Dental Treatments 17

סתימות ושחזורים

מזה שנים רבות ידוע כי העששת היא מחלה של החברה המערבית. מדובר בחיידקים עם פעילות חומצית הניזונים ממיני סוכרים שונים כולל מעמילן.

החיידקים מפרקים שיירי מזון ופועלים בהפרשת חומצות על השן. אותם חיידקים שאחראים לנזקים שנגרמים לשיניים אינם "אוהבים" את האמאייל – זגוגית השן המצפה את הכותרת ולכן הם מחפשים חריצים/חרירים לתוכם הם חודרים לכיוון הדנטין (חומר השן הנמצא מתחת לזגוגית השן (אמאייל) ומהווה את עיקר חומר הבניה של השן – אותו הם מפרקים בקלות ובעקביות, ולכן לעיתים נראה מבחוץ "חור" קטן וכאשר הרופא מסלק את העששת הוא מגלה חור גדול בתוך חומר השן.


איך נראית עששת?


לעששת מאפיינים של צבע חום, שחור ולעיתים צהוב. במהלך הבדיקה משתמש הרופא במחדר -מכשיר חד, המצליח לחדור

לתוך החומר בקלות במידה ונתקל באזור עששתי, מה שלא יקרה בחומר שן בריא.


העששת יכולה להיות רכה מאוד- ובכך היא נבדלת מחומר שן בריא שהוא קשה ביותר ונדרש מקדח יהלום קשה, במהירות גבוהה מאוד – על מנת לבצע קדח בחומר השן. כל הסממנים הללו יחד- עוזרים לרופא לבצע אבחנה מדויקת. סימן אחד בלבד לא מספיק לאבחן את המצב!


תפקיד הסתימה/ השחזור


במהלך הטיפול הראשוני, הרופא "מסלק" את החומר העששתי ע"י שימוש במקדח מהיר ביותר (יהלום ברב המקרים) הקידוח נעשה עם מים על מנת למנוע חימום השן (שעלול לגרום נזק בלתי הפיך לעצב).
לאחר סילוק העששת –מגיעים לחומר שן בריא (ללא צבע ובעל קשיחות גבוהה) ואז בוחר הרופא לשחזר את המקום באמצעות חומר מורכב או סגסוגת אמלגם שפחות מקובלת היום.


מהו חומר מורכב לביצוע סתימות?


חומר מורכב משמש לביצוע הסתימות האסתטיות כפי שמבוצעות כיום.הוא בעל צבע השן וכמעט לא מבדילים בינו לבין חומר השן, תהליך ההקשיה נעשה בד"כ באמצעות אור מיוחד וניתן לפיכך לאכול מיד אחרי ביצוע השחזור/הסתימה.


סתימות אלמגם


סגסוגת אמלגם הינו חומר המורכב מסגסוגת מתכות (מכיל כספית) שהיה מקובל בעולם רפואת השיניים והיה נחשב לחומר טוב. בשנים האחרונות החלו לדחוק את השימוש בחומר זה בגלל הכספית הנחשבת לרעילה (אין עדות בספרות לרעלת כספית של מטופלים אבל יש עדות לרעלת כספית בקרב רופאי השיניים).


בזמן ביצוע שחזורים מאמלגם (עדיין מבוצעים בצבא ובקופות החולים) חייבים להמתין כשעה עד שעתיים להתקשות החומר ולאחר מכן חייבים ללטש את השחזורים ולהגיע לרמת ליטוש גבוהה על מנת לשמור על השחזורים לאורך זמן.


עששת מתחת לסתימות / שחזורים


תהיה זו טעות לחשוב שאם ביצענו סתימות/שחזורים בשן מסוימת, השן "מסודרת" ולא זקוקה לשום טיפול נוסף! נהפוך הוא, ככל שיש בפה יותר שחזורים כך הסיכוי שתתפתח עששת מתחת לשחזורים אלה היא גדולה. בין השחזור לחומר השן קיים מרווח בלתי נמנע, הגדול דיו והמאפשר לחיידקים לחדור פנימה "להתחפר" מתחת לשחזור הקיים ולהמשיך בתהליך העששתי עד לפגיעה כזו שתגרום בסופו של דבר לכאבים!

לכן יש חשיבות רבה מאוד לשמירה על ההיגיינה והניקיון על מנת למנוע נזקים ועששת מתחת לסתימות. הדבר יעשה באמצעות מברשת שיניים – לפחות פעמיים ביום – 3-4 דקות כל פעם ושימוש בחוט באזורים שהמברשת לא מגיעה!
ניקוי מכני קפדני יסלק את החיידקים מגבולות הסתימה וימנע את חדירת החיידקים מתחת ואת הנזקים הנלווים לכך.
האם להחליף שחזורים/סתימות ישנות ושחורות?


לעיתים קרובות מגיעים מטופלים, בעיקר אלו מביניהם שדואגים למראה האסתטי והבקשה מאוד נפוצה בפיהם: "באתי להחליף את הסתימות!"

מאוד מפתה להחליף סתימות שחורות לשחזורים לבנים ויפים אך ישנם מגבלות וחסרונות בהחלפה מעין זו. בזמן החלפת השחזור/סתימה אנו נאלצים תמיד להסיר חלק מחומר השן הבריא על מנת לוודא שהכל נקי. אובדן חומר שן הוא נזק בלתי הפיך, כיוון שאין תחליף לחומר שן בריא. כל החומרים הנמצאים אצל רופא השיניים אינם תחליף טוב יותר מחומר שן טבעי.
החלפה של סתימות ישנות צריכה להיות תוצאה של היווצרות עששת משנית מתחת לסתימות. החלפה זאת חיונית בכדי למנוע הרס של חומר שן בריא ע"י התהליך העששתי.