המדריך להשתלות שיניים - תמונה ראשית

המדריך להשתלות שיניים

שתלים דנטליים עוזרים לשמר את העצם לאחר אובדן שיניים. שתלים דנטליים מאפשרים החלפה של כל השיניים החסרות, דבר שלא היה אפשרי לפני כן. שיניים חלופיות שנתמכות על שתלים נראות, מתפקדות ונותנות תחושה כמו של שיניים טבעיות.

הסוג הנפוץ ביותר של שתלים דנטליים הוא שתלים בצורת שורשים, ובעקרון זה אומר שהם שורשים חליפיים של שיניים המשמשים להחלפה של שורשי השיניים הטבעיות באזורים בפה שבהם חסרות שיניים. שתלים דנטליים אלה עשויים מתרכובות טיטניום המתאימות לשימוש כירורגי. אין שום אלרגיות ידועות למתכת זו והוכח שהיא בטוחה מאוד בתור חומר השתלה. הסיבה שכל כך חשוב להחליף את שורש השן כמו גם את החלק הגלוי של השן (הכתר) היא ששורשי השיניים הטבעיים משמרים את העצם.

כאשר השיניים חסרות, העצם שבעבר תמכה בשיניים מתכלה ונספגת. התהליך הזה נקרא ספיגה של העצם. ההשפעה של עצם שמתפוררת בגלל אבדן שיניים שלמות כוללת פנים נפולות, אבדן תמיכה בשפתיים, יותר קמטים מסביב לפה ומראה של אף וסנטר מחודדים שקרובים מדי זה לזה. ההנחה היא, שניתן לשמר את העצם על ידי החלפת שורשי השיניים החסרות בשתלים דנטליים. מכיוון שהעצם למעשה נצמדת חזק לשתלים, הם יכולים למלא את אותן פונקציות כמו שורשי שיניים טבעיות: בסיס חזק לנשיכה וללעיסה, וגירוי מכני הוא הגורם לשמירה על גובה העצם.

סגנון החיים של ימינו דורש פתרונות של זמננו. שתלים דנטליים יכולים להשיב את יכולת הדיבור, הלעיסה והאסטתיקה.

