Teeth Implants 7

השתלות שיניים – כל מה שכדאי לכם לדעת

חייך והחיים יחייכו אליך! אבל מה לעשות כאשר החיוך שלנו חושף שיניים פגועות או חסרות? דבר זה עלול לגרום לפגיעה בביטחון עצמי, ולהתדרדרות בהשתלבות החברתית ובהצלחה המקצועית. מראה פה אסתטי ויפה נמצא כיום בהישג ידם של כולם, באמצעות שיטות חדשניות בעולם רפואת השיניים הקוסמטית ובשיקום הפה. טיפולים אלו כוללים שתלים דנטליים, המחליפים את השיניים שנפגעו או להשלמת אובדן שיניים, בצורה מושלמת.

החסרונות של שיניים תותבות מסורתיות

בשנים עברו אנשים שאיבדו את שיניהם בסיבות שונות השתמשו בשיניים תותבות. לשיניים אלו היו חסרונות רבים:

 • השיניים התותבות אינן מעוגנות, והן זזות על החניכיים ומשפשפות אותן.
 • בגלל שאין עיגון כאשר אנו אוכלים השיניים עלולות לזוז בפה בעת האכילה- דבר היוצר מראה לא אסתטי.
 • שאריות מזון חודרות מתחת לשניים התותבות, ויוצרות בעיות דנטליות רבות.
 • התותבות מחייבות תחזוקה שוטפת.

מה הם שתלים דנטליים

שתלים דנטליים הם מעין ברגים, המורכבים לתוך העצם הלסת, יש מספר סוגים של שתלים, הרופא יקבע איזה שתל מתאים עבור המטופל. השתלים עצמם עשויים מטיטניום או מחומרים איכותיים ועמידים אחרים. טיטניום נחשב למתכת חזקה, שאינה מתחמצנת, ולכן מתקבלת על ידי החניכיים בצורה אופטימלית.

השתלים מצופים בחומרים המעודדים חיבור טוב עם העצם הטבעית של הפה. בקצה הבורג יש מעין הברגה פנימית, שעליה מניחים את הכתרים הזמניים, ולאחר מכן את הכתרים הקבועים. בגלל העיגון לשתלים הדנטליים, הכתרים נשארים במקומם ולא זזים, כמו שיניים טבעיות, בכל פעולות הפה השונות. מחקרים הראו כי אחוזי ההצלחה של קליטת שתלים דנטליים נעים בין 90-95% לאורך חמש שנים. 

מהן השיטות להשתלת שיניים

קיימות מספר שיטות מתקדמות להשתלות שיניים:

 • השתלת שיניים בשיטה הקלאסית והוותיקה – בפגישה הראשונה הרופא עורך תהליך כירורגי החושף את העצם, ומניח את השתלים בתוך הלסת. לאחר מכן הרופא תופר בחזרה את החניכיים בתוך הלסת. במשך 3-6 חודשים העצם הטבעית בפה צומחת סביב השתל, ומהדקת אותו לחניכיים. בזמן זה הרופא מכין את הכתרים הקבועים. בפגישה השנייה הרופא חושף את השתל, ומתקין עליו את הכתר הקבוע. בסוף הטיפול הרופא תופר את החניכיים, והם מתייצבות סביב הכתר החדש, ומחזקות אותו.
 • השתלת שיניים ביום אחד – שיטה חדשנית, החוסכת את הצורך במספר חודשים של התייצבות השתל בפה. בשיטה זו, לאחר הכנסת השתלים הדנטלים לתוך העצם, הכתרים הזמניים או הקבועים מונחים על השתלים באותו פגישה טיפולית. אם הונחו בטיפול כתרים זמניים, הם יוחלפו בכתרים קבועים לאחר מספר שבועות ועד כשלושה חודשים.
 • שיטת all on 4 – שיטה זו מתאימה למטופלים הסובלים מאיבוד של שיניים רבות בלסת. בטיפול חדשני זה מונחים 4 שתלים בלבד במיקומים אסטרטגיים בפה, ועליהם מונחים הכתרים הקבועים.  מכוון שבשיטה זו יש רק 4 שתלים דנטליים, ההליכים הכירורגיים בה הם מינימליים, ולא נדרשת צפיפות עצם טובה כמו בשיטות אחרות. ניתן לבצע שיטה זו גם עם 6 שתלים במקרה הצורך, ובהתאם למצב השיניים בפיו של המטופל.
 • השתלת שיניים ממוחשבת – בשיטה זו הרופא יוצר הדמיה תלת מימדית של הפה והלסת באמצעות טכנולוגיות חדשניות לפני הטיפול עצמו. כך הוא מתכנן מראש את מיקום השתלים המדויק במקומות בהם צפיפות העצם טובה בלסת. בטיפול עצמו, השתלים הדנטליים מוכנסים לעצם הלסת, והכתרים הקבועים מוברגים אליהם, באותו היום.

מה צריך לעשות כדי שהטיפול יצליח

כדי להעלות את סיכויי ההצלחה של השתלת השיניים נדרשים מהמטופל מספר דברים:

 • חשוב מאוד לשמור על היגיינת הפה על ידי צחצוח שיניים ושימוש בחוט דנטלי בצורה יומיומית.
 • יש לבצע טיפול להסרת אבנית אצל השיננית כל שלושה חודשים במהלך הטיפול.
 • אם המטופל מעשן, עליו לוותר על העישון, מכיוון הוא פוגע בתהליך קליטת השתלים הדנטליים.
 • מומלץ לחזור לביקורות תקופתיות במרפאת השיניים, כדי לעקוב אחר התקדמות הטיפול.

משך הטיפול

משך הטיפול משתנה ממטופל אחד לאחר, במידה ובוחרים בשיטה הקלאסית זמן הטיפול ארוך ועשוי להימשך כחצי שנה, במיוחד אם יש צורך בהרמת סינוס. השתלה של שתל דנטלי אחד אינה אורכת זמן רב, רופא מקצועי יכול לסיים את הטיפול בדקות ספורות, אך הרוב המקרים יש להשלים מספר שיניים חסרות, לכן הטיפול עשוי להימשך כמה שעות.