Dental Treatments 7

האפשרויות הטובות ביותר למילוי שיניים חסרות

כמה שיניים חסרות לכם?

למרבה הפלא, התשובה הכללית יכולה להפתיע אתכם. לפי המכון האמריקאי הלאומי לנושאי השן והגולגולת (NIDCR), יש אנשים רבים בגילאים 20 – 64 בעלי חוסר של כ-7 שיניים בממוצע. אם לאדם הממוצע יש כ-32 שיניים, הרי שלאותה קבוצה יש רק 25 שיניים לביצוע הפעולות היומיומיות המוכרות לנו כמו אכילה, דיבור ועוד.

אובדן של שן אחת או יותר כתוצאה ממחלה דנטלית או כל סיבה אחרת הוא ללא ספק אירוע מצער, אך אתם כן יכולים לשקול מספר אופציות שנועדו לטיפול באובדן שיניים.

אם אתם מעוניינים בהחלפת שן שאבדה, ישנן כ-6 אופציות אפשריות:

 • שתלים דנטליים
 • השתלת כתר ו/או גשרים
 • שיניים תותבות הנתמכות ע"י שתלים
 • תותבים חלקיים
 • תותבים מלאים
 • להשאיר את המצב כמו שהוא

האופציות ישתנו בפועל לפי כמות השיניים החסרות, מיקום כל אחת מהן והמרווח שנוצר בין השיניים. במאמר זה נסביר על כל אופציה לעומק, כולל יתרונות וחסרונות .

שתלים דנטליים

שתלים משמשים בתור אופציה פופולארית לשחזור שיניים, זאת מפני שההליך למעשה מוטמע עם עצמות הלסת של המטופל, ובכך נוצר חיבור אופטימלי. בהליך זה, רופא השיניים ישתיל את השתלים בעצם הלסת, יחליף את השורש הטבעי של השן ובכך ייצור תחליף של ממש באמצעות גשר דנטלי, כתר או שן תותבת.

שתלים יכולים להוות אופציה מעולה עבורכם במקרה וחסרה לכם שן אחת או יותר כתוצאה ממחלה דנטלית, פציעה או כל נושא אחר הקשור לבריאות השן.

יתרונות השתלים הדנטליים רבים, והם כוללים את היתרונות הבאים:

 • יש להם סיכויי הצלחה העומדים על 95%
 • מדובר בפתרון שהוא גם עמיד וגם יציב
 • השתלים מרגישים נוחים וטבעיים יותר, בנוסף למראה אסתטי טוב יותר
 • השתלים דורשים תחזוק מינימלי – לרוב תצטרכו רק ניקויים מקצועיים, בדיקות דנטליות ושמירה על היגיינת פה טובה
 • שתלים הם האופציה הטובה ביותר למניעת נסיגת עצם הלסת
 • השתלים מחזיקים באורך חיים מתמשך, ולכן מהווים פתרון משתלם כלכלית בטווח הארוך
 • השתלים אינם דורשים שינוי כלשהו בשיניים הסמוכות
 • ישנם מקרים בהם ניתן לבצע השתלת שתלים דנטליים תוך יום אחד, באמצעות הליך טיפול מיידי ומהיר

יחד עם היתרונות הרבים, ישנן נקודות חשובות שכל מטופל חייב לדעת לפני שהוא בוחר בהליך זה:

מיקום השתלים הדנטליים נחשב כהליך כירורגי קטן שדורש את המידע המלא והמדויק לגבי ההיסטוריה הרפואית שלכם

יתכן ולאחר הניתוח תדרשו לעבור לאורח חיים ייחודי שאורכו לרוב הוא כיום או יומיים לאחר הניתוח, הכולל הימנעות ממאמץ פיזי (כמו למשל במכון כושר), אימונים והרמת משאות כבדים.

שתלים דנטליים לבדם אינם משמשים כתחליף אלא כתשתית תומכת לכתר השתל, גשר השתל או שתל השן התותבת.

