Dental Treatments 9

מהם הסיכונים הבריאותיים של נחירות?

10 סיכונים בריאותיים של נחירות

אולי נראה לכם שנחירות הן סתם תופעת לוואי מעצבנת ולפעמים מביכה של השינה אבל לפני שאתם מבטלים את הנחירות כדבר נורמלי ולא חשוב, קחו בחשבון שנחירות, שנגרמות בגלל מצב חמור של דום נשימה בשינה, מגבירות את הסיכוי למוות מוקדם ב-40%.

האמת היא שהפרעות שינה קשורות לשורה ארוכה של בעיות בריאות. אם גם אתם נוחרים וטרם פניתם לקבל טיפול בנחירות, כדאי שתהיו מודעים לסיכונים הבריאותיים שקשורים לנחירות:

1. שבץ – אירוע מוחי

מחקר שעסק בשינה מצא שעוצמת הנחירות קשורה לסיכון ללקות בטרשת עורקים ובשבץ. ככול שנוחרים חזק יותר ולמשך זמן רב יותר בכול לילה, כך גדל הסיכון ללקות בשבץ בטווח הארוך. הגנו על עצמכם על ידי טיפול בנחירות, במיוחד אם אתם מרגישים ישנוניים במהלך היום או אם יש לכם בעיות בריאות אחרות כמו לחץ דם גבוה.

2. מחלת לב

דום נשימה בשינה קשור לבעיות לב וכלי דם, שבסופו של דבר מובילות להתקפי לב אפשריים. לאנשים עם הפרעה זו יש סיכוי גבוה פי שניים ללקות במחלת לב או באירוע לב קטלני. טיפול בהפרעת שינה באמצעות מכשיר שמספק לחץ אוויר חיובי רציף (CPAP), מפחית את הסיכון למחלת לב.

3. הפרעות קצב

אנשים שנוחרים זמן ממושך או סובלים מדום נשימה בשינה, מפתחים הפרעות בקצב הלב. אנשים אלה נוטים לסבול יותר מאחרים מפרפור פרוזדורים (הסוג הנפוץ ביותר של הפרעות קצב).

4. החזר וושטי (Gastroesophageal reflux)

מחלת החזר וושטי נפוצה אצל אנשים עם דום נשימה בשינה. הדרך שבה הגרון נסגר כשהאוויר נע פנימה והחוצה במהלך השינה, גורם לשינויי לחץ שעלולים לשאוב את תוכן הקיבה בחזרה אל הוושט. גם החזר וושטי וגם דום הנשימה בעת השינה קשורים לעודף משקל וניתן להקל על המצב על ידי שמירה על משקל תקין.

5. פציעה

מניעת שינה בגלל נחירות או דום נשימה בזמן השינה מסכנת אתכם בפציעה בגלל חוסר ריכוז ונמנום. ישנוניות בשעות היום יכולה להיות כל כך אינטנסיבית עד שהיא תסכן גם את האנשים בסביבה. למשל, אם אתם מותשים בגלל שינה דלה אתם עלולים להירדם על ההגה. מחקרים מראים שאנשים מנומנמים במהלך היום נמצאים בסיכון גבוה לתאונות דרכים, בעיקר אם הם לבד ברכב.

6. בעיות בבריאות הנפש

דום הנשימה בשינה יכול להשפיע על הרווחה הנפשית ולהוביל גם לדיכאון רציני. מחקר שנערך לאחרונה הראה שישנוניות במהלך היום מגבירה את הסיכוי לתסמיני דיכאון או חרדה.

7. כאבי ראש

חוקרים מצאו קשר בין כאבי ראש תכופים בבוקר והפרעות שינה כתוצאה מנחירות ודום נשימה. נחקרים אלה דיווחו גם על איכות חיים נמוכה יותר לעומת מי שלא נוחר.

8. Nocturia – הטלת שתן לילית

נוקטוריה הוא מצב של קימה לשירותים פעמיים או יותר בלילה ואפילו אבדן השליטה על שלפוחית השתן. לפי המחקר, גברים מעל גיל 55 שמתעוררים לעיתים קרובות כדי להשתין, סובלים מהגדלת ערמונית שפירה ומדום נשימה חסימתי בשינה (נמצא שיש קשר בין השניים).

9. סיפוק מיני מופחת

מחקר שכלל 827 גברים מבוגרים מצא שככול שאנשים נחרו חזק יותר ולמשך זמן ממושך יותר, כך הם דיווחו על רמות נמוכות יותר של סיפוק מיני, למרות שלא היו סימנים פיסיולוגיים לתגובה מינית מופחתת. טיפול בהפרעות שינה יכול לשפר מצב זה.

10. סיבוכים בהיריון

נחירה בשליש האחרון של ההיריון נגרמת בדרך כלל עקב עלייה במשקל. לפעמים הנחירות מלוות בסיכון מוגבר לסיבוכים עובריים. עדיין החיבור לא ברור, אבל זה לא מפתיע בהתחשב באופן שבו הפרעת שינה משפיעה לרעה כמעט על כל ההיבטים הבריאותיים.