Dental Treatments 6

13 דברים נוראיים שיכולים לקרות אם לא תצחצח את השיניים

13 דברים נוראיים שיקרו אם לא תצחצח את שיניך ותנקה אותן בחוט דנטלי

האם אתה אף פעם לא מצליח למצוא את הזמן כדי לטפל בשיניים שלך? בערך מחצית מהאנשים (בקהל האמריקאי) לא מנקים את שיניהם כל יום בחוט דנטלי, ואחד מכל חמישה לא מצחצח את שיניו פעמיים ביום – כך שאתה לא לבד.

אבל אולי כדאי לך לשקול את זה מחדש.

"טיפול בשיניים ובחניכיים לא מיועד רק כדי למנוע חורים בשיניים או ריח רע מהפה", מזהירה התאחדות רופאי השיניים האמריקאית. "הפה הוא השער לבריאות הכללית של הגוף שלך".

כמעט בלתי אפשרי להוכיח קשר של סיבה-תוצאה בין הזנחת השיניים לבעיות בריאותיות שונות כי החוקרים יצטרכו ליצור קבוצת בקרה שחבריה יצטרכו להתעלם לחלוטין מהשיניים שלהם למשך זמן רב – דבר שצפוי לגרום מספיק נזק ולהיחשב לא אתי. אבל הולכות ומצטברות ראיות המצביעות על קשר בין היגיינת פה גרועה ומגוון רחב של חוליים.

עליך לבקר אצל רופא השיניים לפחות פעם בשנה, והתאחדות רופאי השיניים האמריקאית ממליצה שתצחצח את שיניך פעמיים ביום למשך שתי דקות ותנקה בחוט דנטלי פעם ביום. אם תבחר להתעלם מהעצה שלהם, יהיו לך חורים בשיניים, זה בטוח – אבל כאן יש 13 דברים אחרים שאתה מסתכן בהם, חלקם נפוצים יותר וחלקם פחות.

1. מחלות חניכיים

רוב האנשים לא מבינים זאת, אבל החניכיים שלך לא אמורות לדמם כשאתה מצחצח שיניים ומנקה אותן בחוט דנטלי. אם שלך כן מדממות, קרוב לוודאי שאתה סובל ממחלת חניכיים – או שאתה בדרך לקבל מחלה כזו. דלקת חניכיים, שהיא ממחלות החניכיים המתונות יותר, הופכת את החניכיים לאדומות, נפוחות ונוטות לדמם – זה חלק מהתגובה לחיידקים שנמצאים בפלאק המצטברת בין השיניים שלך לחניכיים.  יותר ממחצית מהאמריקאים סובלים מדלקת חניכיים.

אם הפלאק מתפשט, התגובה החיסונית גוברת ויכולה להרוס את הרקמות והעצמות שבפה, וכך ליצור כיסים בין השיניים שיכול להצטבר בהם זיהום. (בעיות אחרות שאינן קשורות להרגלי היגיינת הפה יכולות אף הן ליצור תוצאה דומה.) בשלב החמור הזה, דלקת חניכיים שנקראת דלקת מסב השן (periodontitis), והיא יכולה להפוך לכרונית. אם תחפש בגוגל "דלקת מסב השן" אולי תהפוך להיות ערני יותר בנוגע להיגיינת הפה.

2. אובדן שיניים

אם מעולם לא היית מודאג מכך שתאבד את שיניך, הגיע הזמן להתחיל. מבוגרים בני 20 עד 64 מאבדים בממוצע שבע שיניים (קבועות), ול-10% מהאמריקאים בגילאים 50 עד 64 אין שיניים כלל. גם חורים בשיניים וגם מחלות חניכיים יכולים להסתיים באובדן שיניים.

3. ריח רע מהפה

ריח רע מהפה, המכונה halitosis בשפה מקצועית, ככל הנראה פוגע בערך ב-65% מהאוכלוסייה. קיימות מספר בעיות בריאותיות שריח רע מהפה יכול להוות תסמין שלהן, אבל הסיבה העיקרית בפער גדול מהשאר היא היגיינת פה גרועה. חלקיקי מזון שנותרים למשך זמן רב אחרי ארוחות יכולים להתחיל להסריח, וככל שאתה מצחצח פחות את שיניך ומנקה אותן בחוט דנטלי, כך החיידקים שיוצרים ריח רע מצטברים בפה שלך. הציפוי על הלשון שלך הוא גם תורם חשוב לריח רע מהפה, ויש מחקרים שטוענים כי ניקוי הלשון – יחד עם צחצוח שיניים וניקוי בחוט דנטלי, כמובן – עשוי לעזור לפתור את הבעיה הזאת.

