מידע כללי על השתלות שיניים תמונה ראשית

האם תמיד צריך כתר לאחר טיפול שורש?

האם יש צורך בכתר לאחר טיפול שורש אצל רופא השיניים שלכם? האם אמרו לכם שאתם חייבים כתר דנטלי לאחר שסיימתם את טיפול השורש? במאמר שלפניכם, תוכלו להבין באילו מקרים יש צורך בכתר ובאילו מקרים ייתכן שהכתר אינו הכרחי. בנוסף, תוכלו לגלות את האפשרויות העומדות בפניכם בכל הנוגע לכתרים דנטליים.

באילו שיניים צריך כתר לאחר טיפול שורש?  

לרוב, הדרך הקלה ביותר לשקול את הצורך בכתר לאחר טיפול שורש היא לבחון את מיקום השן בפה. כאשר מדובר בשיניים אחוריות, טוחנות וקדם-טוחנות (מלתעות), יש בדרך כלל צורך בכתר דנטלי לאחר טיפול שורש. אולם אם הטיפול בוצע בשיניים הקדמיות, החותכות והניבים, ייתכן שלא יהיה צורך בכתר.

אילו גורמים יקבעו מהו הצורך בכתר דנטלי לאחר טיפול שורש?

אחד הגורמים החשובים ביותר הוא מיקום השן, כלומר, האם מדובר בשן קדמית או בשן אחורית. אולם ישנם מספר גורמים נוספים שיש להביא בחשבון:

  • האם השן קדמית או אחורית?
  • האם אתם חורקים שיניים?
  • מהי ההיסטוריה הרפואית שלכם? האם יש לכם שיניים שנשברו בעבר?
  • עד כמה עמוק הסדק או השבר או עד כמה חמור הריקבון שהוביל לצורך בטיפול שורש?
  • כמה שן נותרה לאחר טיפול השורש? שאלה זו דומה מאוד לשאלה הקודמת.
  • האם יש שן נגדית הממוקמת מעל או מתחת לשן בה נעשה טיפול השורש?

כיצד גורמים אלו משפיעים על הצורך בכתר לאחר טיפול שורש?

אם אתה חורקים שיניים או מהדקים את הלסת, יש סיכוי הרבה יותר גבוה שתצטרכו את ההגנה שהכתר הדנטלי מספק לכם. אם יש לכם שיניים שנשברו בעבר תזדקקו לכתר דנטלי. מבנה השן בשיניים שבורות או בשיניים שהחל בהן תהליך ריקבון המצריך טיפול שורש, נפגע ומצטמצם ומסיבה זאת יש צורך בכתר דנטלי לאחר טיפול שורש. בעיקרון, אם לא מדובר בשן שמתה כתוצאה מחבלה, למשל מכה חזקה באזור הפנים, ואין בה סתימות, סביר להניח שתזדקקו לכתר.

האם כתר דנטלי לאחר טיפול שורש הוא הכרחי?

מחקרים מצביעים על כך שכתר דנטלי לאחר טיפול שורש מגביר את סיכויי ההישרדות של השן. בכמה מחקרים גילו כי שיעור ההישרדות היה גבוה פי 6, ואילו במחקרים אחרים מצאו שבתום 5 שנים רק כשליש מהשיניים הטוחנות שורדות ללא כתר.

  • בשן אחורית = כמעט תמיד יש צורך בכתר לאחר טיפול שורש.
  • בשן קדמית אשר נמצאת במצב ריקבון מתקדם או שהשן שבורה = יש צורך בכתר לאחר טיפול שורש.
  • בשן קדמית שאינה שבורה והריקבון בה מועט = אין צורך בכתר לאחר טיפול שורש.

האם אתה זקוק לכתר על שן קדמית לאחר טיפול שורש?  

זהו אחד המקומות שבהם בדרך כלל אין צורך בכתר לאחר טיפול שורש. אבל, אם השן הייתה בעבר במצב ריקבון מתקדם או שחלק גדול מהשן חסר, כן יהיה צורך בכתר.

האם אתה זקוק לכתר דנטלי חדש לאחר טיפול שורש בשן עם כתר?

זוהי שאלה שקשה לענות עליה גם אם כל הטיפולים בוצעו על ידי אותו רופא. אם יש ריקבון סביב הקצה או השוליים של הכתר אז כן, תזדקק לכתר חדש. עם זאת, במקרים רבים לא ניתן להבחין בריקבון וזה מצב אשר גורם לבעיה. הבעיה היא שרופא השיניים לא ידע מה יש מתחת לכתר. למעשה, לא ניתן לדעת כמה מהשן נשארה ומסיבה זו ההמלצה על כתר חדש היא קצת כמו משחק ניחושים.

בסופו של דבר אין דרך לדעת את זאת בוודאות. האפשרות "הכי טובה" היא לקבל כתר חדש. אבל מדובר בהליך יקר וכשמביאים בחשבון את העובדה שרוב האנשים לא צריכים כתר חדש, אפשר להבין מדוע אנחנו כמעט כלל לא מציעים את האפשרות הטובה הזאת.

באופן אישי, לא מומלץ להחליף את הכתר במצב כזה אלא אם כן רופא השיניים מבחין בריקבון מתקדם מתחת לקצה הכתר.

מהן האפשרויות שלכם לכתרים דנטליים לאחר טיפול שורש?

כיום מייצרים כתרים דנטליים ממגוון חומרים. כתרי זהב עדיין זמינים אבל הם יקרים יותר ונשחקים מהר יותר. הם מצוינים עבור רקמת החניכיים וניתן להוסיף מעט זהב כדי לקבל התאמה מצוינת. עם זאת, כיום מעט מאוד רופאים מכינים כתרים מזהב. 

כתרים עשויים פורצלן בשילוב מתכת היו פעם מאוד פופולריים והם עדיין בשימוש כיום על ידי חלק מרופאי שיניים, אבל השימוש בהם פוחת וייתכן שכבר לא יהיו זמינים בעוד כמה עשרות שנים בגלל אפשרויות טובות יותר.

כתרים קראמיים הם הכתרים בהם רוב רופאי השיניים משתמשים כיום וככך הנראה זה גם מה שצפוי בעתיד. כתרי Emax וזירקוניה הם שני הכתרים הפופולריים ביותר. שניהם חזקים וצבעם לבן. לכל אחד מהם מספר יתרונות ומספר חסרונות והכתר שתקבל תלוי במידה רבה ברופא השיניים שמטפל בך. הכתר של Emax נראה בדרך כלל טוב יותר אך הוא חלש יותר. עם זאת, כתרי זירקוניה הולכים וסוגרים את הפער בתחום האסתטיקה.