מידע כללי על השתלות שיניים תמונה ראשית

מידע כללי על השתלות שיניים

שיניים חסרות יכולות להשפיע על מראה האדם, על יכולת הדיבור שלו, הלעיסה שלו ועל בריאות השיניים שלו בכלליות. אנשים רבים שאיבדו שיניים רוצים שיניים חדשות שנראות טוב, טבעיות ונוחות. אחרים, שיש להם שיניים תותבות נשלפת, רוצים את הביטחון של שיניים קבועות. שתלים דנטליים עשו את זה אפשרי. במהלך 20 השנים האחרונות, שתלי שיניים גדלו להיות יעילים ואמינים כתחליף לשיניים חסרות ואבטחת תותבות. בידיו של מומחה, זוהי טכניקה מוצלחת ביותר אשר שיפרה את איכות חייהם של אנשים רבים.

תהליך השתלות השיניים – יתרונות ואחוזי הצלחה.

שתלים הם תחליף מלאכותי לשיניים, המשמשים כדי למלא את מקומה של שן חסרה. התהליך מסווג בתור טיפול בתחום השיניים התותבות (תחליף מלאכותי), למרות שאפשר לסווג אותו גם כטיפול קוסמטי.
למרות שיש מספר חלופות לטיפול בשיניים חסרות, אף אחת מהן לא הוכחה כיעילה ועמידה באותה מידה כמו השתלים. במקרים רבים, שתלים הם הבחירה ההגיונית היחידה לשיקום של התפקוד המלא של השיניים והאזורים התומכים בהן.

אובדן שיניים

מצב של שיניים חסרות נגרם בגלל:

 • ריקבון השן
 • טיפול שורש שנכשל
 • מחלת חניכיים חריפה (פריודונטיטיס)
 • גרימת טראומה לפה
 • שחיקה
 • פגמים מולדים

 אנשים שאיבדו שיניים עשויים להרגיש חסרי ביטחון כשהם מחייכים או מדברים. נוסף על כך, שן חסרה יכולה להשפיע על הנשך, שבתורו משפיע באופן שלילי על הרגלי האכילה, ודבר זה יכול לגרום לבעיות בריאות נוספות כמו תת תזונה. אין זה משנה מהו אופי הבעיה הקשורה לאובדן השיניים, השתלים יכולים לספק פתרון פשוט עם תוצאות מוכחות.

יתרונות השתלים

סוגי שתלים
סוגי שתלים

שתלים הם חזקים ועמידים יותר מאשר אפשרויות שיקום אחרות (גשרים ותותבות). השתלים הם פתרון קבוע לאובדן שיניים.נוסף על כך, ניתן לשלב שתלים עם תהליכי שיקום אחרים כדי להגיע לתוצאות הטובות ביותר. לדוגמא, שתל יכול לתמוך בכתר שמחליף שן חסרה. השתלים יכולים גם לשמש כתומכים לגשר דנטלי שמחליף מספר שיניים חסרות, ואפשר גם לבצע טיפול משולב של שתל ותותבות כדי להגדיל את יציבות השיניים ולצמצם פציעות של רקמת החניכיים.


ההתקדמות בתחום השתלות שיניים, כולל הפיתוח של מיני-שתלים צרים יותר, משמעה שאנשים רבים יותר מאי פעם מוצאים עצמם מתאימים לטיפול בשתלים. עם זאת, המצב משתנה מאדם אחד לאחר, ורופא השיניים עשוי לקבוע שעדיף לכם לבחור בשיקום חלופי. יש לזכור שגם על פי חוק, רופא השיניים לא זקוק לרישיון מיוחד כדי לבצע השתלות שיניים. רופא שיניים רשאי לבצע טיפול בגשר שיניים משולב עם שתלים דנטליים. עם זאת, מומחה לשיקום הפה (פרוסטודונטיסט) הוא הרופא שבדרך כלל מבצע את ההליך החשוב הזה. רופא מומחה לטיפולי חניכיים (פריודונטיסט) ומנתח פה ולסת מבצעים את הליך ההשתלה עצמו.

ייעוץ ותכנון הטיפול בשתלים דנטליים 

כדי לקבוע אם השתלים מתאימים לכם, נדרש ייעוץ עם רופא שיניים, מנתח פה ולסת, ו/או מומחה חניכיים או מומחה לשיקום הפה. במהלך פגישת הייעוץ, הרופא יערוך בדיקה מקיפה של השיניים והחניכיים. דבר זה עשוי לכלול שילוב של צילום רנטגן וסריקות סי.טי כדי להבטיח שמבנה העצם מתאים לביצוע ההשתלה, ולקבוע את המיקום המדויק של השתל.