אילוסטרציה של השתלת שיניים בלסת תחתונה
אילוסטרציה של השתלת שיניים בלסת תחתונה

היתרונות של שתלים דנטליים

 • איכות החיים הכללית משתפרת עם שיניים חלופיות שנראות, מתפקדות ונותנות תחושה כמו של שיניים טבעיות., המראה של החיוך טבעי יותר והשיניים על גבי השתלים מתפקדות יותר כמו שיניים טבעיות. התוצאה היא נוחות ותפקוד ללא חששות, בדיבור ובאכילה.
 • אם מחליפים שיניים תותבות וחלקיות הנשלפות בשיניים הנתמכות על ידי שתלים, השיפור הכולל באיכות החיים הוא משמעותי, עם יכולת ללעוס את כל סוגי המזון, ללא שימוש בחומרי הדבקה הדיבור, והמראה משופרים.
 • שמירה על מבנה הפנים המקורי. על ידי מניעה של ספיגה מחדש של העצם שבדרך כלל מתרחשת עם אבדן (כתוצאה מעקירות) שיניים,מבנה הפנים נותר ללא שינוי. זה חשוב במיוחד כאשר כל השיניים חסרות, משום שהשליש התחתון של הפרצוף קורס אם משקמים באמצעות שתלים נתן לשמר את העצם
 • בריאות משופרת בגלל תזונה משופרת ועיכול תקין. לאנשים עם שיניים תותבות בדרך כלל יש קושי ללעוס מזונות מסוימים, כגון ירקות ופירות טריים, וזה עלול לפגוע בתזונה שלהם. בנוסף,מכיוון שקשה ללעוס כראוי עם שיניים תותבות, בדרך כלל העיכול נפגע!
 • שיניים סמוכות אינן נפגעות כאשר מחליפים את השיניים החסרות. החלפת שיניים בגשרים מסורתיים הנתמכים על השיניים דורש שיוף של השיניים הסמוכות לשן או השיניים החסרות כדי שיהיה אפשר להרכיב עליהן את הגשר. לעולם לא ניתן להחליף את מבנה השיניים האלה ובריאות השיניים האלה בטווח הארוך נפגעת
 • לשיניים תותבות חלקיות יש חיבורים בצורת ווים ממתכת שנצמדים לשיניים סמוכות ומפעילים עליהן לחץ כאשר השיניים התותבות מתנדנדות קדימה ואחורה. לבסוף, השיניים האלה עלולות להיפגע ולנשור כתוצאה מהלחץ הזה. החלפת שיניים חסרות בכתרים/גשרים הנתמכים על ידי שתלים לא כוללת את השיניים הטבעיות הסמוכות,כך שהן לא נפגעות או ניזוקות.
 • נוחות ושמירה על ההיגיינה. קל הרבה יותר לטפל בכתר הנתמך על ידי שתל, שניתן לנקות אותו כמו שן טבעית. לעומת שן הנתמכת על ידי גשר דורשת את השימוש בחוט דנטלי לצורך ניקוי הולם. כמו כן, נוח הרבה יותר לנקות שן חלופית הנתמכת על ידי שתל מאשר שן תותבת.
 • ביטול הצורך בחומרי הדבקה של שיניים תותבות. מכיוון ששיניים הנתמכות על ידי שתלים מחוברות בבטחה לשתלים, אין צורך בחומרי הדבקה המקובלים לשיניים תותבות, שבדרך כלל צריך אותו כדי למנוע מהתותבות ליפול.
 • הפה עובר שחזור קרוב ככל האפשר למצבו הטבעי. על ידי החלפת השן כולה, כולל השורש, ניתן לשחזר את התפקוד של השן הטבעית עם יסוד חזק ויציב שמאפשר לעיסה נוחה. בנוסף, אין בפה שום דבר מלאכותי במראה או בתחושה.
 • יציבות מוגברת ותחושה של ביטחון שהשיניים לא יפלו כשאוכלים, צוחקים או מתעטשים. אנשים עם שיניים תותבות מודאגים לעתים קרובות שהתותבות שלהם יפלו כשהם צוחקים, מתעטשים ולעתים אפילו כשהם אוכלים. מכיוון שהעצם נצמדת לשתלים, לשיניים החלופיות יש בסיס יציב והם מוצמדות בבטחה לשתלים, כך שאין כל חשש ששיניים אלה יפלו.

יתרונות נוספים של שתלים דנטליים

 • מראה משופר. מכיוון שהשתלים משמרים את העצם וכך מונעים הידרדרות של מבנה הפנים, המראה משתפר. ניתן לתקן מבחינה חזותית ולשמר את העצם במקרה של קריסת השליש התחתון של הפנים הנגרמת בגלל אבדן שיניים מלא. המראה של קמטים מסביב לפה נגרם בגלל חוסר תמיכה בהיעדר שיניים אחוריות, או קריסה מלאה של מבנה הפנים, מתבטל כמעט לחלוטין. החיוך שלך משתפר כאשר השיניים החלופיות נראות יותר כמו שיניים טבעיות. גם כשחסרה רק שן אחת, האסתטיקה בטווח הארוך היא בדרך כלל טובה הרבה יותר עם שן חלופית הנתמכת על ידי שתל מאשר עם גשר מסורתי הנתמך על ידי שיניים. זה חשוב במיוחד בחלק הקדמי של הפה שלך, שבו המניעה של פגם בגלל עצם גלויה הוא קריטי הרבה יותר עבור מראה טבעי.
 • השבת ההערכה העצמית והביטחון העצמי. רבים מהאנשים שנהנים כעת מהיתרונות של שיניים חלופיות הנתמכות על ידי שתלים טוענים שהם השיבו את ההערכה העצמית והביטחון העצמי שלהם כתוצאה משיפור במראה, בתפקוד, בנוחות ובבריאות.
 • יכולת משופרת לטעום מזון. הרכבת שייניים תותבות עליונות יכולה למנוע מאדם להרגיש את הטעם האמיתי של המזון, משום שתקרת חלל הפה מכוסה. עם שיניים חלופיות הנתמכות על ידי שתלים, אין עוד צורך לכסות את תקרת חלל הפה ולכן אפשר להנות מטעם המזונות.
תמונה של שתלים בלסת עליונה
תמונה של שתלים בלסת עליונה

שאלות נפוצות

האם השתלים מוצלחים?

