Dental Treatments 20

דימום בחניכיים: מה לעשות ומתי לפנות לרופא השיניים שלכם?

דם שמופיע בכיור או על מברשת השיניים שלכם באמצע צחצוח השיניים, יכול להיות סימן מלחיץ בלשון המעטה – אך אין שום סיבה לחשוש, לפחות בינתיים. ריפוי הדימום בחניכיים יכול להתבצע גם ללא התערבות של רופא שיניים – הכל נקבע לפי הסיבה לדימום וחומרת המצב. במאמר זה, נסביר לכם את המקרים הנופצים ביותר לחניכיים מדממות, מה ניתן לעשות כדי לעצור את הדימום ואיך ניתן לדעת מתי מדובר במקרה שמחייב טיפול של רופא שיניים.

איך החניכיים שלנו עובדות

אם אתם בוחנים את החניכיים שלכם ורוצים לקבל אינדיקציה לבריאותן – אם הן בגוון ורוד בריא (ולא אדום), הצורה שלהם אמורה להיות כמו האות C מסביב לצוואר השן שלכם (איפה שהשן שלכם מתחילה להיות צרה יותר). בנוסף, הן יוצרות מסילה קטנה, שנראית כמעין קולר שנמצא מסביב לשן.

למרות שמדובר בחלק קטן יחסית בגוף שלנו, לחניכיים יש תפקיד חשוב במיוחד: הן מגנות על צוואר ושורש השיניים שלנו מחיידקים. ללא חניכיים בריאות, החיידקים יכולים לחדור מעבר לשיניים ולגרום לנזק ברקמות עצמן. בהמשך הזמן, הרקמות נהיות פגועות כל כך שאין להן כבר יכולת להחזיק את השן, מה שמוביל להתנדנות השן ואפילו לנפילה שלה.

מה גורם לדימום בחניכיים?

חניכיים בדרך כלל ידממו מפני שמשהו מגרה אותן. הנה מספר סיבות שעלולות לגרום לגירוי בחניכיים:

1 ג'ינג'יביטיס (מחלת חניכיים):

אם אתם לא משתמשים בחוט דנטלי ומצחצחים שיניים על בסיס יומיומי, בקטריה (הידועה גם בתור פלאק) נבנית מסביב לחניכיים בשן – לפעמים ניתן לראות את הפלאק בתור סימנים לבנים או צהובים על החניכיים שלכם.

כאשר הבקטריה גדלה וזזה, היא גורמת לגירוי בחניכיים, מה שגורם לג'ינג'יביטיס. ג'ינג'יביטיס הוא השלב המוקדם של דלקת חניכיים, והסימפטום הנפוץ ביותר שלה הוא דימום בחניכיים. מלבד דימום בחניכיים, אתם גם יכולים לחוות סימפטומים נוספים כמו חניכיים אדומות, רגישות בחניכיים וריח רע מהפה.

למזלנו, בשלב הזה, מחלת החניכיים היא בהחלט הפיכה. רופא השיניים שלכם יכול לעזור בהסרת הפלאק והבקטריה, וכל עוד תתחילו לדאוג להיגיינת הפה באמצעות צחצוח שיניים ושימוש בחוט דנטלי על בסיס יומיומי, תוכלו להרחיק את הבקטריה ולשמור על חניכיים בריאות.

בכל מקרה, אם הג'ינג'יביטיס מחמיר, הרי שהחניכיים שלכם עלולים להתחיל לסגת מהשיניים, מה שיגרום לבקטריה לטייל אל תוך הרקמות שנמצאות מעבר לשיניים שלכם. ככל שהבקטריה נמצאת שם יותר, הרי שכך מחמירה הבריאות הדנטלית שלכם.

