סוגי השתלות שיניים תמונה ראשית

כאבים לאחר טיפול שיניים

מטופלים רבים סובלים מכאבים לאחר טיפולי שיניים שונים, ומדובר בתופעה שכיחה שרופאי השיניים מודעים לקיומה. במהלך הטיפול נהוג לרוב להשתמש בחומרי אלחוש, לעתים מטפלים בהרדמה כללית, בהתאם לסוג ומורכבות הטיפול ובהתאם להמלצת הרופא. יש מספר גורמים המשפיעים על עוצמת הכאב לאחר טיפול שיניים, בעיקר סוג הטיפול, מורכבות הבעיה, מיומנות הרופא וכמובן סף הרגישות לכאבים.

טיפול בכאבי לאחר השתלות וטיפולי שיניים אחרים

חשוב לציין כי הגורם העיקרי לכאבים לאחר טיפול שיניים הוא הבעיה שהובילה את המטופל להגיע לרופא. מטופלים רבים חוששים לבקר במרפאות השיניים, יש הסובלים מדנטופוביה ולכן הם עלולים להזניח את בריאות הפה והשיניים, ובגלל ההזנחה הטיפול בבעיה מורכב יותר, לדוגמה עששת עם מעורבות בעצב השן, דלקת חניכיים חריפה וכדומה.

למרות הטיפול המקצועי עלולים לסבול מכאבים לאחר טיפול שיניים, גם אם לוקחים אנטיביוטיקה המיועדת בין השאר להקל על הסבל מהכאבים הנלווים לטיפול. ברוב המקרים הכאבים יחלפו לאחר 24 שעות או תוך מספר ימים.

לאחר טיפולי שיניים מורכבים כמו השתלות, זיהום, טיפולי שורש או עקירה כירורגית עלולים לסבול מכאבים עזים ב- 24 השעות הראשונות, ברוב המקרים רופאי השיניים ימליצו למטופל ליטול משככי כאבים. את משככי הכאבים נהוג ליטול כל שמונה שעות. משככי הכאבים השכיחים הם מקבוצת הפארצטמול כמו אקמול פורטה, דקסמול, טיינלול, או מקבוצת האנטי דלקתיים כמו אופטלגין, נורופן, אדוויל, אספירין וכיוצא בזה. חשוב לא ליטול משככי כאבים לפרק זמן ממושך.

חשוב להדגיש כי אין להחליט לבד על סוג משככי הכאבים אלא יש לפעול בהתאם להמלצותיו של רופא השיניים, מאחר וזה תפקידו. הרופא מתאים את התרופות לשיכוך כאבים בהתאם לסוג הטיפול, מצב הפה, הרקע הבריאותי של המטופל ותגובתו למשככי כאבים שונים.

כמו כן, לאחר טיפולי שיניים מורכבים נהוג לתת מרשם למטופל כדי לרכוש אנטיביוטיקה, מטרת האנטיביוטיקה למנוע זיהומים אפשריים וכדי להקל על כאבים. אם הכאבים אינם חולפים תוך שלושה ימים יש לפנות לרופא השיניים לייעוץ.

אפשר גם אחרת

רופא שיניים מסייע למטופליו גם אחרי הטיפול, לכן בכל שאלה או בעיה יש לפנות אליו. כיום, ניתן למצוא רופאי שיניים המציעים למטופלים פתרונות מועילים כדי להקל על סבלם ולהפחית או להימנע לחלוטין מכאבים לאחר טיפול שיניים שונים באמצעות דיקור סיני. על פי הרפואה הסינית ניתן לסייע למטופלים הסובלים מכאבים לאחר טיפול שיניים באמצעות דיקור. הטיפול מקל משמעותית ומפחית את הכאבים באופן דרסטי כבר לאחר הטיפול הראשון.

כדאי לדעת כי גם ארגון רופאי המשפחה בארה"ב ממליץ על טיפולי הדיקור הסיני כדי להקל על כאבים בחלקי גוף שונים, ולהמלצה זו מצטרפים יותר ויותר רופאי שיניים בארץ ובעולם. שיטת הטיפול נמצאת בשימוש נרחב בכל העולם וכיום הדיקור נחשב לפתרון הוליסטי מוכח המשתלב היטב עם הרפואה המערבית, ורבים יכולים להעיד על יעילות הדיקור. מעבר להקלה המיידית על כאבים, הדיקור מסייע גם להחלמה מהירה יותר.