Dental Treatments 12

כל מה שחשוב לדעת על סדקים בשיניים

שיניים סדוקות הן בעיות שיניים שכיחות. ככל שאנשים שומרים על השיניים הטבעיות שלהם זמן רב יותר (בגלל ההתקדמות בטכנולוגיית השיניים), הסבירות לשיניים סדוקות עולה. כאשר אמייל השן נסדק, הכאב יכול להיות מתיש לרגע.

כאשר לא מופעל לחץ על הסדק יתכן שלא תהיה אי נוחות. עם זאת, כאשר השן הסדוקה מבצעת פעולת נשיכה, הסדק מתרחב. העיסה והפעולה הפנימית של השן נחשפים ואז מתרחש גירוי כואב. כאשר לחץ משתחרר שוב, שני חלקי הסדק מתמזגים חזרה, והכאב שוכך. אם לא מטפלים בו, העיסה נפגעת באופן בלתי הפיך וכואבת כל הזמן. זיהום העיסה שנוצר עלול להשפיע על העצם והרקמות הרכות המקיפות את השן. 

ישנן סיבות רבות לכך ששיניים עלולות להיסדק, למשל, נשיכה של חפצים קשים, טראומה, ושחיקה מתמשכת של השיניים. כל ההתנהגויות הללו מציבות את השיניים במאמץ נוסף והופכות אותן לרגישות יותר לסדקים. חשוב לטפל בסדקים הנוצרים בשיניים על ידי רופא המתמחה בכך.

כתסמינים של שן סדוקה עשויים לכלול:

  •  כאב בלתי מוסבר בעת אכילה.
  •  רגישות למאכלים חמים ובעיקר קרים.
  •  כאב ללא סיבה ברורה.
  •  קושי לאתר את מיקום הכאב. 

איזה סוג של סדקים יכול להשפיע על השיניים?

ראשית יש להבין כי סוג הסדק הספציפי יקבע איזה סוג של טיפול כדאי לבצע. במקרים רבים, אם הסדק אינו עמוק מדי, ניתן לבצע טיפול שורש והשן הטבעית יכולה להישאר בפה. במצבים אחרים, השן ניזוקה קשות ודורשת עקירה.

לפניכם סקירה קצרה על כמה מסוגי הסדקים הנפוצים ביותר:

  • תעלת שורש מוחלשת – מרבית תעלות השורש "עובדות" ומספקות שירות של שנים, אך את השן נוטים לסדוק. מקובל כי כל השיניים האחוריות עם תעלות השורש חייבות להיות בעלות כתר כדי למזער את פוטנציאל השבר הזה. למרות זאת, השורש עדיין עלול להישבר ואובדן עצם מקומי או אפילו אי נוחות קלה עשויה להופיע. לעיתים רחוקות יש כאב, מכיוון שהעצב המקורי הוסר בתהליך. השבר בדרך כלל לא מופיע בצילומי רנטגן. לפעמים אתה יכול להיות מופנה לאנדודונט כדי לבדוק אם ניתן לראות את השבר מפנים השן.

בדרך כלל מדובר בסדקים אנכיים זעירים שאינם מציבים את השיניים בסכנה. שריטות אלה על פני השיניים נחשבות בעיני רוב רופאי השיניים כחלק רגיל מאנטומיית השן. זה מצריך לעיתים רחוקות טיפול מסיבות בריאותיות, אך ניתן לבצע מגוון רחב של טיפולים קוסמטיים להפחתת ההשפעה האסתטית השלילית.

  • סדקים על-פרגנציאליים אלכסוניים  -אלה משפיעים רק על כתר השן ואינם נמתחים מתחת לקו החניכיים. בדרך כלל החלק הפגוע של השן יתנתק בסופו של דבר. מעט כאב יגרם מכיוון שעיסת השן (המכילה את העצבים ) תישאר ללא השפעה.
  • סדקים תת קרקעיים אלכסוניים – אלה חורגים מעבר לקו החניכיים, ולעתים קרובות מעבר למקום בו מתחילה עצם הלסת. כאשר חתיכה מתנתקת, היא בדרך כלל תישאר צמודה עד שרופא השיניים יסיר אותה. סדקים תת-סובליסטיים אלכסוניים הם כואבים ועשויים לדרוש שילוב של ניתוחי חניכיים (לחשיפת הכתר), וטיפול אנדודונטי להצבת כתר או מכשיר משקם אחר.
  • סדקי פרווה אנכיים – אלה מתרחשים כאשר שורשי השן נפרדים. סוג זה של סדק משפיע כמעט תמיד על עצב השן. מכיוון שבדרך כלל השן לא תיפרד לחלוטין, טיפול שורש וכתר יכולים בדרך כלל להציל את השן.
  • סדקי שורש אלכסוניים – אלו נוטים כלל לא להשפיע על פני השן. למעשה, הנזק ניכר רק מתחת לקו החניכיים ובדרך כלל מתחת לעצם הלסת. טיפול בשורש עשוי להיות אפשרי; תלוי כמה קרוב השבר למשטח השן. עם זאת, מיצוי הוא כמעט תמיד האפשרות היחידה לאחר שמירה על סיווג זה של שבר.
  • סדקי שורש אנכיים אנכיים – סדקים אלה מתרחשים בקודקוד (קצה השורש). למרות שהשן אינה דורשת עקירה מנקודת מבט דנטלית, חולים רבים מבקשים עקירה בגלל מידת הכאב הגבוהה. טיפול שורש מקל על אי הנוחות לזמן מה, אך לרוב, חולצים בסופו של דבר שיניים שנפגעו מסדקים כאלה.