2. הריון

כאשר אישה נכנסת להריון, שינויים הורמונליים משפיעים על כל גופה, והחניכיים אינם יוצאים מן הכלל הזה. שינויים הורמונליים עלולים לגרום ל"ג'ינג'רביטיס הריון", החניכיים שלכן עלולים להתנפח ולהפוך לרגישים, מה שיגרום לדימום כאשר אתן מצחצחות שיניים או משתמשות בחוט דנטלי. כדי למנוע בעיות בריאותיות בחלל הפה, דברו עם רופא השיניים שלכן על איך לדאוג לשיניים שלך בעת תקופת ההריון

3. תרופות

התרופות שאתם נוטלים עלולות להגדיל את הסיכויים לדימום מהחניכיים, גם אם אתם מצחצחים שיניים ומשתמשים בחוט דנטלי באיכות ובתדירות גבוהה. מדללי דם ואספירין שומרים על הדם מלהתקרש, ולכן תרופות אלו מגדילות את הסיכויים של חניכיים מדממים ועלולים לגרום להם לדמם זמן רב לאחר הצחצוח.

במידה ואתם נוטלים תרופות אלו, כדאי לכם לספר זאת לרופא השיניים שלכם ולהתייעץ איתו.

4. רוטינת היגיינת פה חדשה

אם התחלתם כרגע דרך חדשה לדאוג להיגיינת הפה שלכם, כמו הגברת התדירות של צחצוח השיניים ושימוש בחוט דנטלי יותר מפעם, החניכיים שלכם עלולים לדמם עד שתתרגלו להליכים החדשים הללו. צחצוח שיניים ושימוש בחוט דנטלי מרחיקים בקטריות ופלאק מהחניכיים, וככל שתתמידו בפעולות אלו, החניכיים שלכם ידממו פחות ופחות עד שהדימום יפסיק לחלוטין.

שימו לב שצחצוח חזק מדי גם עלול לגרום את החניכיים שלכם ולגרום להם לדמם – השתמשו תמיד בתנועה עדינה כאשר אתם מצחצחים, ושקלו רכישה של מברשת עם סיבים רכים.

מתי לראות את רופא השיניים שלכם לגבי חניכיים מדממים

האם אתם צריכים לראות את רופא השיניים שלכם? ייתכן.

לפעמים, אם תאמצו הרגלים טובים, החניכיים שלכם יחלימו ותרגישו טוב יותר ללא צורך בראיית רופא השיניים שלכם.

אבל, אם החניכיים שלכם מדממים באופן קבוע ועל פני זמן (כמו למשל מספר שבועות), אנו ממליצים לקבוע תור לרופא השיניים בדחיפות. מקראה נוסף בו כדאי לכם להתקשר ולהיוועץ עם רופא השיניים שלכם הוא אם החניכיים שלכם מדממות לפתע, זאת למרות שלא צחצחתם או השתמשתם בחוט דנטלי זמן קצר לפני הדימום.

אנחנו גם ממליצים שתראו את רופא השיניים שלכם אם אתם רואים וחווים סימפטומים אחרים של מחלה בחניכיים כגון:

 • חניכיים אדומות ו/או נפוחות
 • חניכיים רגישות – בייחוד לטמפרטורות קרות ו/או חמות
 • חניכיים שנראים כאילו הם נפרדים מהשן ומשאירים פער בין החניכיים לשן עצמה
 • ריח רע מהפה או טעם רע בפה לעתים קרובות
 • שיניים מתנדנדות (כשמדובר באדם בוגר)
 • שינויים באופן שבו השיניים העליונות והתחתונות יושבות יחדיו ומסתדרות ביניהן כשאתם סוגרים את הפה

ככל שתראו את רופא השיניים שלכם מהר יותר כאשר אתם חווים סימפטומים כאלו, כך גדלים הסיכויים לכך שתוכלו להפוך את המצב בחזרה לבריאות חלל הפה.

מה כדאי לשקול אם יש לכם דימום בחניכיים?

למרות שדימום בחניכיים הוא לא סיבה להכנס לפאניקה, עדיין מדובר בסימן שכדאי לכם לבצע ולהכניס שינויים חיוביים לרוטינת בריאות חלל הפה שלכם.

