Dental Treatments 12

השפעת העישון על בריאות השיניים

בוודאי ראיתם את האזהרה על חפיסת הסיגריות שהעישון מזיק לבריאות, ואין ספק שאתם מודעים לכך שגמילה מעישון מקטינה באופן משמעותי את הסיכונים הבריאותיים החמורים כמו סרטן הריאות או אמפיזמה.

אבל, האם ידעתם שמחצית ממחלות החניכיים בקרב מעשנים נגרמות על ידי העישון?

מחלת חניכיים כרונית עלולה להוביל לאובדן של השיניים שלכם. אז אם אתם מעשנים וחושבים על גמילה מעישון, המידע שלהלן יוכל לעזור ולמוך בהחלטה שלכם להפסיק לעשן אחת ולתמיד.

השפעת העישון על השיניים והחניכיים

מחקרים מצאו ששימוש בטבק יכול להיות אחד מגורמי הסיכון הגדולים ביותר להתפתחות מחלת חניכיים.

מחלת חניכיים היא זיהום חיידקי שהורס את הרקמות הרכות ואת העצם שמעגנת את השיניים לעצמות הלסת שלכם. חיידקים שמתפתחים ברובד (פלאק) השיניים יוצרים כיסים מסביב לשיניים. התגובה של הגוף שלכם לפלאק מובילה להריסת הרקמות הרכות והעצם.

בשלבים המוקדמים של המחלה, ייתכן שתבחינו שהחניכיים מדממות בעת הצחצוח או השימוש בחוט הדנטלי. ככול שהזיהום מחמיר כך הרס החניכיים חמור יותר. החניכיים מתחילות להתרחק מהשיניים וליצור כיסים. במשך הזמן, בגלל שיותר מבנים תומכים נהרסים, מעמיקים הכיסים בין השיניים לחניכיים. בסופו של דבר, אם השיניים משוחררות וכואבות, הן עלולות גם לנשור.

לפי המחקר, למעשנים יש יותר אבנית בין השיניים מאשר לאלה שלא מעשנים. זה עשוי להיות תוצאה של זרימה ירודה של הרוק. חוץ מזה העישון מכתים את השיניים וגורם לפנייה מרובה לטיפולי הלבנת שיניים.

היום, ברור כי מוצרי טבק ועישון עלולים לגרום להחמרה מהירה יותר של מחלת חניכיים. לעומת הלא מעשנים, המעשנים סובלים מאובדן עצם חמור יותר ומכיסים עמוקים יותר בין השיניים לחניכיים. מחקרים הראו שלמעשנים היה סיכוי של פי שלוש עד שש לסבול מהרס החניכיים, בהשוואה ללא מעשנים. איבוד עצם חמור היה גבוה פי חמש בקרב מעשנים כבדים בהווה או בעבר, מאשר בקרב אנשים שלא עשנו מעולם.

מדוע חשובה גמילה מעישון לפני ניתוח שיניים?

חוקרים מצאו שעישון מגביר את הסיכון לאי ספיקת השתל הדנטלי. מחקר בספרד שכלל מעקב במשך 5 שנים אחר 66 חולים שקיבלו 165 שתלים, העלה כי שיעור כישלון השתלים בקרב מעשנים היה 15.8% ורק 1.4% בקרב הלא מעשנים.

באופן כללי, אנשים שמעשנים נמצאים בסיכון גבוה יותר לזיהומים בעקבות ניתוח, ומשך ההחלמה שלהם יהיה אטי יותר. לכן, כאשר שתל ממוקם בפה של אדם מעשן, סביר יותר להניח שהוא ייכשל.

שתלים דנטליים הם מעין ברגים שממוקמים בניתוח בלסת העליונה או התחתונה, והם מתפקדים כעוגנים לשיניים החלופיות. שתלים עשויים מטיטניום ומחומרים אחרים שתואמים את גוף האדם. ניתוח שתלים ניתן לערוך במרפאת השיניים או בבית החולים, תלוי במצב המטופל. הניתוח נעשה בהרדמה מקומית או כללית. בדרך כלל המטופל יקבל תרופה נגד כאבים, בעת הצורך, ותרופה אנטיביוטית. רופא השיניים אמור לתת למטופל הוראות לגבי המזון המתאים והשמירה על היגיינת הפה.

מכיוון שהשתלים דורשים הליך כירורגי, החולה צריך להיות במצב בריאותי טוב, עם חניכיים בריאות, עם עצם מתאימה לתמיכה בשתל, והוא נדרש להתחייב להיגיינת פה מוקפדת וביקורים סדירים אצל רופא השיניים.

לכן, אם אתם אמורים לעבור ניתוח שיניים, עדיף קודם כל להפסיק לעשן, כדי להבטיח שכל הטרחה וההוצאה הכספית שקשורים בהליך טיפולי זה, לא יהיו לשווא.