מחבלות מתחת לרקמות. הליך זה הוא הליך נורמלי לאחר שלבי הניתוח, ויכול להופיע כ-2-3 ימים לאחר הניתוח. החל מ-36 שעות לאחר הניתוח, חימום הנוזלים באיזור יכול לזרז את הליך החזרת הצבע בשיניים לצבע הטבעי שלהן.

קצוות מחודדים: אם אתם מרגישים משהו קשיח או חד באיזורי הניתוח, נראה שאתם מרגישים את קירות העצם שתמכו פעם בשן המקורית שהוצאה. בדרך כלל חלקים קטנים של עצם עלולים לצאת החוצה במהלך השבוע שעובר מאז הניתוח. במידה והם יוצרים דאגה או אי נוחות, אנא צרו קשר עם המשרד.

שפתיים יבשות: אם פינות הפה שלכם מתוחות, הן עלולות להתייבש ואף להסדק. שמרו על שפתיים לחות באמצעות חומרים מיוחדים כמו וזלין, בליסטקס או תכשירי יובש שפתיים שונים.

כאבי גרון: כאבי גרון הם תופעה שכיחה למדי לאחר ניתוחים בפה. הכאבים נגרמים מכך שלעיתים נוצרת נפיחות בשרירים, מה שגורם לכאבים בעת הבליעה. כאבים אלו אמורים לעבור ללא צורך בטיפול מיוחד לאחר 2-3 ימים.

שרירי לסת קשיחים: מצב כזה עלול לגרום לכך שתהיה הגבלה בפתיחת הפה במלואו במשך מספר ימים לאחר הניתוח. תופעה זו הינה תופעה נורמלית לאחר הניתוח שבדרך כלל מתרחשת ונמשכת בשבוע הראשון לאחר הניתוח. מתיחה של שרירים אלו בצורה מבוקרת יכולה לעזור בריפוי מהיר יותר של הבעיה.

דגשים שחשוב לזכור הם ששני פיות אינם דומים האחד לשני. אין להסתמך או לקבל עצות מחברים שאינם בקיאים בתחום או עוסקים ברפואת שיניים. בכל בעיה שצצה, יש להתייעץ אך ורק עם האדם שיכול לעזור לך בנושא – הרופא המנתח שביצע את הניתוח שלכם, וכמובן רופא השיניים שלכם.

אנו כתבנו את המדריך הנ"ל כדי שתהליך ההחלמה שלכם יהיה קל, נינוח ומהיר ככל הניתן. אם תעקבו אחרי הוראות אלו, תוכלו להרגיש שיפור משמעותי לעומת אדם שיעדיף להמנע מהוראות אלו.