Dental Treatments 7

הגיל השלישי ברפואת שיניים

הגיל השלישי ברפואת שיניים

מטופלים בגיל השלישי נמנעים ככל האפשר מלקבל תותבות נשלפות, מה שהיה לחם חוקם עד לפני שנים מעטות. גם אם יש צורך בטיפול, מסכימים רוב המטופלים שהשתלים נותנים להם איכות חיים אותה לא ידע הדור הקודם. אין ספק שהדאגה לבריאות השיניים שמתחילה בשנים בהם אנו צעירים, בריאים ופעילים, תעזור לנו להגיע לזקנה עם שיניים קבועות, ולזכות באיכות ושמחת חיים גם יחד.

צחצוח השיניים

ישנו חסר במידע בכל מה שנוגע לצחצוח השיניים ולשמירה על היגיינת הפה. רוב האנשים עושים 10-20% ממה שצריך ונחוץ לעשות כדי לשמור על השיניים: החל בזמני הצחצוח – מתי וכמה זמן יש להקדיש לכך, האם צחצוח בלבד מספיק, מה מקומה של מברשת השיניים בבחירות שלנו, מתי עלינו להחליפה וכו'.

מברשת השיניים – כאשר משתמשים בה נכון (מספיק פעמים ביום ובכל פעם מספיק זמן), אורך החיים שלה נע בין חודשיים לשלושה חודשים. כאשר הזיפים של המברשת אינם גמישים מספיק ואינם חוזרים למצבם הראשוני אלא נשארים מעוותים, יש להחליף את המברשת. מברשת טובה נמדדת באורך החיים בו הזיפים מספיק גמישים כדי לחזור למצבם הראשוני. רצוי שהמברשת תהיה רכה ולא קשה, כיוון שנצפו מקרים בהם מברשת קשה גרמה לנזקים, הן ברמת השן והן ברמת החניכיים.

מברשת השיניים בשימוש נכון תעשה כ – 60% מהעבודה בניקיון השיניים, כאשר הזמן הנדרש כדי שהמברשת תהיה יעילה נמדד בכ – 3-5 דקות צחצוח תמימות, וחשוב שהצחצוח יעשה תמיד לאחר הארוחות.

את יתר העבודה עושים אביזרים אחרים – מברשוניות לניקוי הרווחים שבין השיניים, חוט דנטאלי, קיסמים וכו'. בזכות היכולת שלהם לחדור למקומות אליהם המברשת לא מגיעה, הם משלימים את עבודת הניקיון.

משחת השיניים

עיקר העבודה נעשית על ידי הפעולה המכנית של הצחצוח על השיניים והחניכיים, כאשר משחות השיניים ממלאות תפקיד משני – חלקן עוזרות לנו להרגיש טוב ונעים בזכות הטעם והקצף, חלקן מיועדות להקטין את רגישות לשינויים תרמיים, בחלקן יש חלקיקי קוורץ המיועדים להסיר כתמי צבע, וחלקן פועלות כדי לשפר את מצב החניכיים. אין משחה אחת שטובה לכל המטרות, ובכל מקרה אין אנו יכולים לסמוך על המשחה ושטיפות הפה בהם אנו משתמשים כאילו הם בלבד יעשו למעננו את העבודה. את העבודה העיקרית אנו עושים באמצעות העבודה המכנית.

מרפאות שיניים, בריאות שיניים, תוחלת חיים ומה שביניהם – פחדים מטיפולי שיניים

חלק גדול באוכלוסייה, ילדים כמבוגרים, פיתחו פחדים הקשורים למרפאת השיניים ולטיפולי שיניים – גם ילדים שלא ביקרו מעולם במרפאת השיניים, שמעו בהזדמנויות כאלה ואחרות את ההורים משתפים אחד את השני בכל החוויות הטובות יותר וטובות פחות מהמרפאה או הטיפול, ורשמו זאת בזיכרונם של הילדים. בבואם למרפאת השיניים הם משקפים את החוויה שקלטו בסביבתם.

