Dental Treatments 5

הילד סובל מחרדה דנטלית? הנה מה שעליכם לעשות

האם ילדכם פוחד מרופא השיניים? אל פחד! יש לנו כמה עצות קריטיות שיעזרו לו להגיע למרפאת השיניים ולהקל על החרדה הדנטלית שלהם.

פחדים הם דבר נורמלי לחלוטין, במיוחד עבור ילדים. יש פחדים שנובעים משינויים קיצוניים כגון פרידה מההורים או אפילו המפלצת המפחידה בארון. על אף שילדים רבים מתגברים על הפחד ככל שהם מתבגרים, לעתים עשוי להיות קשה ללמד אותם להתמודד עם הפחד כשהם צעירים.

אחד הפחדים הקשים והנפוצים למדי שחלק מההורים מתמודדים איתו הוא כשהילד מבועת כשעליו לבקר אצל רופא השיניים, מה שנקרא גם פוביה דנטלית או חרדה דנטלית.

תאמינו או לא, כמעט 20% מהילדים בגיל בית ספר פוחדים לבקר אצל רופא השיניים. למרבה הצער, הדבר מקשה מאוד על ההורים ואנשי המקצוע שמנסים לעזור לילד. גרוע מכך, החרדה עלולה להזיק לבריאות הפה של הילד כשהיא מונעת ממנו לקבל טיפולי שיניים נחוצים. אז מה אפשר לעשות כדי להתגבר על החרדה? יש לנו כמה הצעות שעשויות לעזור לכם:

מה ההורים ורופא השיניים יכולים לעשות כדי לעזור?

זה יכול מאוד לעזור אם ההורים ורופא השיניים יעבדו ביחד כדי שהביקור אצל רופא השיניים יתנהל בצורה חלקה יותר. לשניהם יש תפקיד חיוני בהרגעת הילד והעברתו דרך טיפול השיניים.

תפקיד ההורים:

לפני הביקור:

ספרו מראש לילדכם שיש לו תור לרופא השיניים.

ילדים צריכים דברים צפויים בחיים כדי להסתגל ולעבור למצבים לא מוכרים. אם תספרו לילדכם ברגע האחרון שיש לו תור לרופא השיניים זה יכול להחריף את החרדה. הם צריכים כמה שיותר זמן כדי להכין את עצמם נפשית לביקור אצל רופא השיניים. בזמן הזה אתם יכולים להתחיל לעזור להם להתגבר על הפוביה הדנטלית שלהם. תנו להם לבטא את פחדיהם ככל שמתקרבים למועד הביקור.

ענו על שאלותיו בתשובות ישירות וענייניות. הגבילו את כמות הפרטים שאתם מספקים והזכירו לו שהוא יכול לשאול שאלות גם את רופא השיניים. אנשי רפואת השיניים הוכשרו כיצד לתאר את הטיפולים לילדים באופן לא מאיים.

המפתח הוא תקשורת עם הילד. דברו איתו על חשיבות השמירה על בריאות השיניים והחניכיים. הסבירו שרופא השיניים הוא רופא ידידותי שעוזר לו לטפל בפה שלו ושומר על בטיחותו ובריאותו.

הודיעו מראש לרופא השיניים. אם רופא השיניים ידע מבעוד מועד שילדכם סובל מפוביה דנטלית זה יעזור לו להתכונן לטיפול.

במהלך הטיפול:

בקשו עצות מרופא השיניים ומלאו אחר הוראותיו. אנשי רפואת השיניים הם בעלי הכשרה בדרכי טיפול בשיניים וגם בהתמודדות עם מגוון מטופלים. תשאלו מה אפשר לעשות כדי להקל על ילדכם ומלאו אחר ההוראות במהלך הטיפול.

הכינו מראש את הצעצוע האהוב על ילדכם. צעצוע יכול לעזור להסיח את דעתו של הילד ולהרגיע אותו במהלך הטיפול. אתם יכולים לתת לו לשחק כשאתם בחדר ההמתנה בשעה שהוא מתרגל לסביבה החדשה. אמנם לא כל הצעצועים מתאימים כשהילד יושב על כיסא הטיפולים, אבל אפשר לתת לו לשחק בצעצועים פשוטים וקטנים במהלך הטיפול. (רק תדאגו לבקש רשות מרופא השיניים.)

הישארו רגועים תמיד. זה יכול להיות קשה להישאר רגועים כשהילד בהתפרצות זעם או כשהוא בחרדה מהביקור אצל רופא השיניים. זכרו שעליכם להפגין שליטה עצמית ולדבר בעדינות עם הילד. התנהגות רגועה תגרום לו להרגיש בטוח ונוח יותר.

תפקידו של רופא השיניים

דבר בקול ידידותי והשתמש במילים פשוטות

רופא שיניים שעובד לעתים קרובות עם ילדים ידע איך לדבר בעדינות עם ילדכם. דיבור במידת הצורך בקול ידידותי ורגוע יעזור להקל על ילדכם. שימוש במילים פשוטות כדי להסביר את הטיפול מועיל אף הוא. לפעמים רופא שיניים ישתמש בבובה או באדם אחר כדי להדגים טיפול לפני שהוא מבצע אותו.

