Dental Treatments 9

השתלות שיניים בהרדמה מלאה

השתלת שתל דנטלי היא הליך כירורגי שכולל פתיחה של החניכיים, קידוח בעצם ותפירת החניכיים לאחר שהשתל הושם במקומו. העצם עשירה בקצוות עצבים ורגישה מאוד לכאב. לכן, ללא הרדמה לפני השתלת שיניים, הליך זה יהיה מאוד לא נוח וכואב.

סוגי ההרדמה אשר משמשים לטיפולי שיניים והשתלות

ישנם מספר סוגי הרדמה שמתאימים לניתוחי שתלים: הרדמה מקומית, הרדמה מלאה ו"גז צחוק". אולי זה נשמע לכם טיפה מרתיע, אבל כשהמטופל לוקח בחשבון שבסופו של דבר יהיו לו בפה שיניים נוחות ויפות עשויות מכתרים איכותיים, כמו למשל כתרי זירקוניה, הוא יהיה מאושר מכול רגע שבו יוכל לחייך חיוך גדול נטול מבוכה.

השתלת שיניים בהרדמה מקומית

בהשתלות שיניים רגילות הרופא יבצע הרדמה מקומית לפני שיתחיל בניתוח השתל הדנטלי. מדובר באותה זריקת הרדמה ידועה ומסורתית שמצריך טיפול שיניים בהרדמה, כגון סתימה או עקירת שן.

ההרדמה המקומית מתבצעת באזור שבו ימוקם השתל הדנטלי. כשמדובר בהשתלה באזור השיניים האחוריות בלסת התחתונה, דרך ההרדמה תהיה שונה במקצת. בגלל שהעצם בלסת התחתונה היא צפופה ועבה, ההרדמה לא יכולה לעבור דרכה, ויש צורך בהרדמה מיוחדת.

אמנם, טיפול שיניים בהרדמה מקומית מגן על המטופל בפני הכאב אבל, אם המטופל סובל מחרדות קשות לגבי ההליך הניתוחי שהוא עומד לעבור, רופא השיניים יוכל להחליט להוסיף להרדמה טכניקת הרגעה כלשהי. גם "גז הצחוק" יכול לשמש את הרופא כדי להרגיע את המטופל החרד. "גז הצחוק" הוא תחמוצת חנקן שמשמשת לרמה נמוכה של הרגעה. רמת הרגיעה תלויה במידת הריכוז של תחמוצת החנקן ובמשך הזמן שהחומר מועבר למטופל. "גז הצחוק" עובד במהירות ומגיע למוח בתוך עשרים שניות ומספק מצב של רגיעה בתוך שלוש דקות.

באופן כללי, ההשפעה של ההרדמה המקומית מתחילה כמעט מיד לאחר הזריקה, וכשעה לאחר השתלת שיניים, הרדמה זו מתפוגגת.

השתלת שיניים בהרדמה מלאה

יש השתלות דנטליות שבהן הרופא יעדיף לבצע השתלת שיניים בהרדמה מלאה. בטכניקה זו נעשה שימוש בחומרים שיובילו את המטופל למצב של שינה עמוקה (כזו שבה הוא אינו חש דבר ולא מסוגל להגיב לגירויים).

בדרך כלל השתלת שיניים בהרדמה מלאה היא קיצונית לניתוחי שתלים דנטליים, במיוחד אם צריך להציב רק שתל אחד. יחד עם זאת, אם יש הכרח גם בהשתלת עצם ובמיוחד אם העצם נלקחת מחלקים אחרים של הגוף, אזי יש צורך בהרדמה מלאה.

אם המטופל סובל מהתקפי פוביות וחרדות לא רציונליים, שאי אפשר להתגבר עליהם בדרכים אחרות, אזי מומלץ להשתמש בהרדמה מלאה.

בהרדמה המלאה מוחדר החומר המרדים לזרם הדם. הרדמה זו היא חזקה והמטופל לא יזכור כלל וכלל את תהליך הניתוח. החומרים המרדימים יישארו בזרם הדם במשך 24 השעות הבאות, והמטופל אמור להימנע מלנהוג ברכב בשעות אלה.

מלבד חרדה מטיפולי שיניים, יש אנשים שנרתעים מלבקר במרפאת השיניים בגלל לחצים שונים, כמו רגישות יתר למגע בפה, תחושת בחילה כשכלי טיפולי מוכנס לפה, אלרגיות שונות ועוד. התוצאה הסופית של מצבים אלה היא הזנחת בריאות הפה וצורך בשיקום פה נרחב. במקרים אלה מתאים לבצע הרדמה כללית, ואולי זו גם האפשרות הטובה ביותר לעצור את התדרדרות מצב הפה לפני שיהיה מאוחר מדי.

למה עדיפה הרדמה מקומית על פני הרדמה מלאה?

טיפולים בהרדמה מלאה דורשים שרופא מרדים מקצועי יהיה נוכח בהליך הניתוח ואילו הרדמה מקומית, לא. טיפול שיניים בהרדמה מלאה הוא יעיל במקרים שבהם אין שום דרך אחרת והמטופל יעדיף להזניח את בריאות הפה מאשר לקבל טיפול קונבנציונלי בהרדמה מקומית. לפעמים, תוצאות הטיפול תחת הרדמה מלאה עלולות להיות פחות מוצלחות לעומת הטיפול בהרדמה מקומית, בשל העובדה שהמטופל לא יכול לשתף פעולה עם המנתח כשהוא נמצא תחת הרדמה מלאה.

איזה סוג של הרדמה יתאים לניתוח ההשתלה שלכם?

ההחלטה לגבי סוג ההרדמה שמתאימה להשתלה הדנטלית שלכם תלויה בגורמים כמו רמת הקושי של המקרה וזמן הטיפול הצפוי. בניתוח שתל דנטלי פשוט, כמו מיקום של שתל אחד או שניים, אפשר להשתמש בהרדמה מקומית בלבד. במקרים מורכבים יותר, וכאלה שדורשים ניתוח שנמשך זמן רב יותר, גם המטופל וגם המנתח עשויים להפיק תועלת מתהליך השתלת שיניים בהרדמה מלאה.

רופא השיניים ידון אתכם באפשרויות ההרדמה וההרגעה השונות במהלך הביקור שמוקדם להתייעצות. הרופא הוא שיקבע איזוהי ההרדמה המתאימה ביותר למקרה הספציפי שלכם. עליכם לספר לרופא השיניים כול דבר שקשור להיסטוריה הרפואית שלכם ולמחלות מהן אתם סובלים. חשוב מאוד גם לציין באוזני רופא השיניים כבר בביקור הראשון, אלרגיות שונות לתרופות, אם יש כאלה.