Dental Treatments 15

עזרה ראשונה – מה צריך לעשות במקרה חירום דנטלי?

כשתדעו מה צריך לעשות במקרה חירום דנטלי זה יוכל לעשות את כל ההבדל. כדי שתוכלו להציל את השיניים שלכם במקרה הצורך, עקבו אחרי ההוראות הללו למקרה שתזדקקו לטיפול עזרה ראשונה מרופא השיניים שלכם.

רגע אחד אתם מרגישים נהדר ונהנים במשחק כדורגל. פתאום – אחת מהשיניים שלכם פשוט עפה ממקומה. ואתם לא יודעים מה לעשות עכשיו!

לימדו אתכם מה עושים במקרי חירום רפואיים. אחרי הכל, אתם יודעים שאתם אמורים לעצור, ליפול ולהתגלגל במקרה של שריפה, או לבצע את תרגיל היימלייך כשמישהו נחנק. אבל מה אתם עושים במקרה חירום דנטלי?

בדרך כלל, יש שתי אופציות למקרה שכזה: ללכת ישר לחדר המיון או לטפל בפציעה עד שתוכלו לראות את רופא השיניים שלכם. כדי להחליט מהי האופציה הכי טובה במקרי חירום דנטליים שונים, זה מה שאתם צריכים לדעת:

האם המצב חמור?

לא כל מקרה דנטלי דורש ביקור בחדר המיון. לפעמים, יהיה יותר חכם (פיננסית) לראות את רופא השיניים הקבוע שלכם במקרה ואין צורך בטיפול רפואי מיידי.

מקרים שאינם מצבי חירום

אפילו אם אותם מצבים לא דורשים רפואת חירום, עדיין חשוב לבקר אצל רופא השיניים בהקדם האפשרי במקרה ואתם סובלים מאחת הבעיות הבאות:

 • כאב שיניים עמום
 • סתימה, כתר או גשר שאבדו
 • שן שבורה או סדוקה (אלא אם כן ישנו כאב חזק)
 • פציעה
 • חפצים שנתפסו בין השיניים
 • פלטה או חוטי מתכת שבורים

מקרים הדורשים טיפול חירום דנטלי

בחלק מהבעיות הדנטליות ניתן לטפל בבית עד שרופא השיניים שלכם יוכל לראות אתכם, ומקרים אחרים עלולים להצריך טיפול חירום. 

הנה כמה דוגמאות למקרי חירום דנטליים:

 • לסת פצועה
 • נפיחות כואבת
 • שן קבועה שיצאה ממקומה בצורה חלקית או מלאה
 • כאב שיניים חריף
 • זיהום בשן שמוביל לחום, כאב חריף ונפיחות.

הידע להבדיל בין מקרים רגילים למקרי חירום דנטליים הוא ידע קריטי. התקשרו לרופא השיניים שלכם באופן מיידי אם אתם חווים את אחת מהבעיות הללו.

טיפול במקרי חירום דנטליים

אם אתם חווים מקרה חירום דנטלי בלילה או במהלך סוף השבוע, כאשר משרדי רופאי השיניים לרוב סגורים, חשוב שתדעו איך להתמודד עם המקרה עד שתוכלו לקבל טיפול. הרשימה הזו תעזור לכם לדעת מה לעשות במקרי חירום דנטליים שונים.

כאבי שיניים – שיטפו את הפה ביסודיות עם מים חמים. אם מקור הכאב הוא אוכל או חפץ שנתקע בין השיניים שלכם, הוציאו אותו בעזרת חוט דנטלי. אם אתם חווים נפיחות, שימו קומפרס קר בלחי החיצונית או בפה, במקביל לאיזור הנפוח. אתם יכולים גם לקחת משכך כאבים חזק, אבל אל תשימו אותו כנגד החניכיים שליד השן הכואבת – זה עלול ליצור תחושת שריפה בחניכיים עצמם.

שן שבורה או סדוקה – אם יש לכם את היכולת, שימרו את חתיכות השן שיצאו. שיטפו את הפה עם מים חמים. הצמידו תחבושת לאיזור המדמם עד שהדימום ייעצר או לזמן של כ-10 דקות. קררו את את האיזור עם קרח על ידי הצמדה לצד המקביל והחיצוני בפה או בלחי כדי להקל על הכאב והנפיחות.

שן שיצאה בחלקה – שן מתנדנדת כנראה תצריך טיפול מיידי כדי שיהיה אפשר להציל אותה. אין להזיז את השן מהשקע שלה, גם אם זה מרגיש שהיא עומדת לצאת. בזמן שאתם מחכים לזמן שבו תוכלו לראות את רופא השיניים, אתם יכולים לקחת משכך כאבים חזק ולשים קומפרס קר על הצד החיצוני המקביל בפה.