כמו בכל טיפול דנטלי אחר שנועד להחליף שיניים שאבדו, שתלים דנטליים הם אופציה שעולה כסף רב. אם אתם מודאגים לגבי העלות של שתלים דנטליים, אתם תמיד יכולים לבדוק תכנית תשלום ייחודית או הסדרי תשלום אחרים עם רופא השיניים שלכם.

ישנם מספר פרופילי מטופלים שנחשבים לטובים ביותר בכל הקשור להליך השתלים הדנטליים, כדלהלן:

ישנם מטופלים שהליך השתלת השיניים אצלם מתבצע בו במקום ביום עקירת השן שלהם, אך הנושא תלוי במצב בריאות הפה שלהם. הליך זה נקרא הליך החלפת שתל מיידית. ההחלטה על הליך זה לרוב מתבצעת לאחר הייעוץ הראשוני, בו רופא השיניים יחליט האם השתלים הדנטליים מהווים אופציית החלפה טובה לשיניים שאבדו, והאם אתם מועמדים טובים לגבי הליך החלפת שתל מיידית.

במידה ואתם לא מתאימים להליך מיידי, הרופא שלכם יציע הליך השתלת שיניים מעוכב. לרוב, הסיבה לעיכוב נובעת מזיהום בעצם שחייב לעבור לפני ההשתלה, או אובדן של עצם שעל רופא השיניים לשחזר באמצעות הליך השתלת עצם. במקרה זה, הליך ההחלמה לרוב לוקח חודשיים. מכיוון שהשתלים הם הדבר הכי קרוב לשן טבעית, החלפת שיניים שאבדו באמצעות השתלת שיניים מהווה את האופציה האידיאלית לבריאות הפה והבריאות הכללית שלכם.

השתלת כתר וגשרים

בעבר, הדרך היחידה לשחזר שיניים אובדות הייתה רק באמצעות שיניים תותבות הניתנות להסרה או גשר דנטלי. למזלנו, כיום היצע האופציות גדל משמעותית, וישנן מספר אלטרנטיבות טובות, הכוללות את הטיפולים הבאים:

 • השתלת גשר
 • השתלת כתר
 • שיניים תותבות הנתמכות ע"י שתלים

גם השתלת הגשר וגם השתלת הכתר הן השתלות תומכות שנועדו לשחזר שיניים. רופא השיניים משתמש בהן כדי להחליף שיניים שנעקרו או אבדו, ולרוב עדיף להשתמש בהשתלת כתר מפני שהוא מחליף שן חסרה אחת, לא משנה אם מדובר בשן קדמית או אחורית. השתלת גשר מומלצת לשימוש כדי להחליף מספר שיניים חסרות – החל מ-3 ועד 12. מספר ההשתלות ואורך הגשר שיושתל בפה המטופל תלוי במספר השיניים החסרות. במקרה ולמטופל אין שיניים בכלל, רופא השיניים יכול לבצע שחזור פה מלא באמצעות שיניים תותבות הנתמכות ע"י שתלים, או באמצעות השתלת גשרים דנטליים.

יתרונות השתלת הכתר או הגשרים

יתרונותיהן של השתלות הגשרים והכתרים מרובות, וכוללות את האספקטים הבאים:

 • רופא השיניים לא יצטרך לשייף אף אחת מהשיניים הבריאות של המטופל כדי ליצור גשר חדש לצרכי החלפת השן החסרה
 • השיניים הללו מתפקדות כמו שיניים טבעיות ונותנות לכם לאכול ללא שום בעיה
 • הן מספקות תוצאות שנראות טוב מבחינה אסתטית וקוסמטית
 • הן נראות ומרגישות טבעיות, ובכך מאפשרות דיבור וחיוך ללא כל חשש
 • קל לשמור עליהן – ניתן לצחצח אותן ולהשתמש עימן בחוט דנטלי בצורה חופשית
 • עמידות לאורך זמן ודורשות החלפה רק לאחר שנים

חסרונות השתלת הכתר או הגשרים

יחד עם זאת, לא הכל ורוד, וישנם גם חסרונות – ההליך עצמו ארוך למדי ודורש ביקורים רבים אצל רופא השיניים לצרכי כל שלב בתהליך, כולל עקירת השיניים עצמן, הכנה להשתלות וההשתלות עצמן. אורך הטיפולים משתנה ממטופל למטופל וממקרה למקרה אבל לרוב עומד על תקופת זמן של שלושה חודשים עד חצי שנה.