4. דמנציה

מחקר גדול וארוך טווח של תושבים בקרב גמלאים בלגונה הילס מצביע על כך שייתכן שיש קשר בין בריאות שיניים ירודה לבין דמנציה, אם כי ייתכן שאנשים עם היגיינת פה טובה יותר הם בעלי הרגלי בריאות טובים יותר באופן כללי. החוקרים עקבו אחר 5,468 אנשים במשך 18 שנה וגילו בקרב מי שעוד נותרו להם שיניים כי "לאלה שדיווחו שהם לא מצחצחים שיניים כל יום היה סיכון בין 22% ל-65% גדול יותר לסבול מדמנציה מאשר אלה שצחצחו שלוש פעמים ביום. "בנוסף, מחקר קטן גילה שבמוחות של מטופלים הסובלים מאלצהיימר היו יותר חיידקים הקשורים למחלת חניכיים מאשר אלה שאינם בריאים מבחינה קוגניטיבית.

5. דלקת ריאות

כאשר פתוגנים אורבים בפה שלך, אתה שואף אותם יש לתוך הריאות ושם הם יכולים לזרוע הרס בכל מיני צורות. סקירה מקיפה של העניין הצביעה עליו כסיבה לכך שמקשרים בין היגיינת פה גרועה לבין דלקת ריאות שחוטפים בבית החולים. שיפור היגיינת הפה – באמצעות שיטות מעבר לצחצוח שיניים וניקוי בחוט דנטלי – צמצם את השכיחות של דלקת ריאות ב-40%. מחקר נוסף שנערך על 315 מטופלים בבית חולים בברזיל העלה כי לאנשים הסובלים מדלקת מסב השן היה סיכוי גדול כמעט פי שלושה לחלות בדלקת ריאות.

6. אין אונות

קשר בין מחלות שיניים לאין אונות עשוי להיראות דחוק, אבל מחקר מקדים מצביע על כך שייתכן שיש קשר בין המצבים הללו. שניהם קשורים למחסור בוויטמין D, עישון ודלקת באופן כללי, אבל הסיבה המדויקת לקשר זה עדיין בגדר תעלומה. מחקר אחד בחולדות גילה שדלקת מסב השן פגעה בתפקוד הפין. בעוד שלא ברור אם אותן תוצאות ישירות יתגלו גם בקרב בני אדם, בקרב קבוצת מטופלים בני 30 עד 40 היו 53% שסבלו מאין אונות ומדלקת חמורה במסב השן, בעוד ש-23% בלבד מהם לא סבלו מאין אונות. "אנחנו חושבים שזה יהיה מועיל להביא בחשבון מחלות במסב השן בתור מצב קליני שגורם לאין אונות אצל מטופלים אלה", כתבו עורכי המחקר.

7. מורסה במוח

מורסה, שלעתים קרובות נוצת בגלל זיהום חיידקי, היא הצטברות של מוגלה עם התנפחות ודלקת סביבה. במוח היא קטלנית עם לא מטפלים בה. "בריאות שיניים ירודה, בעיקר מחלת הרסנית במסב השן, יכולה להוות גורם למחלות מסכנות חיים בחלקים אחרים בגוף", ציין צוות המדענים שהצביע על מצב בריאות השיניים המחריד של מטופל בתור הסיבה הסבירה למורסה מסכנת החיים במוח שלו. מורסות במוח הן נדירות, ולא נערך כל מחקר שיטתי שקישור ביניהן לבין היגיינת פה גרועה. אבל עורי המחקר ציינו לפחות 12 דו"חות על מקרים שונים של מורסה במוח שהצביעו על היגיינת פה גרועה כסיבה המשוערת לכך.

8. סוכרת

רופאי שיניים יודעים כבר מזמן שסוכרת היא גורם סיכון לדלקת מסב השן, אבל כעת המחקרים מתחילים להצביע על כך שהקשר עשוי להיות דו כיווני. בריאות פה ירודה במיוחד עלולה להוות גורם סיכון ליצירת התנגדות לאינסולין (שלעתים קרובות נקראת "טרום סוכרת") וסוכרת, בעיקר כי הוא מגביר דלקת. יש מחקרים שאפילו ציינו שאצל מטופלים הסובלים משני המצבים, הטיפול בדלקת מסב השן עשוי לשפר את השליטה בסוכרת.

