מידע כללי על השתלות שיניים תמונה ראשית

אפשרויות הטיפול בשתלים

אפשרויות הטיפול במקרים של חוסר שיניים חלקי או מלא

חוסר שיניים חלקי

כאשר למטופל חסרות מספר רב של שיניים ברצף, התחליף הטוב ביותר הוא שתלים דנטליים. גשר פחות מומלץ בגלל הרווח הרחב של השיניים החסרות, מצב שיוצר לחץ מופרז על השיניים התומכות. תותבת חלקית ניתנת להסרה היא האופציה הכי פחות יקרה שאינה כירורגית. עם זאת, שיני העוגן התומכות בתותבת זו נתונות גם לכוחות מופרזים. מחקרים מדווחים שעד 44% משיני העוגן אובדות בשלב מוקדם.

שתלים דנטליים במקום חוסר שיניים חלקי:

קיימות שתי אופציות כאשר מתכננים טיפול שתלים עבור מטופלים עם חוסר שיניים חלקי. הראשונה היא להחליף כל שן חסרה בשתל יחיד ובכתר. השנייה היא להצמיד גשר קבוע למספר שתלים.

לא בכל מקרה תהיה החלפת כל שן חסרה בשתל ובכתר, אפשרית. עם זאת, יש מטופלים שרוצים ליצור מחדש שיניים בודדות. המשימה הקשה בהחלפת שיניים בודדות באזור האסתטי (הקדמי) היא השמירה או היצירה של ארכיטקטורת הרקמה הרכה (פפילה אינטרדנטלית). התוצאות הטובות ביותר מתקבלות כאשר מחדירים שתלים מיד אחרי עקירה, וכך משמרים את רקמת החניכיים. באזור האחורי, שבו כוחות הלעיסה הם הגדולים ביותר, מומלץ להשתמש בשתלים בודדים.

גשרים הנתמכים על שתלים הם דרך צפויה ויעילה להחלפת מספר שיניים חסרות. כמו עם גשר שנתמך על שיניים, היגיינת הפה דורשת הדרכה של המטופל בשימוש בחוט דנטלי מתחת לגשר ומסביב לשתלים. אם המטופל אינו שומר על רקמות בריאות מתחת לגשרים ומסביב לשתלים, עלולה להופיע דלקת חניכיים הידועה כ – peri-implantitis. כאשר זו לא מטופלת, יש אובדן עצם.

חוסר שיניים מלא

מטופלים חששנים רבים נמנעים מטיפולי שיניים, דבר שמוביל לאובדן שיניים בגלל מחלת חניכיים או ריקבון נרחב. עם ההתפתחות של טכנולוגיית ההשתלות הדנטליות, יכול רופא השיניים להחדיר שתלים מיד לאחר העקירה ולקבוע תותבת זמנית עם קשת מלאה מעל לשתלים.

מטופלים רבים אינם מודעים לכך שיש אלטרנטיבה לתותבות שניתנות להסרה. באחריותו של צוות רפואת השיניים לידע את המטופל לגבי האפשרות שלו לבחור בהשתלה דנטלית ובסוג השיקום שמעל לשתלים.

אחרי כארבעה חודשי החלמה מכינים את התותבת הסופית. אפשר להכין אותה מאקריל או מפורצלן. שני חומרים שמשיגים תוצאות אסתטיות נהדרות, אבל הפורצלן יקר פי שלושה עד ארבעה. מחקרים מהעת האחרונה מראים שזה מועיל לקבע שתלים ביחד עם תותבת מקובעת זמנית, במקום תותבת זמנית שניתנת להסרה, משום שהיא מפחיתה את סכנת הכשל.

לעומת השתלים, תותבות נשלפות מחזירות רק כ-10% מתפקודי הלעיסה. הדבר גורם לבעיות עיכול בגלל אי היכולת ללעוס מזון כראוי, מה שמוביל גם לתזונה לקויה בגלל אכילה של מזונות רכים יותר ומעובדים יותר. דלדול העצם המכתשית מתרחש בגלל מחסור בלחץ מספק על העצם. דלדול זה מביא לידי ספיגה מחדש של הרקמות, שמובילה לפצעים בפה ולגירוי הרקמות. כאשר מניחים לתותבת לגרות את נקב הסנטר, המטופל יכול לחוות כאב וחוסר תחושה בשפה התחתונה.

פתרון אולטימטיבי למטופל עם תותבת הוא להחדיר 4-2 שתלים לתוך העצם המכתשית. לאחר מכן מחברים את התותבת אל השתלים באמצעות חלקים שמתחברים ביניהם וגורמים לייצוב. הניסיון מלמד שתותבות-על בלסת התחתונה עם שני שתלים עדיפות על תותבות קונבנציונליות בכל הניסויים הקליניים, אפילו עד תשע שנים לאחר החדרת השתלים.