המטופלים המתאימים ביותר להשתלות כתרים

קבוצת המטופלים המתאימה ביותר לטיפולים מסוג זה היא מטופלים המחפשים שן עמידה, יציבה וחזקה שלא ניתן להסיר. אם חסרה לכם שן אחת או שיניים בודדות, ואתם מעוניינים במראה אסתטי ומושך, תפקוד מעולה, דיבור שוטף ובטחון, האופציה הזו כנראה תתאים לכם.

שיניים תותבות הנתמכות ע"י שתלים

שיניים תותבות הנתמכות ע"י שתלים הן סוג מיוחד של שיניים תותבות, המוצמדות ונתמכות ע"י שתלים ייחודיים. בניגוד לשתלים רגילים שפשוט מונחים על החניכיים של המטופל, שיניים תותבות מבוססות שתלים מתחברות אל תוך שתלים באמצעות חיבורים מיוחדים, המאפשרים לשיניים להיצמד טוב יותר. רופאי השיניים קוראים לטיפול זה בשמות שונים, הכוללים את השמות הבאים:

 • השתלת שיניים תותבות
 • שיניים תותבות הנתמכות ע"י שתלים
 • שתלי תותבות
 • השתלת שיניים תותבות מלאה
 • שיניים תותבות מולבשות

למרות השמות השונים, משמעות כל הביטויים הינה זהה – ההשתלות שלכם מספקות לכם תמיכה מלאה לשיניים התותבות שיושתלו בפיכם.

כמו רוב סוגי השתלות ושחזורי השיניים, הליך זה מורכב גם הוא משני שלבים עיקריים. בשלב הראשון, רופא השיניים ומומחה שתלים יבצעו הליך כירורגי בו הם ימקמו לפחות שני שתלים דנטליים אל תוך הלסת. שתלים אלו יעזרו לשמר את השן התותבת מבוססת השתלים. לאחר מכן, רופא שיניים מומחה לשיניים תותבות מבצע את החלק השני בכך שהוא מתאים את השיניים התותבות החדשות אל השתלים שהותקנו בהליך הראשון.

סוגי ההשתלות השונים של שיניים תותבות

שיניים תותבות מבוססות שתלים או בסיס הניתנות להסרה

שיניים תותבות מבוססות שתלים או בסיס שאינן ניתנות להסרה, הידועות בתור שיניים תותבות קבועות או שיניים תותבות קבועות היברידיות

שיניים תותבות מבוססות שתלים הניתנות להסרה

רובינו מכירים שיניים תותבות במובן הקלאסי שלהן – שיניים מלאכותיות הניתנות להסרה. במקרה והשיניים התותבות מבוססות השתלים מתבצעות בהליך שאינו מקבע אותן לפה, הרי ששיניים אלו חייבות להיות מוסרות לפני השינה. בנוסף, גם השיניים התותבות וגם החניכיים חייבים לעבור ניקוי יומיומי ושמירה על היגיינת הפה.

סוגי השיניים התותבות הללו מתחלקים לשני סוגים עיקריים:

 • שיניים תותבות המוחזקות בצורת כדור
 • שיניים תותבות המוחזקות בצורת מוט

בכל אחד מהמקרים, רופא השיניים שלכם ייצור את השיניים התותבות על בסיס אקרילי, כדי שהן יראו כמו החניכיים שלכם. לאחר מכן, הם יצרפו שיניים אקריליות או מפורצלן הדומות לשיניים טבעיות לבסיס. שני סוגים אלו יצטרכו תמיכה מלפחות שני שתלים שיותקנו בפה קודם לטיפול. סוגים אחרים של שיניים תותבות מבוססות שתלים כוללים:

הכל על ארבע (הכוונה לכך היא שארבעה שתלים דנטליים תומכים בכלל השיניים התותבות)

הכל על שמונה (עקרון דומה, רק עם שמונה שתלים)

שיניים תותבות מבוססות שתלים קבועות

בניגוד לשיניים התותבות הקלאסיות הניתנות להסרה, שיניים תותבות מבוססות שתלים קבועות מוצמדות באופן קבוע לשתלים הדנטליים. כתוצאה מכך, אין צורך בהסרתן לפני השינה. למרות זאת, חשוב מאוד לשמור על היגיינת ובריאות הפה כדי לוודא שהשתלים יישארו ויישמרו לאורך זמן. להשגת התוצאות הטובות ביותר, אנו ממליצים על מברשת שיניים מבוססת מים ועל חוט דנטלי משופר.

סוגי השתלים הללו לרוב נקראים באחד מהשמות הבאים:

 • שיניים תותבות קבועות
 • שיניים תותבות בהתקנה
 • שיניים תותבות היברידיות

שיניים תותבות מבוססות השתלה הניתנות להסרה אל מול שיניים תותבות מבוססות השתלה קבועות אל מול השתלת גשר שיניים

במידה והמטופל צריך לשחזר שורת שיניים שלמה או את כל חלל הפה שלו, השאלה הנפוצה ביותר היא "מהי אופציית השחזור המתאימה והטובה ביותר?" התשובה לשאלה זו כוללת מספר פקטורים שצריכים להיכנס לחישוב כדי להגיע לתשובה הנכונה.

בריאות העצם של המטופל

במידה ויש מספיק עצם בלסת המטופל, הרי שניתן לבצע את כל שלושת סוגי הטיפולים לצרכי השחזור של השיניים החסרות. אם מדובר במטופל שסובל מאובדן עצם גדול וכמות העצם בלסת שלו אינה מספקת, אזי מומלץ לבצע הליך של השתלת שיניים תותבות מבוססות שתלים. המטופל רשאי לבחור בסוג שהוא מעוניין: שיניים תותבות הניתנות להסרה או כאלו קבועות. הסיבה לכך שזוהי אפשרות השחזור העדיפה היא שהיא מאפשרת לרופא השיניים לדמות את העצם ולבנות אותה באמצעות אקריליק. בשיטה זו, המטופל יקבל הרמת פנים מיידית באמצעות שיחזור זה, תוצאה שקשה יותר להשיג כאשר מבצעים השתלת גשר שיניים.

תקציב המטופל

השתלת שיניים תותבות מבוססות שתלים הניתנות להסרה הינה האופציה הזולה ביותר מפני שניתן לייצב אותה באמצעות השתלה של שניים עד ארבעה שתלים בלבד. שיניים תותבות מבוססות שתלים קבועות ידרשו לפחות שישה שתלים (בהתאם לבריאות העצם), ובכך בעצם עולה מחיר האופציה הזו ביחס לאופציה הראשונה.

נוחות

השתלת גשר שיניים היא האופציה הדומה ביותר לשיניים טבעיות, ובכך רוב המטופלים יעדיפו את שיטה זו כשיטה הנוחה ביותר. כפי שהזכרנו קודם במאמר, שיניים תותבות מבוססות שתלים קבועות דורשות מאמצים רבים יותר בכל הנוגע לשמירת היגיינת הפה, ובכך שיטה זו נחשבת לפחות נוחה יחסית לשיניים תותבות הניתנות להסרה וניקוי חיצוני. יחד עם זאת, שיניים אלו חייבות להיות מוסרות לפני השינה, מה שיכול להיות בעייתי לעיתים.

בסופו של יום, אלו האופציות הניצבות מולכם, וחשוב לבחור אך ורק באופציה שמתאימה לכם בכל הפרמטרים. בחירה חכמה יכולה לתת לכם חיוך יפה מתמיד בנוסף לאפשרויות יומיומיות כמו אכילה ודיבור שיהפכו לפשוטות הרבה יותר.