Dental Treatments 12

המדריך האולטימטיבי להתמודדות עם שבר בשן

לצערנו, השיניים שלנו חשופות ללא מעט אפשרויות בהן הן יכולות להינזק. בין אם מדובר בתאונה אקראית, מכה קשה בזמן נסיעה בקורקינט או טיפול שיניים רשלני. למזלנו, ברוב המקרים ניתן להחזיר את השיניים ואת החיוך למצב הקודם.

מדוע שיניים נסדקות או נשברות?

למרות ששכבת האמיל המצפה את השיניים מבחוץ היא החומר החזק ביותר בגופינו, נתון זה עדיין לא מקנה לה עמידות על, ומכה חזקה או התרסקות יכולות לגרום בקלות לסדק בשן. לא מדובר רק בחבלות – מקרים יומיומיים כמו לעיסת עפרון או כסיסת ציפורניים עלולות לגרום לנזק רציני, וכמובן תמיד יש את הסכנות לספורטאים שלא משחקים עם ציוד מתאים, הנמצאים בסכנה מתמדת לבריאות הפה שלהם, בייחוד בתחומים קשוחים כמו פוטבול.

עששת או סחיפה בשן עלולים להחליש את שיניכם ולהגדיל את הסיכוי לשבירה, וכך גם מקרים בהם אתם לועסים אוכל קשיח. איגוד רופאי השיניים האמריקאי הכריז כי המאכלים המזיקים ביותר לשן כוללים קפה, פירות הדר, קרח, ממתקים קשים, משקאות מוגזים, צ'יפס, אלכוהול, פירות יבשים ומשקאות ספורט.

סימפטומים לסדק בשן

  • כאב חזק בזמן לעיסה
  • כאב בחשיפה לטמפרטורות קיצוניות
  • כאב שבא והולך בפעימות

שיניים סדוקות או שבורות

שיניים סדוקות או שבורות נחשבות לפציעה חמורה שלא ניתן לטפל בהן בתנאים ביתיים. במקרה של פציעה כזו, יש לגשת לרופא השיניים שלכם על מנת שיוכל לרפא את השיניים שנפגעו. ישנם סוגים שונים של פציעות בשן:

שיניים סדוקות

הנזק לשיניים סדוקות או פצועות לא תמיד ניכר בעין, אך לא ניתן לפספס את הכאב המלווה בכך. כאב ללא הפסק יכול להיות סימן לעצב או כלי דם שניזק. לעיתים נשיכה של השן תפיג את הכאב, אך רק באופן זמני – ברגע שהנשיכה תיפסק, הכאב יחזור.

שיניים שבורות

לא משנה אם מדובר ברקבון בשן או בתאונה, מומלץ לראות את רופא השיניים שלכם באופן מיידי. אם השבירה כללה פגיעה בעצב, יתכן ויהיה צורך בטיפול שורש יסודי.

סוגי שיניים סדוקות/שבורות

פסי שגעון: מוכרים גם בתור סדקים מזעריים. אלו הסדקים שמשפיעים בציפוי האמייל אשר מקיף את השן מבחוץ. ברוב הפעמים מדובר בסדקים מזעריים שאינם מלווים בכאב, ויתכן כי רופא השיניים יצטרך רק להבריק את האיזור ולהחליק את החלקים המחוספסים.

ריסוק: ריסוקים מינוריים לרוב לא דורשים טיפול גם הם. ללא כאב, אין דאגה של ממש מלבד לנזק הקוסמטי שנגרם בעקבות הפציעה.

שן סדוקה: הסדק משפיע על כל השן, מהאמייל עד לעצב. אבחנה וטיפול מוקדמים הם חיוניים כדי להציל את השן. ללא הטיפול, הסדק גדל ומתפשט עד למצב של נזק בלתי הפיך.

בקעים רציניים: סוג הבקע הזה יגרום כמעט תמיד לרגישות וכאבים בשן מפני שמדובר בבקע עמוק מספיק כדי לחשוף את עצב השן. בקע זה ילווה לעיתים בדימום של החלק שנשבר.

שן מפוצלת: בקע כזה מתרחש כאשר השן התחלקה בצורה אנכית לחלקים שונים. מצב כזה נוצר לרוב מסדק בשן שלא טופל במשך זמן רב.

שבר חרמשי: לרוב קורה כאשר יש שבר בחלק החד המשמש ללעיסה. לעתים שבר זה לא גורם לכאב, מפני שהוא לא משפיע על קליפת השן.

שבר כתוצאה מריקבון: כאשר עששת מחלישה את השן מבפנים, המצב עלול להוביל לשבר בשן.

שבר אנכי בשורש: שבר זה מתחיל בשורש השן ועולה למעלה אל עבר שטח הלעיסה. במקרה של זיהום, האיזור מסביב לשורש יידבק ויגרום לכאב.

מה אפשר לעשות?

ברגע שבו נתקלתם במקרה של שן חבולה או שבורה, עליכם לראות את רופא השיניים שלכם במהרה. עד אז, אתר WebMD ממליץ על מספר טיפים שיכולים לעזור עם הכאב ולהוריד נפיחות:

  • שטפו את הפה עם מי מלח חמים
  • נטילת משכך כאבים חזק כמו למשל אסטהמינופן
  • כדי למנוע פציעה מהקצוות החדים של השן, כסו את החלקים החדים עם פיסה של שעוות פראפין או מסטיק ללא סוכר
  • אם יש צורך באכילה, יש לאכול מאכלים רכים ולהמנע מלעיסה עם השן השבורה

מילוי וחיבור דנטליים

עם שברים מינוריים, ייתכן שמילוי השן יהווה טיפול מספק לתיקון המצב. כאשר מדובר בשיניים הקדמיות, רופא השיניים ישתמש בחומר מילוי בצבעי השן לצורך הטיפול. הליך זה נקרא חיבור.