על פי מצב רקמות הפה, היגיינת הפה, הרגלים אישיים והמחויבות שלך למלא אחר הוראות טיפול ההמשך, תתקבל המלצה לתכנית הטיפול המתאימה ביותר. ישנם מטופלים שרקמת העצם או החניכיים שלהם לא מתאימים לקליטת שתלי רקמה רכה או שתלי עצם, ו/או לשימוש בשתלים בעלי קוטר קטן (שנקראים גם מיני-שתלים).

יתכן שתכנית הטיפול שלך תכלול השתלה מיידית ושיקום באותה פגישה, או שתדרוש הליכים נפרדים להחדרת שתל, שלאחריה תתרחש החלמה, ולאחר מכן יתבצע הליך השיקום עצמו. במקרים מסוימים, ייתכן שתידרש סידרה של הליכים שבמהלכם יוחדרו שתלי רקמה רכה ועצם, יתאפשר זמן ריפוי, יוחדר השתל ויתאפשר לו ליצור מגע עם העצם, ולאחר מכן יתבצע הליך השיקום. על פי המצב הנתון, רופא השיניים יעריך את אורך הטיפול, מספר הפגישות שידרשו ולמה לצפות אחרי כל שלב. הייעוץ יכלול גם דיון באפשרויות של הרדמה מקומית (לאלחוש האזור) וחומרי הרגעה, במידת הצורך.

תהליך השתל הדנטלי

אילוסטרציה של שתל בין שתי שיניים
אילוסטרציה של שתל בין שתי שיניים

היום, למעשה לא ניתן להבדיל בין שתל לשן טבעית. דבר זה מתאפשר בחלקו על ידי החיבור המבני והפונקציונלי בין השתל הדנטלי והעצם החיה. שתלים ממוקמים בדרך כלל במהלך פגישה אחת אבל נדרשת תקופה של אוסיאואינטגרציה. אוסיאואינטגרציה הוא התהליך שבו מתהווה רקמת עצם סביב השתל, ו"מעגנת" את השתל עצמו בעצם. שתלי אוסיאואינטגרציה הם הסוג שבו נעשה השימוש הנפוץ ביותר והמוצלח ביותר. תהליך האוסיאואינטגרציה אורך בין שלושה לשישה חודשים, ולאחר מכן רופא השיניים יכול להשלים את התהליך באמצעות התקנת כתר. לאחר שהשתל מעוגן לעצם הלסת, ניתן להרכיב תותבות והתהליך מסתיים. אם לא מתרחשת אוסיאואינטגרציה, ההשתלה תיכשל.

שלבי הטיפול בפירוט:

 • הכנת הלסת להחדרת השתל: שתל מורכב בדרך כלל מבורג טיטניום וכתר. חור ניתוב בקוטר קטן נקדח באזור בלסת שבו חסרה השן כדי להחדיר את בורג הטיטניום שמחזיק את השתל הדנטלי במקומו. כדי להימנע מנזק למבנה הפנים וללסת, כמו פגיעה בעצב הלסת התחתונה, על רופא השיניים להיות מיומן היטב בקדיחת חור הניתוב.
 • מיקום השתל: אחרי שנקדח חור הניתוב באזור המתאים, הרופא מרחיב אותו כדי שגודלו יתאים להברגת בורג הטיטניום. לאחר החדרת הבורג, מורכב מכסה מגן על הבורג שמאפשר למקום להתאחות, ו"מעגן" את השתל (תהליך האוסיאואינטגרציה). 
 • לאחר כמה חודשים, הכיסוי המגן מוסר וכתר זמני מונח על חלקו העליון של השתל. הכתר הזמני משמש כתבנית שסביבה גדלים החניכיים באופן טבעי. התהליך מסתיים כשהכתר הזמני מוחלף בכתר קבוע.

