מידע כללי על השתלות שיניים תמונה ראשית

שיניים תותבות קבועות

כל מה שצריך לדעת

שיניים תותבות קבועות – מהן?

תפקידן של שיניים תותבות קבועות זהה לתפקיד של התותבות הנשלפות, אלא שהן מותקנות בפה באופן קבוע. השיניים התותבות הקבועות נחשבות לטובות יותר מהנשלפות, מבחינת היציבות, יכולת השימור והאסתטיקה של הפה. קיימים מספר סוגים של שיניים תותבות קבועות כגון גשרי שיניים, כתרים ושתלים דנטליים. כל אלה עשויים מחומרים עמידים ועם טיפול נכון, הן יכולות להחזיק מעמד שנים רבות ולהעניק לכם את החיוך המושלם. נושא השיניים התותבות מעסיק לא רק דיירים של בתי אבות או דיור מוגן שזקוקים לתהליך של שיקום הפה שמסתיים בגשרים או שתלים דנטליים. יש גם לא מעט אנשים צעירים שמאבדים שיניים עקב בעיות בריאות, מחלות חניכיים או פציעה.

במקרים אלה, עומדות בפני הרופא כמה אפשרויות להחלפת השיניים החסרות:

גשרים דנטליים

אחת האפשרויות להשגת שיקום הפה במקרה של שיניים חסרות, היא שימוש בגשרים. גשרים קבועים מחוברים לשיניים על מנת להחליף באופן קבוע שיניים חסרות הסמוכות לשיניים הקיימות. להתקנת הגשר, רופא השיניים צריך להכין מראש את השיניים הקיימות הסמוכות ולשייף ולהקטין את גודלן כך שכל השיניים יהיו באותו גובה כשהגשר יישען עליהן. עלות גשר דנטלי תלויה במספר השיניים שצריך לשלב בגשר.

קיימים 3 סוגי חומרים עיקריים שמשמשים לבניית גשר דנטלי:

– ויטליום הוא חומר מתכתי (כרום קובלט) שמצד אחד הוא חזקה ומצד שני מעניק לשיניים מראה עדין ואסתטי. שיטה זו מחליפה את השימוש המסורתי בווים. גשרים אלה מצליחים לטשטש את מיקום התותבת ולהפוך את התותבת לנוחה יותר.

– ואלפלסט הוא ניילון גמיש, דק, לא שביר ואנטי אלרגני. זהו חומר גמיש ואסתטי והוא מקובל לשימוש בתותבות כשנותרו בלסת שיניים. ממעטים להשתמש בחומר זה גם בגלל שקשה לבצע תיקונים בתותבת, שנדרשים עם הזמן.

– שילוב של ואלפלסט עם ויטליום מאפשר יצירת תותבת חזקה וגמישה. זוהי תותבת יציבה והווים בה לא גורמים לנזק. בנוסף, מבחינה אסתטית, התוצאה הסופית היא מעולה.

כתרים לשיניים

הכתר מכסה על השן הקיימת ומקובע בדרך כלל על שן שבורה או שן שהוסרה באופן חלקי כתוצאה מנזק כלשהו. לפעמים יש צורך בכתר כאשר הכתר הטבעי של השן נחלש והוא לא יכול לעמוד בכוח הדרוש ללעיסה. עלות הכתר לשן אחת תלויה בחומר שבו משתמשים, בהכנה ובמספר הביקורים הנדרשים אצל רופא השיניים.

יצירת שיניים תותבות קבועות באמצעות שתלים דנטליים

לא מעט מבוגרים בעולם המודרני שאיבדו שיניים – גם אלה שמאכלסים לא מעט בתי אבות – נהנים היום משתלים דנטליים שמאפשרים להם להמשיך ליהנות מאיכות חיים טובה (יכולת ללעוס מזון, לדבר באופן ברור ולחייך בלי מבוכה…).

שתל דנטלי ממוקם באופן קבוע בעצם הלסת. השתלים עשויים בדרך כלל מטיטניום, כיוון שחומר זה מתאים מבחינה ביולוגית לרקמת העצם האנושית. השתלים עשויים בדרך כלל בצורת בורג שמכוסים לאחר מכן בכיסוי קרמי כדי להידמות לשן הטבעית.

הליך זה מצריך ניתוח שבמהלכו ממקמים את ברגי הטיטניום בתוך עצם הלסת או על גבי עצם הלסת, מתחת לרקמת החניכיים. יש גם ברגים בצורת סיכת מתכת שעוברים דרך רקמת העצם, הלסת והחניכיים.

לאחר שהחניכיים נרפאים, רופא השיניים חושף את הבורג מעל לרקמת החניכיים. בשלב הבא יוצר רופא השיניים מטבע של המנשך, כדי לאפשר מדידות מדויקות של הלסתות והפה. בתהליך הטיפול מתאים רופא השיניים את הצבע והצורה של הכתרים שיכסו את השתלים כדי להבטיח שהחיבור למקום יהיה חזק ואמין, ועל מנת להעניק מראה אסתטי של שיניים אחידות בצורתן ובצבען.

השתלים הדנטליים הם פתרון לטווח הארוך ויכולים להחזיק מעמד כל החיים. הם אמנם יקרים יותר מהגשרים, אבל הם מספקים תחליף מעולה לשיניים הטבעיות, הם נראים כמו השיניים הטבעיות, ונוחים מאוד לאכילה ולדיבור.