Dental Treatments 20

​כיצד לטפל בדלקת חניכיים

דלקת חניכיים מהי?

דלקת חניכיים היא אחת ממחלות החניכיים שפוגעות בבריאות מֵסַב השן – Periodontium (הרקמות שמקיפות את השיניים וכוללות חניכיים, רקמות רכות ועצם). דלקת חניכיים כרונית מובילה לנסיגת חניכיים ועלולה לגרום לנזק בלתי הפיך לשיניים.

כיצד לטפל בדלקת חניכיים

למעשה, דלקת חניכיים היא הסיבה השכיחה ביותר למחלות חניכיים ולשינויים שחלים במסב השן. מסיבה זו רופאי השיניים ממליצים למטופלים איך למנוע, איך לטפל בדלקת חניכיים וכיצד לצחצח היטב גם בעזרת מברשות שיניים חשמליות וחוט דנטלי.

כל זאת, על מנת למנוע בעתיד טיפולי שיקום הפה כמו השתלת שיניים במקום אלה שאבדו בגין דלקת חניכיים.

מחלות חניכיים מסווגות בדרך כלל לפי חומרתן והן נעות בין דלקת חניכיים קלה, חמורה ודלקת כיבית שגורמת לנמק (necrotizing), שהיא נדירה יותר אבל רצינית ומהווה סכנת חיים.

הדרך הטובה ביותר לטיפול בדלקת חניכיים היא מניעה באמצעות היגיינת שיניים טובה וביקורים סדירים אצל רופא השיניים כדי להסיר הצטברות של פלאק. צחצוח שיניים נכון ושימוש בחוט דנטלי יום יום, ימזערו את הסיכון לדלקת חניכיים.

דלקת חניכיים חמורה מצריכה התייעצות עם רופא ושימוש באנטיביוטיקה שמסייעת למערכת החיסונית של הגוף להילחם בזיהום החיידקי ולהפחית את הפלאק. לפעמים, כשמדובר בדלקת חניכיים חמורה, יידרש טיפול כירורגי.

כדי להבין את חשיבות הטיפול בדלקת החניכיים, הנה מידע שנוגע להתפתחות המחלה.

הקשר בין חיידקים לדלקת חניכיים

למרות שחיידקים נמצאים בגוף באופן נורמלי ומספקים לו הגנות שונות, חיידקים עלולים גם להזיק. הפה הוא מקום מחייה אידיאלי לחיידקים. הסביבה החמה והלחה ואספקת המזון הקבועה, הן כול מה שהחיידקים זקוקים לו כדי לשגשג. לולא המערכת החיסונית הבריאה, החיידקים בפה היו יוצאים במהירות מכלל שליטה ומכריעים את מערכת ההגנה של הגוף. הזיהום מתחיל כאשר המערכת החיסונית של הגוף נחלשת. דלקת החניכיים מתרחשת כאשר החיידקים פולשים לרקמות הרכות ומגיעים בסמוך לעצמות השיניים.

הסיבות לדלקת חניכיים

המדע לא הוכיח מדוע בדיוק מתפתחות דלקות חניכיים, אבל קיימות מספר תיאוריות:

 • -הפלאק מצטבר באזורים שבין השיניים. הפלאק מכיל מספר גדול של חיידקים שנחשבים כאחראיים על דלקת החניכיים. אבל לא רק הפלאק הוא שגורם לדלקת חניכיים כי כמעט לכול האנשים יש פלאק על השיניים שלהם, אבל לא כולם סובלים מדלקת חניכיים.
 • -דלקת חניכיים מתפתחת יותר אצל אדם שחולה במחלה כרונית או שנוטל תרופה מסוימת שמחלישה את המערכת החיסונית. לדוגמה, לחולי סוכרת, HIV או מחלות אחרות שקשורות למערכת החיסונית – יש יכולת פחותה להילחם בחיידקים שפולשים לחניכיים. גם אנשים עם יובש כרוני בפה נוטים יותר לפתח דלקת חניכיים.
 • -שינויים הורמונליים שמתחוללים לפעמים בגוף במהלך ההיריון, בגיל ההתבגרות או בעת טיפול בסטרואידים – מותירים חניכיים פגיעות לזיהום חיידקי.
 • -תרופות מסוימות, כמו אלה שמטפלות בלחץ דם גבוה ובהשתלות איברים, יכולות לדכא את המערכת החיסונית ולשנות את מבנה החניכיים ברמה שמאפשרת התפתחות של זיהום חיידקי.

סימפטומים וסימנים לדלקת חניכיים

 • -נפיחות, אדמומיות, כאב ודימום של החניכיים הם סימנים לדלקת חניכיים.
 • -מתחיל ריח רע מהפה.
 • -החניכיים מתחילות לאבד את המבנה והצבע הרגיל שלהן. החניכיים, שהיו פעם ורודות, מתחילות לסגת מהשיניים ולקבל צבע אדום, מודלק ובשרני. נסיגת החניכיים מובילה לחשיפה של שורש השן והעצם ויכולה להתפתח למורסה.
 • -דלקת היא מערכת מורכבת שבמהלכה מגויסים חיידקי ההגנה של תאי הגוף לאזור הזיהום החיידקי. הדלקת היא שאחראית למרבית התסמינים של מחלת החניכיים:
 • oכאשר החיידקים מתחילים לפלוש לחניכיים, חלבונים שמצויים ברוק וברקמות הרכות מכסים את החיידקים, מחלישים אותם, והופכים אותם למטרה קלה למערכת החיסונית של הגוף. התאים החיסוניים מחסלים את החיידקים שמנסים להשתלט על האזור, ובו בזמן גם משחררים כימיקלים לזרם הדם שקוראים לתאים חיסוניים אחרים לבוא לעזרתם.
 • oתא מסוים שנקרא macrophage אחראי לבליעת החיידקים ולהעלמתם. מערכת זו עובדת יפה, אבל לא לגמרי ביעילות. אמנם, החיידקים הפולשים נהרסים, אבל הכימיקלים שבהם משתמשים התאים החיסוניים כדי לחסל את החיידקים, חודרים לתוך הרקמות שמסביב. כלומר, הם הורגים לא רק את החיידקים אלא גורמים גם נזק לרקמות הסמוכות ולתאי החניכיים.
 • oהגוף רואה בדלקת זו כמחיר פעוט שעליו לשלם כדי לעצור את החיידקים. תהליך זה יימשך עד שיוסר מקור הזיהום.

כעת, כשנושא דלקת החניכיים ברור ומובן, כול שעליכם לעשות כדי למנוע את תחילת מחלה לא נעימה זו, הוא לשמור על היגיינת פה ראויה ולהיבדק באופן סדיר על ידי רופא השיניים.