Dental Treatments 9

כתרי זרקוניה

מחירים, חומרים, וכל מה שצריך לדעת

כתר באופן בסיסי הוא תותב שתפקידו לשמר את מעט חומר השן שנותר- לאחר סדרת טיפולים במשך שנים: סתימה קטנה, סתימה גדולה, טיפול שורש, כתר. בשרשרת הזאת של הטיפולים הכתר נראה כדבר הבטוח ביותר שלאחריו יהיה לנו "שקט". אשליה זו רחוקה מלהיות נכונה.

מתי אנחנו זקוקים לכתר?

בדרך כלל כאשר חומר השן הולך ומתמעט נוכח טיפולים קודמים, שחזורים וסתימות שבעקבותיהם מגיע טיפול שורש, אנו נזקקים לכתר שיעטוף את מעט חומר השן שנותר. הסיבה לשחזור מסוג זה הוא הרצון לשמר את מעט חומר השן שנותר.

אחרי טיפול שורש, כמות חומר השן שנותרה היא קטנה מידי, השלמת הכותרת ונגיסה בלתי זהירה יכולה להפעיל כוחות שיסדקו את הכותרת ואז נאלץ לעקור את השן. התסכול יהיה גדול, כיוון שלאורך כל הדרך טרחנו להקפיד לתקן ולבצע סתימות והגיע יום טיפול השורש וגם אותו ביצענו, אבל במהלך הדרך- הכותרת נחלשה באופן מהותי.

הוצאת העצב (טיפול שורש) מביאה איתה שינויים בצבע השן (מאפירה, משחירה) וכן פריכות ויובש של חומר השן והיא נוטה להישבר בקלות. הכתר הוא פיתרון טוב לשמירה על השאריות שנותרו מהשן לאחר כל הטיפולים.

איזה כתר לבצע?

כתר הוא בסה"כ כיפה ממתכת מצופה, או לא מצופה בחרסינה, שכל מטרתה היא להחזיר לשן את הצורה, הצבע והתפקוד,

למצב מקורי שיאפשר המשך שימוש בשן והחזרתה לתפקוד מלא.

הכתרים המוצעים בד"כ במרפאות הם לרוב מחרסינה והפערים במחירים גורמים לאנשים לעיתים לבחור במחיר הנמוך יותר מתוך הנחה (מוטעית) שהם מקבלים את אותו המוצר בכל המקומות….

אבל מכיוון שלא מדובר במוצר מדף אלא במוצר שתפור למידות הגדם ואמור להתאים במדויק ככל שניתן, ישנה חשיבות רבה מאד לדיוק שכן כתר גדול מידי ייפול שוב ושוב (לא תלוי בדבק שמשתמשים) או יגרום לנו לחטט עם קיסם לעיתים קרובות (על מנת להוציא שירי מזון מבין השיניים) וכן יגרום לאי נוחות, לצמצום ושינוי צבע של מתאר החניכיים ולעיתים קרובות גם לנסיגת חניכיים שחושפת את שולי הכתר ולמראה מאוד לא אסתטי!

את רוב התופעות הללו ניתן למנוע אם יודעים מראש מה לבקש.

הדיוק מחייב מעבדה שמקפידה על עבודה מדויקת שכן מדובר כאן ביציקות מתכת בשטחים קטנים. ציפוי חרסינה לשיניים חייב להיעשות בתשומת לב מרבית אחרת הוא מתפוצץ ו"עף" לו מהכתר וחושף את המתכת שמתחת, עם המראה השבור והלא נעים שאנו חווים מדי פעם. יש חשיבות גדולה לנקודות המגע של הכתר עם השיניים הסמוכות. מגעים נכונים ימנעו דחיסת מזון בין השיניים הגורמים לכאבים, אי נוחות, עששת וכד'.

ללא קשר לכתרים אם הנכם חשים באי נוחות עקב דחיסת מזון אנא פנו לרופא השיניים שלכם. זהו מצב הדורש טיפול!

נתונים אלה מחייבים מעבדה מיומנת שגובה מחיר בהתאם.

דיוק בטיפולי כתר

דיוק פירושו התאמת צבע נכונה כדי שהכתר יראה אסתטי. דיוק פירושו שהכתר "ישב" במדויק ויהיה תואם לגדם שאליו מתייחסים- כתר גדול מידי יהיה כישלון בתקופה קצרה מאוד כיון שהדבק ידלוף וחיידקים יחדרו אל מתחת לכתר ויכרסמו את מעט חומר השן שנותר (מבלי לעורר כאבים) ובעקבות כך הכתר ייפול כעבור זמן לא רב וברוב המקרים לא יהיה מנוס אלא לעקור את שאריות השן שהשקענו וטיפלנו: סתימה + טיפול שורש+ מבנה + כתר זמני + כתר קבוע ולבסוף לעבור עקירה.

בשורה התחתונה נשארנו ללא שן (בדרך פרנסנו כמה רופאי שיניים).

על מנת שדבר זה לא יקרה, חשוב מאוד שהמעבדה תהיה ברמת ביצוע גבוהה ומדויקת. טכנאי אומן שידע לבצע את העבודה נכון וחומרים טובים (כל אלה עולים כסף).