9. מחלת כליות

בערך 3.7% מהמבוגרים בארה"ב סובלים ממחלת כליות כרונית, אבל יש אנשים שנמצאים בסיכון גדול יותר. אנשים הסובלים ממחלת מסב השן היו בעלי סבירות פי 4.5 גבוהה יותר לחלות במחלת כליות כרונית, דבר שהופך את בריאות הפה הירודה לגורם חזק יותר מכולסטרול גבוה לחיזוי מחלת כליות כרונית. מבוגרים שנותרו ללא שיניים היו גם פי 11 צפויים יותר לסבול ממחלת כליות כרונית. בעוד שמחלת שיניים היא לא גורם הסיכון החזק ביותר – אנשים מעל גיל 50 צפויים לסבול ממחלת כליות כרונית פי 27 יותר מאנשים צעירים, למשל – מחקר אחר אישר שדלקת מסב השן עשויה להוות סיכון משמעותי למחלת כליות, גם אחרי שמביאים בחשבון את הבעיות הבריאותיות שתורמות לשני המצבים הללו.

10. מחלת לב?

מחקרים רבים טוענים שייתכן שיש קשר בין מחלת חניכיים למחלת לב, ששתיהן קשורות לדלקת. "שמירה על בריאות הפה היא צעד נבון לשיפור בריאות הפה בקרב מטופלים ואולי גם לצמצום [מחלת לב כלילית]", הסיק אחד המחקרים. "מחלות במסב השן הנגרמות בגלל חיידקים פתוגניים יכולה להיות אחד מכמה גורמים אפשריים הגורמים למחלת לב", הסיק מחקר אחר.

עורכי הסקירה משנת 2008 עבור כוח המשימה של השירותים המונעים של ארצות הברית המליצו להחשיב את דלקת מסב השן כסמן סיכון למחלת לב שאינו תלוי בגורמי הסיכון האחרים – אם כי הם ציינו שאין מספיק ראיות המצביעות על קשר גרימתי.

אבל הצהרה מדעית מהתאחדות הלב האמריקאית ב-2012 הזהירה: לדלקת מסב השן ולמחלת לב גורמי סיכון משותפים רבים; אין כל סיבה לחשוב שבעיות שיניים גורמות למחלת לב באופן ישיר; וטיפול בדלקת מסב השן מפחית את הדלקת אבל לא עוצר את ההתפתחות של מחלת הלב, הסיקו עורכי המחקר.

11. סיבוכי היריון

דלקת חניכיים משפיעה על 60% עד 75% מהנשים ההרות, וזה חשוב במיוחד שהן ידאגו לשיניים שלהן. כשנשים הרות סובלות מבעיות שיניים חמורות, התינוקות שלהן צפויים יותר לפתח חורים בשיניים. בריאות פה ירודה אצל האם קשורה גם למשקל נמוך בלידה וללידה מוקדמת, אך אין מספיק ראיות כדי לדעת אם מדובר בגורם סיכון עצמאי. החוקרים חושדים שייתכן שפועלים כאן אחד משני המנגנונים הבאים: הגברה של דלקת באופן כללי או חיידקי פה שנכנסים למחזור הדם ובסופו של דבר יוצרים מושבה בשליה, דבר שיכול לגרום תגובה דלקתית.

12. כיבים

אצל אנשים עם דלקת מסב השן, הפלאק שנוצר בכיסים מתחת לקו החניכיים יכול להפוך למאגר עבור להליובקטר פילורי, חיידק שלא מעורר תסמינים ברוב המקרים אבל אחראי לכיבי קיבה כשהוא מתפרץ. הליובקטר פילורי יכול לעבור דרך הפה, ומחקרים אפידמיולוגיים גדולים גילו קשר חיובי בין דלקת מסב השן לבין תוצאה חיובית בבדיקה לזיהוי החיידק, וזהו גם גורם סיכון לסרטן הקיבה. חוקרים שונים הגיעו למסקנות שונות במידת מה, אבל כיסי החיידקים שנוצרים במהלך דלקת מסב השן ללא ספק מהווים סיכון להצטברות של חיידקים מסוגים שונים וזיהום.

13. סרטן

"ראיות מהעת האחרונה מצביעות על כך שההיקף והחומרה של דלקת מסב השן ואובדן השיניים עשוי להיות קשור לסיכון מוגבר של מחלה ממארת", הסיק אחד החוקרים לאחר סקירה של מחקרים קודמים המצביעים על קשר בין בריאות פה ירודה לסרטן. מחלת חניכיים ובעיות שיניים קשורות גם ל-HPV (וירוס הפפילומה האנושי), שאחראי כמעט ל-80% ממקרי סרטן הפה. בעוד שעישון מהווה גורם סיכון עיקרי גם עבור מחלות חניכיים וגם עבור סרטן, מחקר מהשנה שעברה שנערך על 3,439 אנשים זיהה בריאות פה ירודה בתור גורם סיכון עצמאי ל-HPV, גם כאשר מביאים בחשבון הרגלי עישון. מחקר מוקדם אחר הצביע על כך שדלקת מסב השן עשויה לקדם גידול תאים סרטניים בפה.