מפני שמדובר בהליך פשוט, חיבור בדרך כלל לא דורש הרדמה של השן. בתחילה, רופא השיניים מחספס את השן ומוסיף את הדבק. לאחר מכן, הוא ימרח את החומר המחבר ויעצב אותו כדי שייראה דומה לשן טבעית. בסופו של דבר, רופא השיניים ישתמש באור אולטרה סגול כדי להפוך את החומר לקשיח.

תעלת שורש השן

טיפול שורש הוא הכרחי כאשר הסדק בשן מתרחב אל הקליפה. אם אתם חווים רגישות בשן, נפיחות או כאב שיניים, סיכוי סביר שישנו צורך בטיפול שורש. הטיפול מערב הסרה של העצב וחלק השן הרקוב. לאחר מכן, השורש מנוקה ונסגר. לעתים ובמקרה הצורך, הרופא יוסיף כתר לתהליך. ללא טיפול מיידי, מקרה שכזה עלול לגרום לזיהום להתפזר ולהוביל לבעיות רפואיות חמורות.

ציפוי חיצוני

לרוב משתמשים בציפוי החיצוני לשיניים קדמיות שנפגמו, מפני שטיפול זה מקנה את התוצאות המציאותיות והאסתטיות ביותר. הציפוי מורכב מחומר העשוי משרף או פורצלן בצבע השן שממוקם על קדמת השן כולה, ומשנה את מראה השן. חלק עבה יותר נמרח כדי להחליף את החלק השבור בשן. יתרון נוסף של פתרון זה הוא העמידות שלו – עד 30 שנה.

כדי להכין את השיניים שלכם לציפוי חיצוני, רופא השיניים יסיר חלק מהאמייל כדי לא ליצור מצב שבו השן נראית עבה מתמיד. לאחר מכן, הוא ייקח מספר רישומים של השן כדי לשלוח למעבדה דנטלית שתכין את הציפוי, זאת בתהליך שלוקח בד"כ שבועיים. ברגע שהציפוי מוכן, שטח פני השן חייב לעבור חריטה וחספוס עם נוזל מיוחד. לאחר מכן, הציפוי ממוקדם על השן באמצעות דבק מיוחד. בסופו של התהליך, רופא השיניים ישתמש באור מיוחד כדי להפעיל ולהקשות את הכימיקלים המעורבים.

השתלת שן

אם הנזק לשן גדול מדי מכדי שאפשר יהיה להציל אותה (לדוגמא: השבר מתפשט מעבר לקו החניכיים), ייתכן וכדאי לכם לבחור באופציית ההשתלה הדנטלית. במקרה זה, השן כולה מוסרת בהליך כירורגי, וההשתלה תופסת את מקום השן החסרה. תהליך זה לוקח לעתים מספר חודשים מפני שהוא דורש ריפוי של העצם מסביב לשתל עצמו, אך ברגע שהתהליך הושלם – השן המלאכותית תתפקד כשן לכל דבר.

כתר

כתרים הם אופציה נפוצה לטיפולי שחזור במקרים של שיניים סדוקות/שבורות. כתרים קבועים עשויים ממגון חומרים, המכילים תכונות ויתרונות שונים: פורצלן, קרמיקה, מתכת, פורצלן מותך למתכת או שרף. אם שורש השן עדיין מחובר לאחר הפגיעה, ייתכן ורופא השיניים שלכם יבצע טיפול שורש ויבנה את המבנה מחדש לפני שהוא מוסיף את הכתר.

הליך הטמעת הכתר לוקח בדרך כלל כשני ביקורים אצל רופא השיניים: בביקור הראשון, מבצעים בדיקת רנטגן שמטרתה לבחון את העצם והשורשים מסביב לשן. אם אין בעיות כלשהן, הרופא ירדים את איזור השן, יסיר חלק ממנה ויכין את האיזור לכתר. במקרה של רסקים גדולים או בקעים בשן, ייתכן וההליך יצריך שימוש כדי לבנות את השן עצמה. לאחר מכן, רשמים של השן שלכם בהצלבה עם השן הנגדית יישלחו למעבדה שתייצר את הכתר המתאים בהליך שלוקח לרוב כ-2-3 שבועות. ברגע שהכתר מוכן, ייקבע מפגש שני שבו רופא השיניים שלכם יוכל למקם את הכתר החדש בהצלחה.

כיצד ניתן למנוע שברים בשן?

בסופו של דבר, הרבה ממה שמתואר כאן יכול להימנע עם הכנה מתאימה. איגוד האורתודנטים האמריקאי ממליץ על מספר טיפים שיוכלו לעזור לכם להימנע מרסקים ושברים עתידיים.

  • אל תלעסו חפצים קשיחים כגון גרעיני פופקורן וקרח, המפעילים לחץ רב על השיניים שלכם ועלולים להוביל לשבירה. מנהגים רעים כמו לעיסה של עפרון או עט יכולים להוביל לתוצאה דומה.
  • הגנו על השיניים שלכם כאשר אתם משחקים בספורט המערב מגע, ודאגו לשים חסם פה או מסכת מגן מתאימה.
  • אל תשחקו או תהדקו את שיניכם. במקרה ואתם עושים זאת במהלך השינה שלכם, מומלץ לדבר עם רופא השיניים על חסם או מגן פה שיגן על שיניכם בשעה זו.

למרבה הצער, שן סדוקה או חבולה היא לא מקרה שיתרפא בעצמו. אם אתם צריכים טיפול מתאים אך לא יכולים לעמוד בעלויות, כדאי לבדוק את האופציה של טיפול שיניים מסובסד, שיכול לעזור לכסות את חלק מההוצאות הנדרשות.