פתח שיחה עם הילד

פיתוח שיחה הוא כלי מועיל ביותר שיעזור לילד להתגבר על חרדה דנטלית. אם נותנים לילד משימה כמו לחשב בראש או לומר מהם המאכלים האהובים עליו זה יכול להסיח את דעתו בצורה נעימה. רופאי שיניים יכולים לספר סיפורים ולשלב אותם בשיחה. כך מסיחים את דעתו מהטיפול. זה גם יעזור לילד להרגיש נוח יותר במחיצת רופא השיניים.

השתמש בחיזוק חיובי

מחמאות ושבחים פועלים כחיזוקים חיוביים עבור ילדים. כשמשבחים את אומץ לבם והתנהגותם הטובה במהלך טיפול שיניים זה יכול לעשות את כל ההבדל.

על פי האקדמיה האמריקאית לרפואת שיניים לילדים, הכוונה התנהגותית מצד רופא השיניים בסופו של דבר בונה אמון ומפיגה את הפחד והחרדה של המטופל הצעיר. בשורה התחתונה, לא מדובר בשימוש פשוט בטכניקות כדי להתמודד עם ילדים. להפך, זהו טיפוח של הקשר בין המטופל לרופא.

כלום לא עובד! מה לעשות?

תרופת הרגעה תחת הכרה

כשנראה שכלום לא עוזר לילדכם להתמודד עם החרדה הדנטלית שלו, קיימת עוד אפשרות לא מזיקה: גז צחוק. שימוש בחומר הרגעה בטוח ויעיל תעזור להרגיע את ילדכם במהלך טיפול שיניים. רפואת שיניים הנעזרת בתרופות הרגעה משמשת עבור ילדים ומבוגרים כאחד וניתנת בתור תרופה מבוקרת נגד חרדות. בדרך כלל, תרופת הרגעה תחת הכרה מספיקה כדי לעזור למטופל להתמודד עם הטיפול. שיטה מהסוג הזה מאפשרת לילד להישאר רגוע במהלך הטיפול. עם תרופת הרגעה מהסוג הזה הילד עדיין מסוגל להגיב לגירויים מילוליים ופיזיים. הוא יכול גם לנשום כרגיל בלי סיוע רפואי. לאחר מכן הילד כנראה לא יזכור את הטיפול וביום המחרת כבר יתפקד כרגיל.

למען בטיחות המטופלים, רופאי השיניים והעוזרים שלהם מוסמכים לתת תרופות כאלה ויש להם איש צוות מוסמך שמנטר אותות חיים של המטופל במהלך השימוש בתרופה. תרופות שונות נותנות רמות שונות של הרגעה כדי להביא להרגעה קלה, בינונית או עמוקה. ניתן ליטול תרופות כגון Hydroxyzine או Midazolam דרך הפה לקבלת הרגעה קלה. תרופות בהזנה תוך ורידית משמשות לקבלת רמות הרגעה עמוקות.

טיפול נפשי

לעתים נחוץ לקבל עזרה מקצועית עבור החרדה של הילד. כדאי לנסות טיפולים שונים כגון טיפול התנהגותי קוגניטיבי או פסיכותרפיה. טיפול כזה יאפשר לילדכם להתגבר על פחדיו כדי שיוכל לקבל טיפול שיניים ראוי ולשמור על בריאות השיניים והחניכיים.

עצות נוספות:

  1. אל תספרו לילדכם על חוויות לא נעימות שהיו לכם.
    זה נראה מובן מאליו, אבל גם לספר סיפורים זמן רב לפני שהוא פוגש לראשונה רופא שיניים עלול לעורר פוביה דנטלית אצל הילד. ספרו סיפורים חיוביים כשאתם מתארים מה קורה אצל רופא השיניים.
  2. הימנעו ממילים כגון "כואב", "זריקות" או "מכאיב".
    גם אם מוסיפים לפניהן את המילים "רק קצת" זה לא יעזור לילדכם להתגבר על הפוביה הדנטלית שלו.
  3. תמצאו מרפאת שיניים ידידותית לילדים. אם ילדכם באמת מתקשה להתייצב לתור אצל רופא השיניים, זה קריטי שתמצאו רופא שיניים בעל ניסיון עם מטופלים צעירים והחרדה הדנטלית שלהם. אם רופא השיניים לא מוכן לנקוט צעדים כדי להקל על הפחד של הילד, כדאי שתשקלו לפנות לרופא שיניים אחר.
  4. אל תוותרו.
    מובן שזה מתסכל כשילדכם מסרב ללכת לרופא השיניים, אפילו בשביל משהו קטן כמו טיפול פלואוריד. תצטרכו סבלנות רבה כדי להתמודד עם חרדה דנטלית. זכרו שאם תישארו רגועים זה יועיל מאוד לילדכם המפוחד. פחדים מהסוג הזה הם לעתים קרובות אפיזודה חולפת; רוב הסיכויים שהם ייעלמו ככל שהילד גדל.

עזרו לילדכם להתגבר על הפחד שלו מרופא השיניים מועילה לבריאות הנפשית והגופנית שלו. אחרי הכול, זה קריטי להעניק לילדכם את טיפול השיניים הראוי שהוא זקוק לו למען רווחתו.