המדריך להשתלות שיניים - תמונה ראשית

טיפולי שיניים בהיריון

טיפולי שיניים בהיריון

אנחנו חשופים למידע רב באשר לתופעות הקיימות בהיריון והשפעתן על השיניים. חלק ממידע זה אינו אלא "סיפורי סבתא"
למשל, מקובל לחשוב שהרך הנולד יונק את הסידן שהוא צורך מגופה של האם, תוך החלשת שיניה.
בזמן ההיריון יש דימום רב מהחניכיים ולעיתים גם ריח רע מהפה – נשים מייחסות זאת להריונן – אין עדות במחקרים לקשר שבין ההיריון לתופעות הללו.
בזמן ההיריון ישנם נזקים מרובים לחומר השן ומוקדי עששת רבים נצפים בתקופה שמיד לאחר ההיריון ואין קשר בין תופעות אלה להיריון עצמו.

נשים רבות חושבות שאסור לטפל בשיניים בזמן ההיריון ואין לבצע צילום רנטגן בזמן ההיריון וכו'.

יש מקום להבהיר את הדברים ולהביאם לפניכם בצורה פשוט וברורה לאור מחקרים שנעשו:  

  • הרך הנולד מקבל את כל מה שהוא צריך, ולא על חשבונה של האם הנושאת אותו ברחמה. אין שום השפעה על חומר השן של האם, ואין "זליגה" של יוני סידן מכיוון המשנן של האם לכיוון זה של העובר.
  • בזמן ההיריון אכן יש דימום רב מהחניכיים – דימום זה הוא סימפטום למחלת חניכיים בדרגה זו או אחרת, שהיה קיים אצל האם ההריונית עוד לפני ההיריון! אבל בתקופת ההיריון, החילוף ההורמונאלי אצל האם הוא מאד אינטנסיבי, כך שכל תהליך דלקתי שהיה נוכח גם לפני ההיריון כתהליך כרוני, הופך בתקופת ההיריון לתהליך דלקתי מאוד ברור וגורם להחמרה והגברה של המצב הכרוני ואז התהליך הדלקתי הוא יותר ברור ונראה לעין. כלומר, ממצב כרוני התהליך עובר למצב של דלקת חריפה עם כל הסימנים של דימום, נפיחות בחניכיים וריח רע.
  • מוקדי עששת יכולים להתפתח, והנזק שנגרם בחומר השן איננו תוצאה ישירה של ההיריון, אלא תוצאה של חומציות יתר בפה ושינוי ב – PH של הרוק, שנובע גם מהקאות מרובות במהלך ההיריון. אבל זהו הקשר היחיד, ואין קשר להריון עצמו.
  • למחשבה שאסור לטפל בשיניים בזמן ההיריון אין שום אזכור במחקרים שונים שנעשו בנושא. ניתן בהחלט לטפל בשיניים בתקופת ההיריון. המניעה היחידה היא לביצוע של צילומי רנטגן בשלושה חודשי ההיריון הראשונים. יחד עם זאת כאשר יש מקרה חרום וקיים צורך לטיפול בכאב מידי, ניתן לבצע צילום תוך כדי הגנה על האם ההריונית באמצעות סינר עופרת! התחושות והחרדות האופפות את המטופלת במהלך הטיפול – כמו כל אדם אחר שחווה טיפולי שיניים – הן הבעיה האמיתית, שכן השאיפה האופטימלית לאם ההריונית היא שקט ושלוות נפש שאינם בנמצא במהלך טיפולי שיניים, שמלווים לעיתים בטיפול תרופתי. ולכן, אם אין טיפולים הכרחיים להפחתת כאב וניתן לדחות הטיפול, יש העדפה לדחייתו עד לאחר הלידה.