כפי שאנחנו יודעים היום, שתלים קיימים כבר לפחות ארבעים וחמש שנים. עם זאת, בעשור האחרון שיעורי ההצלחה במרכזי טיפולים רבים נמצאים כל הזמן מעל 95% עם טיפול אישי ומקצועי. לצורות מעטות של טיפול רפואי, אורתופדי או דנטלי יש שיעורי הצלחה כה גבוהים. למעשה, ישנם שני שלבים בהשתלות שיניים: 

 1. שלב 1 – בקפידה רבה השתלים מוחדרים אל עצם הלסת. לאחר מכן רקמות החניכיים נסגרות ושלב ההחלמה מתחיל. זה עשוי להימשך 6-3 חודשים. לעתים, ניתן להתחיל להשתמש בשתלים מיד.
 2. שלב 2 – יצירה וקביעה של השן או השיניים החדשות למסגרת השתלים. השתלים יכולים להחליף שן יחידה, מספר שיניים או את השיניים התותבות שלך.

האם זה כואב?

בדרך כלל אי-נוחות לא מהווה בעיה. אתה תקבל את התרופות המתאימות במהלך הנוהל ואחריו. אתה מוזמן לשאול מטופלים אחרים איך הם מרגישים אחרי טיפול בשתלים.ניתן גם לבצע השתלת שיניים בהרדמה.

כמה זמן זה יימשך?

רוב המקרים של תותבות הנתמכות על ידי שתלים נמשכים בין שלושה לארבעה ימים. במצבים אחרים, התהליך המלא עשוי להימשך בין 4 ל-8 חודשים בהתאם למיקום של השתלים וסוג השחזור שאתה רוצה.

האם אני אהיה ללא שיניים?

הדבר עשוי להשתנות בהתאם למקרה הפרטי שלך. ייתכן שתהיה ללא השיניים שלך מספר ימים. אנחנו נוודא שבינתיים אתה נראה ומרגיש טבעי מאוד.

האם אני מבוגר מדי?

מטופלי שתלים יכולים להיות בתחילת נעוריהם או אנשים מבוגרים בשנות השבעים והשמונים לחייהם. בריאות טובה וכמות מספקת של עצם הם הפקטורים הקריטיים ביותר כשבודקים מועמדים להשתלות.

מה תהיה ההרגשה בסיום הטיפול?

אחרי שהנוהל הושלם והשחזורים הסופיים במקומם, הם יעניקו תחושה ויתפקדו בדיוק כמו השיניים הטבעיות שלך.

כיצד אני מטפל בשתלים שלי?

נדרשים טיפול ביתי שגרתי ורגיל וביקורים לניקוי מקצועי. חשוב לדעת שכל 3 עד 6 חודשים תצטרך לעבור טיפול היגיינה וסקירה שגרתיים.

האם הם יקרים?

בהתחלה, אתה עשוי לחוש ששתלים דנטליים הם יקרים. עם זאת, הם מייצגים פתרון קבוע וטבעי יותר מאשר תותבות והשתלות חלקיות. לכן ההשקעה הראשונית גדולה יותר. הם יחזיקו מעמד שנים, במיוחד אם יש לך מקרה "אידיאלי". סקרים עצמאיים על מטופלי שתלים מראים שהם הרגישו שההשקעה היתה שווה כל אגורה והם היו עושים אותה שוב!

כמה עולה לעשות השתלת שיניים?

כל מקרה הוא שונה. העלות היא פונקציה של הצרכים הספציפיים שלך. אחרי בדיקה מקיפה, הרופא שלך יקבע באופן ספציפי יותר את הצרכים הדנטליים שלך ואת אלטרנטיבות הטיפול הטובות ביותר עבורך. בנקודה זו, אתה יכול לברר באופן ספציפי את שאלת העלות ולקבל עזרה בסידורים הכספיים.

האם הביטוח שלי ישלם עבור השתלים?

מעט מאוד תכניות ביטוח שיניים מכסות החלפת שתלים; עם זאת, ייתכן כיסוי חלקי של הכנת השיניים חלופיות