מכיוון שקשת הלסת העליונה רחבה יותר מקשת הלסת התחתונה, וכיוון שהחומר הספוגי של העצם נקבובי יותר – משתמשים ב6-4 שתלים עבור תותבות-על בלסת העליונה. היתרון של תותבות-על נתמכות על שתלים בלסת העליונה היא שאיזור החך נותר ללא כיסוי עד לחך הרך. העובדה שהחך פתוחה לבלוטות הטעם מאפשרת לשפר את חוש הטעם. יתרון נוסף הוא הקלה מהפעלת רפלקס ההקאה.

תותבת-על שמונחת כראוי ניתנת לייצוב ללא חומרי הדבקה, וניתן להסיר אותה בקלות כך שתאפשר ניקוי עקבי ויסודי. כלומר, היא מייצרת תמיכה טובה יותר בשפה עבור מטופלים שחוו אובדן עצם בחלק הקדמי.

יחד עם זאת, יש מטופלים חסרי שיניים שלא יהיו מועמדים לתותבות-על קבועות בגלל חסר בעצם המכתשית הקיימת. על מנת להשיב את התמיכה בשפה, לעתים קרובות יש צורך בעוגן או בהשלמה של כמות לא מבוטלת של עצם מושתלת (השתלת עצם).

אפשרויות הטיפול במצב של שן חסרה

שן בודדת

לרוב המבוגרים (70%) חסרה לפחות שן אחת בפה. פיתוח, אבחון ותוכנית טיפול סופית עבור החלפת שיניים היא אחריותו של רופא השיניים. עם זאת, כל חברי צוות רפואת השיניים צריכים להיות בקיאים באופציות, בסיכונים וביתרונות השונים של החלפת שן חסרה בודדת.

קיימות 3 אופציות להחליף שן חסרה בודדת:

1. תותבת חלקית ניתנת להסרה.

2. גשר קבוע של 2 עד 3 יחידות.

3. שתל עם כתר קבוע.

רופאי שיניים חייבים לציית לתקנון האתיקה של איגוד רופאי השיניים כתנאי לחברות. תקנון זה דוגל בעקרונות "להיטיב" ו-"לא להזיק" למטופלי השיניים. תקן הטיפול שמצדד בעקרונות אלה הוא להמליץ על החלפת שתל דנטלי. זוהי האופציה השמרנית ביותר והיא שומרת על שלמותן של השיניים הסמוכות ומבנה העצם הסובב אותן.

תותבת חלקית נשלפת

תותבת חלקית ניתנת להסרה היא החלופה הכי פחות יקרה, היא הפיכה וניתן לשנות אותה. עם זאת, מטופלים רבים אינם אוהבים את התותבת הניתנת להסרה והם מתקשים להסתגל אליה. יש להסיר את התותבת מדי לילה כדי לתת מנוחה לרקמות ולשיניים עליהן היא נתמכת, היא לא יציבה במהלך לעיסה (10% מיכולת הלעיסה המקורית) או דיבור, וחובה להחליף אותה כאשר הלסת משנה צורה בעקבות ספיגה מחדש של עצם ורקמות.

גשר קבוע

גשר בא להחליף שן חסרה. הגשר נתמך על שן אחת או יותר. טכניקה זו כרוכה בהשחזת שיניים סמוכות ובריאות כדי ליצור שן תומכת. קשה לנקות מתחת לגשר והוא מגביר את החשיפה לעששת ולמחלות חניכיים. כמו כן, השיניים הסמוכות נתונות לעומס כבד יותר שמגביר את הסיכון של שבר. אם מתפתחת בעיה עם שן תומכת, כל הגשר כושל וחובה להסירו. מחקרים מראים שיעורי כישלון של עד 50% אחרי 10 עד 15 שנים של תפקוד.

שתל דנטלי

שתל דנטלי דומה יותר מכל למבנה שן טבעית. מטופלים רבים אינם יכולים להבדיל בין שתל לשן טבעית. יתרה מזאת, שתלים דנטליים אינם נרקבים או זקוקים לטיפולי שורש. למרות שהעלות מעט גבוהה יותר מזו של גשר, זוהי השקעה למען העתיד משום ששתלים בדרך כלל מחזיקים מעמד זמן רב יותר מגשר. דו"ח אחרי 10 שנים על שתלים בודדים אחוריים מראה שיעור הצלחה של 97%.

ברגע שהשתל נמצא במקומו, נדרש פרק זמן לצמיחת העצם ולהחלמת הרקמה של ארבעה חודשים בערך לפני הוספת כתר קבוע. ניתן לשים כתר זמני באותו יום שבו מתבצעת ההשתלה, אבל זה מיועד לצורכי אסתטיקה ולא לצורכי תפקוד.