שן שיצאה ממקומה – אם מצאתם את השן, שימרו אותה ושטפו אותה במים אם היא התלכלכה. דאגו להחזיק אותה בכתר ולא בשורש. אל תזיזו, תשנו או הסירו חלקים מהשן. נסו לשים את השן בחזרה בשקע שלה אם ניתן, תוך כדי שאתם מוודאים שהיא הונחה בצורה הנכונה – לא בכוח. אם אתם לא מצליחים להכניס את השן מחדש, שימו אותה בצנצנת קטנה מלאה חלב או בכוס מים שכוללת קצת מלח שולחן. הסיכוי הגבוה ביותר להצלת השן שלכם הוא לראות את רופא השיניים שלכם תוך שעה מהרגע שבו היא יצאה מהמקום, כך שחשוב שתפנו לקבלת עזרה בהקדם האפשרי.

כתר או סתימה שאבדו – אם אתם לא יכולים לראות את רופא השיניים שלכם באופן בהול, ישנם כמה דברים שאתם יכולים לעשות כדי להתמודד עם המצב. אם אתם חווים כאב, ניתן לטפל באמצעות אבקת או שמן ציפורן באמצעות צמר גפן באיזור הרגיש. אם אתם יכולים, נסו למקם את הכתר בחזרה בשן. אתם יכולים להשתמש בדבק דנטלי חזק, חומר לשיניים תותבות או משחת שיניים כדי להחזיק את הכתר במקום עד שתראו את רופא השיניים שלכם. אם איבדתם את הסתימה, אתם יכולים להשתמש בפיסה של מסטיק ללא סוכר כדי להחזיק אותה במקום באופן זמני.

אוכל/חפץ שנתפס בשיניים – אם משהו נתפס בין השיניים שלכם וגורם לכאב, נסו להשתמש בחוט דנטלי כדי להסיר אותו בזהירות. היו עדינים, ואל תשתמשו בחפץ חד כמו סיכה בניסיון לנעוץ אותה בחפץ התקוע, מפני שפעולה כזו עלולה לגרום לשריטת השיניים והחניכיים. אם אתם לא יכולים להסיר את המטרד בעצמכם, פנו לרופא השיניים שלכם.

גשר שיצא ממקומו – אתם יכולים להשתמש בחתיכה קטנה של שעווה אורתודונטית כדי להדק את הגשר באופן זמני. אתם יכולים גם להשתמש בשעווה בתור ריפוד. מקמו אותה מעל הגשר כדי שהוא לא יגרד את הפה שלכם. במקרה הזה, חשוב לראות את האורתודונט שלכם בהקדם האפשרי.

פלטה או חוטי מתכת שבורים – אין לחתוך את החוט בעצמכם. נסו להשתמש במחק העפרון כדי לדחוף את החוט לזווית נוחה יותר ובכדי למנוע ממנו להתקע בחלקים אחרים בפה. אם אתם לא מצליחים למקם מחדש את החוט, אתם יכולים להשתמש בכדור צמר גפן קטן, שעווה אותודנטית או פיסת גזה כדי לכסות את הקצה החד של החוט עד שתראו את רופא השיניים שלכם.

כיב בשן – כיב בשן הוא זיהום בשורש השן, שבדרך כלל נגרם על ידי ריקבון מתקדם בשן. אם לא מטפלים בו, הוא יכול להוביל לאובדן של חניכיים ושיניים, והאינפקציה עלולה להתפשט לבלוטות הלימפה וחלקים נוספים בגוף. לכן, חשוב שתראו את רופא השיניים שלכם בהקדם האפשרי. אם אתם חושבים שייתכן ויש לכם כיב בשן, אתם יכולים לשטוף את הפה עם מי מלח פושרים בתור פתרון להקלת הכאבים עד שתוכלו לראות את רופא השיניים שלכם.

מרפאות שיניים רבות מציעות שירותי חירום אליהם ניתן לפנות במספר טלפון מיוחד במקרי חירום המצריכים טיפול דנטלי בשעות בהן המשרד סגור. אם מסיבה מסוימת אתם עדיין לא מצליחים ליצור קשר עם רופא השיניים שלכם, יש לפנות לחדר המיון לקבלת טיפול מהיר, כל עוד מדובר במקרה חירום דנטלי רציני ודחוף.

איך למנוע מקרי חירום דנטליים?

לצערנו, תאונות יקרו לא משנה עד כמה תהיו זהירים. עדיין, ישנן מספר דרכים שיכולות לעזור לכם להימנע ממקרי חירום דנטליים:

 • דאגו לשים מגן שיניים או פנים במהלך השתתפות בספורט או בפעילויות פיזיות
 • דאגו לאורח חיים דנטלי בריא
 • בקרו את רופא השיניים שלכם בתדירות נורמלית
 • הימנעו ממאכלים קשים ללעיסה
 • הפסיקו עם הרגלים רעים כמו לעיסת עפרונות או ציפורניים.

לעולם לא תוכלו לדעת מתי מקרה חירום דנטלי עלול להופיע, ולכן חשוב להיות מוכנים מראש. כאשר אתם משתמשים בהוראות אלו שנועדו לתת מידע לגבי מקרי עזרה ראשונה שכאלו, נקטו בצעדי מנע ודאגו מראש לביטוח שיניים איכותי – אם יש לכם אחד כזה, כנראה שאין לכם מה לדאוג.