  שתלים דנטלים, החלמה ושיקום

  החלמה מהליך ההשתלה תלויה במספר גורמים, ביניהם ההליכים השונים הנדרשים להשלמת הטיפול. עם זאת, ככלל, לאחר שהשתל הונח במקומו, ההקפדה על הרגלים נאותים של היגיינת פה נדרשת כדי להבטיח חיבור עצם –שתל. הגורם העיקרי לכישלון ההשתלה הוא אי-הקפדה על הרגלי היגיינה כמו שימוש בחוט דנטלי וצחצוח שיניים, מפני שאם השתל והאזור שמקיף אותו לא מנוקים בצורה נאותה – עשויה להתפתח דלקת. עישון גם הוא נמנה על הגורמים שתורמים לאחוזי כישלון גבוהים, ויש להימנע ממנו לאחר סיום הליך ההשתלה. 

  בגלל שתהליך ההחלמה עשוי להימשך עד לשנה במקרים מסוימים, חשוב מאוד לקבוע פגישות מעקב אצל רופא השיניים כדי לפקח על ההתקדמות. נוסף על כך, גם אחרי שהונחו הכתר, הגשר או השן התותבת, נדרשים ביקורים קבועים אצל רופא השיניים או השיננית, למטרות מעקב וניקוי שיניים שיבטיחו את ההצלחה ארוכת הטווח של הטיפול שלך.

  אחוזי הצלחה של השתלת שיניים

  השתלת שיניים הינה בין ההליכים המוצלחים ביותר בתחום רפואת השיניים. אין כל הבטחה שהליך ההשתלה יצליח, אך המחקרים מצביעים על שיעור הצלחה של 95% מהשתלים בלסת התחתונה, ו-90% מהשתלים בלסת העליונה לאורך חמש שנים. אחוזי ההצלחה של שתלים בלסת העליונה נמוכים מעט לעומת התחתונה, מפני שבלסת העליונה עובי העצם צר מדי, ולכן לעיתים אינו חזק דיו כדי להחזיק שתל דנטלי. השתלות בחלקה האחורי של הלסת התחתונה הן בעלות אחוזי ההצלחה הגבוהים ביותר.

  דוגמא לשתל בלסת עליונה
  דוגמא לשתל בלסת עליונה

  שתלים דנטלים עשויים להיכשל ממספר סיבות כפי שהוזכר, אבל על פי רוב הסיבה קשורה בכישלון תהליך האוסיאואינטגרציה. לדוגמא, אם השתל מונח בצורה פגומה, לא יתקיים תהליך אוסיאואינטגרציה. שתלים דנטליים עלולים להישבר או שמתפתחת בהם דלקת (כמו בשן טבעית) והכתרים שעליהם עלולים להתרופף.

  אם אתה שוקל השתלה דנטלית ואתה מעשן, רופא השיניים שלך ודאי ייעץ לך להפסיק לעשן לפני שתתחיל בתהליך, היות ומעשנים נמצאים בסיכון גבוה יותר לכישלון ההשתלה. מאחר שההליך בדרך כלל עולה לא מעט כסף, המטופל מסתכן בבזבוז כספו על שתל דנטלי, אם לא יפסיק לעשן.

  ההיבט החיובי הוא שבשתלים דנטלים לא מתפתחים חורים. אף על פי כן, תחזוקה לא נאותה של היגיינת הפה עלולה לגרום להתפתחות של פרי-אימפלנטיטיס (דלקת חניכיים סביב שתלים). זוהי מחלה זהה למחלת החניכיים (פריודנטיטיס) שמתפתחת סביב שן טבעית.

  השתלות שיניים: אסטרטגיות טיפול חדשות

  רופאי שיניים שהוכשרו לבצע השתלות שיניים, כתרים ו/או ניתוחים החלו להשתמש באסטרטגיה חדשה להחלפת שן חסרה. שתלים דנטלים מונחים במקומות שמהם הוצאו שיניים. כשאסטרטגיה זו מצליחה, היא יכולה לקצר בחודשים את זמן הטיפול בשתלים דנטלים מפני שבמסגרתה מזורז תהליך האוסיאואינטגרציה. התאמה לסוג זה של תהליך תלויה במאפיינים האנטומיים של אזור השן החסרה. לדוגמא, במקרים רבים אזור השן החסרה רחב יותר מהשתל, ולפיכך לא ניתן להניח את השתל במקום מיד אחרי הוצאת השן. במקרה כזה, יש צורך לבצע פעולות דנטליות שונות כדי שהאזור יתאים לגודל השתל. אסטרטגיה נוספת להחדרת שתלים באזורים צרים היא השימוש במיני-שתל. מיני-שתלים משמשים להחלפת שיניים קטנות ושיניים חותכות.