אנו ממליצים על הטיפים הבאים לצורך שיפור בריאות החניכיים שלכם:

 • צחצחו שיניים והשתמשו בחוט דנטלי לפחות פעמיים ביום – החוט הדנטלי מושך את הבקטריה מחוץ למסילות השיניים שלכם, ומונעות מהפלאק מלהבנות. הצחצוח גם מסיר את שכבת הבקטריה מהשיניים שלכם. אם אתם מדממים כשאתם מצחצחים שיניים או משתמשים בחוט דנטלי, זה לא אומר שאתם צריכים להרתע מפעולה זו לחלוטין. זכרו, חניכיים בריאות לא מדממות כאשר מצחצחים אותן, אז זה לא הצחצוח, זה מצב או חומרת המחלה שגורמים להן לדמם. ברפואת השיניים קוראים לכך "דימום הנובע מסיבה"
 • השתמשו במברשת שיניים חשמלית – מברשות שיניים חשמליות יכולות להסיר פלאק ובקטריה בצורה יעילה יותר מאשר מברשות רגילות מפני שהן זזות מהר יותר מכל תנועה אנושית כלשהי, זאת תוך כדי שהן מנקות את חלל הפה בעדינות
 • בקרו את רופא השיניים שלכם לעתים קרובות – אתם צריכים לראות את רופא השיניים שלכם לצרכי ניקוי הפה ובקרה לפחות פעם בחצי שנה או יותר (לפי הצעת רופא השיניים עצמו). במהלך הניקויים, רופא השיניים שלכם מסיר פלאק שנבנה על גבי השיניים, והוא גם יכול לענות לכם על שאלות הקשורות לדימום בחניכיים או כל בעיה הקשורה לרפואה הדנטלית
 • המנעו מטבק – מוצרי טבק הכוללים סיגריות וטסק ללעיסה פוגעים בבריאות גופכם הכללית, כולל חלל הפה שלכם. הטבק הורס את השיניים והחניכיים עצמם, מה שמוביל לריקבון בשן ואובדן שיניים
 • אכלו תזונה בריאה – המאכלים שאתם אוכלים משפיעים על בריאות הפה שלכם. סוכרים ועמילנים מספקים מזון לבקטריה, ובכך עוזרים לה לגדול. אכילה במהלך היום גם עלולה להגדיל את כמות הבקטריה בפה שלכם. הפחיתו בכמות הפחמימות והחטיפים שאתם אוכלים כדי להפחית את הסיכון והנזק לחלל הפה שלכם
 • נשמו דרך האף ביום ובלילה – אם אתם נושמים מהפה, מצאו פתרון (רופא השיניים שלכם יכול לעזור). אפילו חניכיים בריאות ישנו צבע ויסבלו מסיכויים גדולים יותר לדימום מפני שהיובש שנוצר בפה משנה את החומציות ומאפשר לבקטריה המזיקה להפוך לדומיננטית. אם אתם רואים שהחניכיים החיצוניות שלכם אדומות ונפוחות לעומת אלו הפנימיות, ייתכן מאוד שמדובר במקרה של השפעת נשימה מהפה. נסו לשים סלוטייפ מסביב על הפה כשאתם ישנים הלילה, ובדקו האם המקרה עוזר
 • רבים מאיתנו מעדיפים להתעלם מנוכחות הדם בפה שלנו. אנחנו מבקרים אצל רופא השיניים שלנו כאשר אנחנו מנקים את השיניים. מדובר ברוטינה, נכון? חשוב להבין ולדעת שמחלת חניכיים משפיעה על כל הגוף!
 • מחלת חניכיים היא למעשה סימן מקדים למחלה שיכולה להיות מסוכנת לא פחות ממחלות לב. בפעם הבאה כשאתם רואים דם על החוט הדנטלי  שלכם, כדאי לכם לשקול שוב את העובדה הזאת. הפתרון היחיד שטוב כדי לטפל בדימום החניכיים באופן גורף הוא למעשה ביקור אצל רופא השיניים, ואנחנו מקווים שמאמר זה עזר לכם להשתכנע בכך.