Dental Treatments 16

טיפולי שיננית

 במדינות צפון אירופה (פינלנד, נורבגיה ושוודיה) מודעים זה מכבר לחשיבות הטיפול המונע שנועד לשמור על הקיים והוא טיפולה של השיננית.

למיטב הכרתנו את הספרות תרומתה של השיננית במניעת דלקות חניכיים ובהדרכה בהיגיינה אוראלית היא מכרעת. באופן כללי הנזקים שנגרמים לנו הם תוצאה של גנטיקה , הרגלי תזונה והרגלי היגיינה. הגנטיקה אינה בשליטתנו והרגלי תזונה קשה לשנות, לעומת זאת אנו יכולים לבצע טיפול מונע שנעשה בשני חלקים: חלק אחד במרפאה – על ידי השיננית והחלק השני ע"י המטופל!

השיננית- דואגת להקנות למטופל הרגלי צחצוח נכונים ושימוש במברשת השיניים, שימוש בחוט דנטאלי, מברשוניות אינטר דנטאליות וכד' וכן מקנה ידע לזיהוי רמת רובד חיידקי (באמצעות צביעה של הרובד). בנוסף דואגת השיננית להסיר את האבנית המצטברת בין החניכיים והשיניים.

האבנית אינה תוצר של שתיית מים מרובה, אלא משקעים שיש לנו ברוק – ולכל אחד יש כמות אחרת של משקעים. משקעים אלה ניתנים להסרה רק ע"י השיננית, ע"י שימוש במכשיר אולטראסוני בשילוב מכשיר יד. המרקם של האבנית דומה למרקם של האבנית שבקומקום. החרירים הרבים מאכלסים חיידקים וככל שכמות האבנית גדולה יותר החיידקים פועלים בסביבה אנאירובית והנזק שנגרם לחניכיים בא לידי ביטוי בנסיגת חניכיים ובספיגה של העצם התומכת בשן. גם המגע הסמוך של האבנית לחניכיים יוצרים גירוי מכני שמגביר את הדימום והנזק לחניכיים.

ריח רע מהפה, גם הוא תוצר של אבנית מרובה הסופחת על פניה ולתוכה שיירי מזון וצבע מאכל התוססים ומפיצים ריח. יש חשיבות לפעולה חוזרת של ניקוי והסרת האבנית בתדירות שבין 3-6 חודשים, תלוי בכמות האבנית שיש למטופל. הדימום שמלווה את פעולת הסרת האבנית מעיד על דלקת חניכיים, ולאחר סילוק האבנית החניכיים נצמדות מחדש ומקבלות צבע ורדרד שמעיד על בריאותם.

מדוע חשוב להקפיד על ביקורים קבועים אצל השיננית?

לעיתים קרובות "נתפס" הטיפול אצל השיננית כטיפול חד פעמי. לא כך הוא הדבר. רובד החיידקים והאבן שמצטברת על גבי השורש ובגבול שבין הכותרת לחניכיים היא תופעה שחוזרת על עצמה. כפי שאמרנו האבנית אינה תוצאה של שתיית מים אלא מושפעת מגורמים גנטיים ומסיבה זו יש שינוי בכמות האבנית שמצטברת ממטופל למטופל ואיננו יכולים למנוע את היווצרותה ע"י צחצוח אינטנסיבי במברשת קשה.

נוכחות האבנית יוצרת נזקים בלתי הפיכים ברמת הרקמה התומכת. הביטוי של נזקים אלו הם:

  • דלקות בחניכיים שסימני דימום בעקבותיהם
  • נסיגת חניכיים
  • אובדן תמיכה גרמית לעצם כתוצאה מתהליכים דלקתיים חוזרים

חשוב לזכור שחניכיים שנסוגו לא ניתנים לתיקון.

לפיכך מומלץ טיפול מניעתי שנעשה ע"י השיננית. בעבודת השיננית באמצעות מכשיר אולטראסוני ומכשירי יד היא מסירה את האבנית ובכך מחזירה לחניכיים את הסביבה הבריאה לה הם זקוקים.

