Dental Treatments 9

האם יש קשר בין סינוסיטיס לבין כאבי שיניים?

קודם כל נעשה לכם ספויילר קטן ונגלה כבר עכשיו שאכן יש קשר בין סינוסיטיס לכאבי שיניים. איך שני הדברים קשורים? ואיך יכול הטיפול בסינוסיטוס לתפוס טרמפ על ניתוח אף? על כל אלה ועוד, במאמר זה.

על הקשר בין כאבי שיניים לסינוסיטיס

התעוררתם מלילה קשה עם כאבים מתמשכים בלחי וברקה. אתם מתיישבים וכאב הראש העמום הופך לחד במיוחד, ולפני שאתם מספיקים לקלוט מה קורה, הכאב מתחיל לזחול במורד הלסת ומגיע עד לאוזן. אתם נתקפים בכאב שיניים בלתי נסבל.

הכאב לא חולף ואתם בטוחים שיש לכם בעיה רצינית בשיניים. אבל לפני שאתם ממהרים לרופא השיניים, כדאי לבדוק אם הבעיה לא נובעת מדלקת בסינוסים. למרות שעל פניו נראה כאילו השיניים הן מקור הבעיה, אל תתפלאו אם את הכאב תוכלו לפתור באמצעות ניתוח אף שיטפל בסינוסיטיס, ולא באמצעות טיפול שיניים כלשהו. לכן, שימו לב:

  • אם כאב השיניים ממוקד בשיניים העליונות, ובמיוחד בטוחנות האחוריות, יש סיכוי שאתם סובלים מכאב שיניים שקשור לבעיה בסינוסים.
  • אלה עשויים להיות כאבי שיניים אשר נגרמים על ידי הנפיחות וההצטברות של רירית בסינוסים, אשר מפעילות לחץ על העצבים שעוברים בשורשי השיניים העליונות.

במלים אחרות, כאב השיניים שלכם יכול להיות רק תסמין מציק ולא נעים של בעיה שמקורה בסינוסים.

מהו סינוסיטיס?

הסינוסים הם חללים קטנים ומלאי אוויר הממוקמים מאחורי עצמות הלחיים והמצח.

סינוסיטיס הוא דלקת בסינוסים, באותם חללים מלאים באוויר. כתוצאה מהזיהום, מתמלאים חללי האוויר בנוזלים ונסתמים, מצב זה, כפי שיפורט בהמשך, עלול לגרום לכאבי שיניים

מהם הגורמים לחסימת הסינוסים?

  • הצטננות
  • נזלת אלרגית (נפיחות של רירית האף בגלל אלרגנים)
  • גידולים קטנים ברירית האף הנקראים פוליפים באף
  • מחיצה סוטה בחלל האף (במקום להיות במרכז החלל).

אנשים שזקוקים לניתוח אף רפואי שיטפל בסינוסיטיס על ידי יישור המחיצה הסוטה ויאפשר זרימת אוויר תקינה, יכולים בהזדמנות זו לעבור גם ניתוח אף אסתטי. הטיפול המשולב – עיצוב האף ויישור מחיצת האף שגורמת להתפתחות של סינוסיטיס ייעשה במהלך פרוצדורה כירורגית אחת ויחידה. אגב, הליך של פיסול אף או עיצוב אף ללא ניתוח, לא יוכל במקרה זה להחליף את ההליך הכירורגי, כי הליך זה יכול לטפל רק בחלק החיצוני של האף, ולא במבנה הפנימי שלו.

על סינוסיטיס ושורשי השיניים

מצב רפואי זה שבו הסינוסיטיס משפיע על כאבי שיניים, נקרא MSED (Maxillary Sinusitis of Endodontic Origin). רוב האנשים לא מבינים זאת, אבל גב שורשי השיניים העליונות משתרעים לעתים קרובות לכיוון שהוא קרוב למדי למרחב הסינוסים, החלול ומלא האוויר, שנמצא מאחורי עצמות הלחיים שלהם ונקראים סינוס מקסילרי.

אם אחת מהשיניים האחוריות העליונות הללו נדבקת בזיהום שפשה בסינוסים, הדלקת יכולה להתפשט די בקלות מקצה שורש השן ולהתפשט לעבר הסינוס המקסילרי.

  • אנשים הסובלים מ-MSED יציגו לעתים קרובות בעיה של סינוסים או תסמינים המאופיינים בגודש באף ובנזלת, שנראים להם כאילו מדובר באיזו אלרגיה עונתית שתקפה אותם.
  • חלק מהאנשים הללו עשויים גם לחוות דלקות סינוסים חוזרות ונשנות, אשר מטופלות לרוב על ידי הרופא שלהם באמצעות אנטיביוטיקה. בעוד שהאנטיביוטיקה תפתור את תסמיני הסינוסים של המטופל למשך תקופה מסוימת, היא לא מסוגלת להגיע למקור הזיהום בתוך השן עצמה. המשמעות היא שלאחר שהמטופל יפסיק ליטול אנטיביוטיקה, הזיהום יופיע שוב ויתפשט מהשן חזרה לסינוס, ולעתים קרובות, התסמינים ישובו ויופיעו חודשים רבים מאוחר יותר.
  • למרבה האירוניה, חולים עם MSED לעתים קרובות לא סובלים מכאבי שיניים. היעדר זה של תסמינים דנטליים יכול להקשות מאוד גם על החולה, גם על הרופא המשפחתי וגם על רופא השיניים לזהות בכלל שמדובר בזיהום שהתפשט לשיניים. כתוצאה מכך, לא מעט אנשים יכולים לסבול ממצב זה לאורך שנים רבות, לפני שסוף סוף מאבחנים את המצב שלהם לאשורו.

אמנם, קשה להגיע לאבחון של MSEO, אבל רופא אנדודונטי מומחה ומיומן, אמור להיות מצויד במיומנויות הנדרשות לאבחון ולטיפול במצב זה.

על הטיפול

אפשרויות הטיפול במקרה זה הן קלות ויחסית ללא כאבים, כמו טיפול שורש שיכול לסלק את החיידקים הגורמים לזיהומים אלה.

במקרים מסוימים, המקור של זיהום ה-MSEO נמצא בשן שכבר עברה בעבר טיפול שורש, אך כעת הטיפול כבר לא עוזר.

עבור אותם מטופלים המתמודדים עם טיפול שורש שכשל, רק רופא אנדודונטי מיומן יוכל להציע את הטיפול המתקן. כמו, טיפול שורש חוזר שיוכל לחסל את הזיהום בתוך השן, גם כאשר טיפולי העבר נכשלו.