מאיזה חומרים עשוי הכתר ומאיזה חומרים רצוי שיעשו את הכתר?

נושא החומרים טומן בחובו מלכודת לא קטנה לכל אותם מחפשי מציאות שמשווים מחירים בין מרפאות ובסופו של מסע מוצאים עצמם לעיתים כקורבן של הרפתקה זו. קיימים בשוק חומרים שונים שאיתם אפשר לבצע כתרים מחרסינה. מדובר בסוגי מתכות שונים וסגסוגות שונות שעלויות שונות בצידם.

הניסיון הקליני והמחקרים מלמדים שכל כתר שאינו על בסיס מתכת אצילה – זהב – יתגלו בו בעיות במשך השנים והסיכויים לכישלונו של הכתר גבוהים, מה שאומר שיגרמו נזקים והוצאות נוספות, לפעמים מיותרות.

באופן כללי כל מתכת שאיננה מתכת אצילה עוברת תהליך קורוזיה כאשר היא באה במגע עם סביבה רטובה (רוק) כמו בחלל הפה.

המשמעות של הדבר שכתר שלא בוצע על בסיס מתכת אצילה יעבור קורוזיה. בתהליך זה המתכת מפרישה יונים לתוך החניכיים, צובעת את החניכיים בשחור וגורמת לנסיגתם ולחשיפה של שולי הכתר (בעיה אסתטית ידועה).

מעבר לבעיה זו מופיע דימום באזור שולי הכתר המבשר ומעיד על דלקות חניכיים חוזרות ונשנות ובסופו של תהליך לאבדן כל השן עם הכתר.

בשלב זה ברור שאין צורך להסביר את הפער במחירים שנובע מהאלמנטים הבאים:

מיומנות של הרופא שלקח מידות מדויקות. מפנה את כל העששת מהכותרת לפני ביצוע המבנה, מבצע את המבנה לפי הפרוטוקול הרפואי, יודע להתאים צבע נכון ובוחר במעבדה המתאימה.

מיומנות ואמינות של המעבדה- יוצקים את הכיפה ממתכת באופן מדויק, מכינים את הכתר בכל שלב בצורה הכי מדויקת, צמודים להוראות יצרן החרסינה, מגלפים את הכתר בצורה הכי קרובה למבנה הטבעי ולבסוף משתמשים במתכות אצילות (זהב, זירקוניה).

תהליך זה, הנעשה באופן הנכון, עולה הרבה כסף! אם כל זה מתקיים יזכה המטופל למוצר כמעט מושלם שיישאר בפה לזמן לא מוגבל, אבל…כדי שכתר יישאר בפה במשך החיים (לא כתוב בשום ספר לרפואת שיניים שצריך להחליף את הכתר כל 5-6 שנים) צריכה להתקיים הנוסחה של היגיינה אוראלית נכונה וניקוי נכון של הכתרים!

מה הוא ניקוי נכון של הכתרים? ולמה חשוב לנקות?

רוב המטופלים מתייחסים לכתר כאילו הוא חלק אינטגראלי מהשיניים ולא זקוק לטיפול מיוחד- למרות שכתר הוא למעשה תותבת שכן זקוקה לטיפול מיוחד ושונה מיתר השיניים!

כאשר אנחנו משתמשים במברשת אין ספק שהמברשת לבד לא מצליחה להגיע לכל החרירים והחריצים ובפרט לא לאזורים שבין השיניים עקב השכנות הצמודה וכאן המקום להשתמש בחוט דנטאלי שישאיר מקום נקי באזורי המגע בין השיניים.

הכתר לעומת זאת מחופה בחרסינה ועצם הצחצוח לא גורע ולא מוסיף לכתר מבחינת היגיינה. אזור התורפה שחשוב מאוד לנקות הוא בגבול בין השוליים של הכתר לגדם, (אם מורידים את הכתר, מגלים גדם – שהוא הבסיס לכתר הקיים). הכתר באזור השוליים שלו פוגש את החניכיים ובקו זה – מצטברים הרבה מאוד חיידקים שעלולים לחלחל לתוך הכתר ולגרום נזקים לגדם עד להרס מוחלט ונשירה של הכתר עם נזק בלתי הפיך לגדם שנותר.

על מנת לנקות את האזור עלינו להצטייד בחוט מיוחד הנועד לכתרים- super-floss, ובאמצעות טכניקה פשוטה צריך מידי יום לעבור עם החוט בשוליים של הכתר.

לעיתים נודף ריח רע מהפה- ואחד הגורמים לכך הם הכתרים שלא מקבלים תחזוקה נכונה והיגיינה ראויה .

לסיכום כתר זירקוניה הוא כתר לכל דבר כמו כל הכתרים האחרים. היתרונות המבדילים אותו מכתרים אחרים הם:

שימוש במתכת – אצילה בצבע לבן.

דיוק ביציקות.

אסתטיקה מאוד גבוהה עד כדי כך שלא ניתן לזהות בין כותרת רגילה לכתר זירקוניה .

החניכיים "מקבלים" את כתר הזירקוניה בצורה נינוחה וללא דלקות דבר המשאיר את הסביבה של הכתר במצב אידיאלי – ערובה "לחיים הארוכים" של הכתרים הללו ( בתוספת היגיינה אוראלית נכונה ).