מדוע ישנה רגישות לאחר טיפול אצל שיננית?

הרגישות לאחר הטיפול היא תופעה שמעיקה על המטופל ובמקרים מסוימים גורמת לו להימנע מטיפולים חוזרים. חלק מהתלונות של מטופלים הם שטיפול חניכיים מאד כואב ועקב הרגישות הרבה נמנע מלחזור על הטיפול.

ההסבר לרגישות הוא שכתוצאה מסילוק האבנית נחשף חומר השן (הדנטין) שהוא רגיש מאד למגע טרמי (חום וקור). רגישות זו עוברת עם הזמן וניתן לשכך את הרגישות ע"י שימוש במשחות שיניים המיועדות לכך (כמו קולגייט –נגד רגישות).

בזמן הניקוי מעידים מטופלים מסוימים על רגישות בלתי נסבלת שהופך את הטיפול לסיוט. במצבים אלה ניתן לבצע הרדמה מקומית שתהפוך את פעולת השיננית לחוויה מסוג אחר.

החלקת שורשים/ הקצאת שורשים – לעומת טיפול שיננית תקופתי

אנשים הסובלים ממחלת חניכיים מתקדמת ומנוכחות של "כיסים" ונסיגה, זקוקים מידי פעם לטיפול יותר יסודי של השיננית או הרופא – מומחה למחלות חניכיים. בטיפול מעין זה שנעשה בהרדמה מתאפשר להגיע עם המכשירים הן הידניים והן האולטראסוניים לשכבות יותר עמוקות של השורש, אשר במצב רגיל לא מתאפשר בגלל האופי הפולשני של הטיפול. טיפול כזה מאפשר לחניכיים סביבה בריאה יותר, פחות דימומים ושמירה על הרקמה התומכת – עצם.

טיפול שיננית תקופתי לעומת זאת הוא יחסית פחות פולשני כיוון שאין כיסים עמוקים והאבנית ניתנת לסילוק באזורים סמוכים יותר לפני שטח הכותרת, בקו החניכיים עד לעומק של 3 מ"מ בלבד.

דימום בזמן צחצוח או שימוש בחוט

בשורה התחתונה, טיפולי שיננית סמוכים ותכופים ככל שיהיו אינם תחליף להיגיינה אוראלית והרגלים קבועים של צחצוח לפחות פעמיים ביום אחרי הארוחות 3-5 דק' בכל פעם הם ערובה לחניכיים בריאות.

לעיתים מדווחים המטופלים על דימום בזמן הצחצוח אשר בעקבות דימום זה נמנעים המטופלים מלהמשיך לצחצח והמצב הזה מנציח את המצב הדלקתי ואת הדימומים.

בעקרון, דימום הוא סימפטום של מצב דלקתי. חניכיים בריאות אינן מדממות גם אם נצחצח באינטנסיבית. לכן ככל שיש דימום תכוף יותר יש צורך בהגברת הצחצוח לזמן ארוך יותר. וככל שנצחצח לעיתים קרובות יותר, החניכיים ידממו פחות ופחות ואז נדע שהן בריאות. לא לפחד להגביר את הצחצוח במספר הפעמים ולאורך זמן.

החלפת מברשת שיניים- איזו מברשת שיניים לרכוש?

שימוש נכון במברשת 3 פעמים ביום (אחרי הארוחות) כל פעם 3-5 דק' תחייב אותנו להחליף את המברשת כל חודשיים ימים. (עד 3חודשים לכל היותר).

מברשת רכה היא המומלצת ביותר (מברשת קשה- גורמת לנסיגת חניכיים ואף לחריצים בחומר השן שכדאי למנוע). ברגע שהזיפים של המברשת אינם ישרים יותר (לעיתים זה יקרה אחרי שבועיים ולעיתים אחרי חודשיים – בכך נבדלת מברשת טובה מפחות טובה) חייבים להחליף את המברשת כיוון שהיעילות שלה יורדת עד מאד.