באופן כללי, רוב האנשים מגיעים לטיפולי שיניים רק כאשר הם עוברים חוויית כאב או כשמתעוררות בעיות.

בשנים האחרונות ישנן תובנות לפיהן בריאות השיניים היא חיונית לא רק ברמה התפקודית, אלא גם ברמה האסטתית – כולנו רוצים חיוך צחור ויפה. נכון להיום, טיפולי השיניים המבוצעים במיומנות ובשליטה על ההרדמה, אינם יוצרים חוויות המלוות בכאב. אם נדע ונשכיל לטפל בבריאות השיניים מבעוד מועד, נחסוך לעצמנו כאבים וחוויות לא נעימות.

רפואת השיניים התקדמה בשנים האחרונות, אך יחד עם זאת ברור לכל בר דעת שהשיניים הטבעיות שלנו הן הפתרון הטוב ביותר, ולכן חשוב לשמור עליהן ולשמרן, ולא לוותר עליהן אפילו לא בתמורה לשתלים. שיניים בריאות ויפות גם יעזרו לנו לשמור על חיוך ובטחון עצמי ועל הרגשה טובה ונעימה.

ישנם מספר גורמים אשר משתתפים בגרימת נזק לשיניים שלנו:

גנטיקה – המערכת הגנטית שירשנו קובעת את חוסנן של השיניים ואינה בשליטתנו. מעבר לכך נוכל אנחנו לתרום לבריאות השיניים על ידי תזונה והרגלי היגיינה נכונים.

תזונה – התזונה שמכילה סוכרים, פחמימות ועוד, עלולה לגרום לנו לנזקים בשיניים.

הרגלי היגיינה – גם כאשר אנחנו מקפידים לצחצח היטב, עדיין ישנו רובד חיידקים שמסתתר בין הכתרים, בין הסתימות, בין השיניים ובין השתלים, שאם לא נשכיל לסלקם (לא ניתן לעשות זאת באמצעות מברשת שיניים רגילה) באמצעות חוט דנטאלי, מברשוניות (Proxibrush), חוט מיוחד לגשרים וכתרים, סילונית,waterpick וכו', לא נגיע לניקיון האולטימטיבי.

לסיכום – אין תחליף לרופא השיניים ולמרפאת השיניים שלכם. במרפאת השיניים המסודרת שלכם תזכו להדרכה איך לתחזק נכון את השיניים, איך לנקות עם Superfloss ועם Proxibrush בין השתלים, בין הכתרים וכו'.

ידוע היום שדרך מניעה ניתן לשמור על השיניים לאורך זמן, ואין צורך להגיע למצב בו נאבד את השיניים, וכל זה בעזרת טיפול מונע ושמרני ביותר. רצוי לא להמתין לכאבים, שכן אז המצב כבר מאוחר מדי בדרך כלל. מוטב לטפל בשיניים לפני רגע האמת – הכאב. לכן קשר טוב בין רופא המרפאה והמטופל הוא שילוב מנצח בכדי להגיע עם השיניים הטבעיות עד גיל 120.

בדיקות תקופתיות המתבצעות אחת לחצי שנה או אפילו אחת לשלושה חודשים – מאפשרות לרופא השיניים לעזור למטופל למנוע סיבוכים, לשמור על השיניים הטבעיות ולהימנע מטיפולים יקרים בעתיד. זיהוי בזמן אמת דורש מהמטופל ביצוע של צילום רנטגני אחת לשנתיים, שבעזרתו ניתן לזהות נגעים בעודם במצב התחלתי או לפחות לזהות נגעים במצב מתקדם וכך לחסוך על ידי הטיפול הנכון כאבים מטרידים וחוסר שינה.

אין ספק שלאחרונה הרבה מטופלים זוכים לשיניים בריאות ולחיוך שובה לב בזכות ההקפדה של מרפאות השיניים על שמירת הקשר עם המטופל לאורך זמן.