Dental Treatments 19

הנחיות לטיפולי שיניים בקרב אנשים עם קוצב לב

המהפכה הטכנולוגית מספקת לנו פתרונות חדשניים ואפקטיביים בעוד ועוד תחומי חיים, כולל בעולם הרפואה. קוצבי הלב מהסוגים השונים הם דוגמה מצוינת לכך – היכולת להשתיל מכשיר זעיר שיסדיר את קצב הלב אצל אנשים שסובלים מהפרעות שונות הצילה חיים רבים ומאפשרת גם לחולי לב לתפקד היטב. במהלך היומיום האדם כלל לא מרגיש את המכשיר (פרט לכך שהוא יודע שמובטח לו קצב לב תקין, כמובן), אבל יש גם סיטואציות שבהן חובה לקחת בחשבון את קיומו של הקוצב ואחת מהן היא טיפול שיניים.

על-מנת להבטיח שלא ייגרם נזק לקוצב וללב במהלך טיפול השיניים חובה להקפיד על מספר הנחיות, כפי שיפורטו בהמשך העמוד. בכל מקרה החובה הראשונה היא באופן טבעי של המטופל או המטופלת עצמם – יש ליידע את הרופא המטפל בדבר קיומו של המכשיר ולוודא שהוא מכיר את כל התקנות הרלוונטיות.

למה נדרשות הנחיות מיוחדות?

כל קוצבי הלב מהסוגים השונים – חד-לשכתי, דו-לשכתי, דו-חדרי קוצב לב דפיברילטור – עלולים להיות מושפעים מהקרינה האלקטרו-מגנטית שפולטים המכשירים במרפאת השיניים (אלה המשמשים לטיפול).

עקב השפעת הקרינה עלולה להשתבש פעילות הקוצב. דוגמה אחת היא הפסקת הקיצוב כך שהלב לא יפעם באופן הרצוי. מקרה אחר, חמור אף יותר, הוא כשאצל חולה עם ICD (דפיברילטור אוטומטי מושתל) הקרינה הנ"ל תגרום למכשיר לייצר שוק חשמלי למרות שאין בו צורך.

על-מנת למנוע תופעות חמורות אלה, ואחרות, פרסם האיגוד הקרדיולוגי בישראל שורת הנחיות לטיפולי שיניים בקרב בעלות ובעלי קוצבי לב.

מכשירים שיש להימנע מהפעלתם

הנחיה חשובה אחת היא הימנעות מהפעלת מכשירים בנוכחות מטופלים עם קוצבים.

כך לדוגמה חל איסור על הפעלת אמבט לניקוי אולטראסוני – מכשיר שהוא מעין אמבטיה קטנה שמשמשת לניקוי חלקים ממתכת באמצעות גלי אולטרסאונד בטווח של 20-400 קילוהרץ.

מכשירים אחרים שאי אפשר להפעיל כשיש מטופלים עם קוצב לב או דפיברילטור אוטומטי מושתל הם אלה מהקטגוריה של Electrosurgical Unit – ציוד המשמש לפעולות כמו הבקעת שן כלואה, חיתוך רקמות רכות ועיצוב חניכיים, ועוד.

כמו כן לרופאי השיניים אסור להשתמש ב- Magnetostrictive Ultrasonic Scaler – מכשיר שמאפשר לבצע למשל הקצעת שורשים (ניקוי עמוק כשישנה דלקת חניכיים חמורה) וטיפולים נוספים בתחום האנדודונטיה (התחום ברפואת השיניים שעוסק במחלות של שורשי השיניים) – כלומר טיפולי שורש למיניהם.

אם אין ברירה, וחובה להיעזר במכשור הנ"ל כדי למנוע פגיעה חמורה בפה, ההליך הדנטלי יתבצע בבית החולים שבו שוכנת מרפאת הקוצבים שבה מטופל האדם, ותחת השגחת המומחים שבה (ולאחר תכנות הקוצב בהתאם).

הרדמה

חלק מההליכים הדנטליים מתבצעים כידוע תחת הרדמה, על-מנת לאפשר לרופא המטפל לבצע פעולות פולשניות ומקיפות מבלי לגרום למטופלים כאב. חומרי הרדמה שמכילים אדרנלין או אפינפרין אינם מומלצים לשימוש כשבגוף של החולה ישנו קוצב לב דפיברילטור. אמנם מדובר בהמלצה בלבד ולא בהנחיה מחייבת, אבל רופאי שיניים אחראיים מתנהלים לפיה. חשוב לשים לב כי סעיף זה רלוונטי רק לבעלות ובעלי ICD ולא כשמושתל קוצב רגיל ללא דפיברילטור.

הליכים בטוחים

התקנות מפרטות גם את הפעולות הבטוחות מבחינת הקוצבים. ביניהן: צילומי רנטגן, שימוש במברשות שיניים חשמליות, הכיסא הדנטלי עצמו, הפעלת אמלגמטורים (מכשיר שמערבב צמנטים ואמלגם בקפסולות) ועוד.

עוד דגש חשוב הוא חובת ההתייעצות: בכל מקרה שיש בו ספק, על רופאי השיניים לפנות למרפאת קוצבי הלב שמטפלת באדם ולהתייעץ עם המומחים שבה לגבי הדרך הבטוחה ביותר לבצע את הטיפול הדרוש – כך שגם השיניים וגם הלב יישמרו במצב אופטימלי.