Dental Treatments 4

האם בטוח לעבור טיפולי שיניים במהלך היריון?

כל אם צריכה להציב את השמירה על בריאות השיניים בעדיפות גבוהה. למעשה, לבריאות שיניים ירודה יכולות להיות השלכות חמורות על אישה הרה. שינויים הורמונליים במהלך ההיריון עלולים לגרום להתנפחות ולדימום של החניכיים. הדבר מאפשר למזון לחדור בקלות לחניכיים ויכול לגרום למחלות חניכיים שמצאו קשר ביניהם לסיכון מוגבר ללידת פג.

באופן כללי אנחנו מעודדים נשים לעשות תמיד ניקוי מונע כדי שיוכלו להימנע מבעיות חניכיים חמורות יותר אם הן נכנסות להיריון.

כל יום נוספים מחקרים על מה בטוח ומה לא במהלך תשעת חודשי ההיריון, לכן הניסיון להבדיל בין מה שבטוח ומה שלא עבור אישה הרה שזקוקה לטיפול שיניים יכול להיות מרתיע.

באופן כללי, אנחנו מנסים להגביל את טיפולי השיניים אצל נשים הרות לניקוי שגרתי. עם זאת, אם נדרש טיפול בלתי נמנע, יש דרכים להגדיל את הבטיחות של האם ושל העובר.

מאילו טיפולי שיניים אישה הרה צריכה להימנע?

  • טיפול תרופתי (אם אפשר) – על אף שלרופא המשפחה שלך יכולה להיות רשימת תרופות בטוחות לשימוש בזמן היריון, הוא צריך לנסות להימנע ממתן תרופות ככל האפשר כדי למנוע תופעות לוואי.
  • צילום רנטגן – בגלל הקרינה. אישה הרה צריכה להימנע מכך אלא אם כן זה באמת נחוץ. למרות שמכוני דימות רבים משתמשים בציוד מודרני שמשתמש במינונים מאוד נמוכים, הכי טוב יהיה לדחות את צילומי הרנטגן לאחרי הלידה.
  • טיפולי שיניים אסתטיים וקוסמטיים – אפשר לחכות עם הלבנת שיניים ורפואת שיניים קוסמטית. בדרך כלל כן צריך לטפל בחורים ובזיהומים כדי שלא יתפתחו לבעיות גדולות יותר.
  • הרדמות (ברוב המקרים) – יש להתיר הרדמה רק במקרים מיוחדים. לחומרי הרדמה מסוימים יש סיכוי גדול יותר מהאחרים לעבור אל העובר דרך השלייה.
  • מתח – במידה שאם נוטה לחרדות אצל רופא השיניים, יש להימנע ככל האפשר מטיפול במהלך ההיריון. למתח יש הרבה השלכות לא ידועות. מוטב להיזהר ולהימנע ממצבי לחץ לטובת העובר.

איזה טיפול שיניים יהיה בטוח עבור אישה הרה?

לפעמים אי אפשר למנוע טיפולים כגון טיפולי שורש, סתימות ועקירות במהלך ההיריון. במקרים כאלה טוב לדעת מה יהיה בטוח עבור אישה הרה.

יש חומרי הרדמה בטוחים. הדבר תלוי בתכונות החומרים וברמת החומציות אצל האם ואצל העובר. שאלי את רופא השיניים כדי להחליט בעניין לפי המקרה.

אנטיביוטיקה כגון פניצילין, אמוקסיצילין וקלינדמיצין. סוגים אלה משתייכים לרשימת התרופות מקטגוריה ב' הבטוחות לשימוש בהיריון, לכן אין איסור בהם לשימוש בשעת הצורך.

לידוקאין – זוהי תרופה נוספת מקטגוריה ב' שמשתמשים בה בטיפולי שיניים ועלולה לעבור דרך השלייה, אבל בדרך כלל היא נחשבת בטוחה. על מנת להעריך את כל הסיכונים, דברי עם רופא השיניים לפני השימוש בו.

טיפולים הכרחיים – סתימת חורים וכתרים יכולים להקטין את הסיכויים לזיהומים שיכולים לסכן את העובר. אם אי אפשר להימנע מטיפולי שורש ועקירות שיניים, חובה לעשות אותם בזהירות אחרי בדיקת כל הסיכונים של השימוש בהרדמה מקומית.

מתי הכי כדאי לאישה הרה לעבור טיפול שיניים?

באופן כללי, הטוב ביותר יהיה לדחות את טיפולי השיניים עד אחרי הלידה או לעבור טיפולים זמניים בלבד שיהיה צורך להשלים במועד מאוחר יותר.

עם זאת, אם חובה לבצע טיפול, המועד הטוב ביותר הוא השליש השני של ההיריון שבו האם מרגישה הכי בנוח והתינוק לא נמצא בדרגת סיכון נמוכה יותר במהלך הטיפולים.

אפשר לעבור טיפולים בשליש האחרון של ההיריון אבל יהיה לה קשה לשבת בנוחות בכיסא הטיפולים.

בשליש הראשון של ההיריון נוצרים האיברים החיוניים ורקמת המוח של העובר. על מנת להיות בטוחים לגמרי ולהפחית את סכנת המומים המולדים או בעיות אחרות, אנחנו ממליצים לנשים הרות להימנע ככל האפשר מטיפולים, מכימיקלים ומתרופות במהלך תקופה זו.

כשמגיע השליש השני של ההיריון, האישה מרגישה הרבה יותר טוב והשלייה כבר נוצרה במלואה, לכן יש סיכון הרבה יותר קטן לפגמים בעובר הנובעים מהשפעות חיצוניות.

כיצד אישה יכולה לשמור על בריאות השיניים שלה ולהבטיח את התוצאה הטובה ביותר?

נשים צריכות לבצע פעילות מונעת ולעבור את כל הבדיקות והטיפולים לפני הכניסה להיריון. על ידי טיפול בחורים, בזיהומים או בעיות כגון דלקת חניכיים לפני ההיריון, החניכיים שלהן יהיו בריאים והן יוכלו לעמוד טוב יותר בשינויים ההורמונליים שפוגעים בחניכיים במהלך ההיריון.

בסופו של דבר, פעולה מבעוד מועד, ביצוע בדיקות שנתיות וניקוי שיניים מונע יעזרו לאם לשמור על שיניים בריאות ולמנוע בעיות חמורות בבריאות הפה בשלב כלשהו בחייה.

עם זאת, אם האישה זקוקה לטיפול שיניים במהלך ההיריון עליה להתייעץ עם רופא השיניים שלה כדי לוודא שהיא מקבלת את הטיפול הכי בטוח עבורה ועבור העובר שלה.