Dental Treatments 9

7 שאלות שצריך לשאול לפני שמבצעים הליך דנטלי כלשהו

הכי פשוט שיש – אתם לא חייבים להסכים להליך דנטלי רק מפני שרופא השיניים שלכם ממליץ עליו. שאילת שאלות נכונות כבר לפני יכולה להקל על החששות ולעזור לכם להגיע להחלטה הנכונה ביותר עבורכם.

אם אתם כמו רוב האנשים, ביקור אצל רופא השיניים הוא כנראה אחת הפעילויות הכי פחות עדיפות עליכם אי פעם. כל המראות והקולות במשרד רופא השיניים הממוצע יכולים להיות מאוד מחרידים ואף מפחידים, ואם הוא אומר לכם שאתם צריכים לבצע הליך דנטלי כמו סתימה או טיפול שורש – הרי שהחששות בנושא יכולים לעלות בצורה מאסיבית.

אך מה אם רופא השיניים שלכם אומר לכם שאתם צריכים לבצע הליך מסוים, אבל אתם לא בטוחים אם זה אכן במקרה? איך אתם יודעים אם ההליך הוא באמת נחוץ מבחינה רפואית או שאולי מדובר בהליך שבעיקר ייתן רווח נוסף לרופא השיניים שלכם? האם כדאי לכם לקבל חוות דעת שניה?

ישנם הרבה דברים שכדאי לחשוב עליהם ולקחת לתשומת ליבכם לפני שאומרים כן להליך רפואי דנטלי, ואלו חלק מהשאלות שעליכם לשאול לפני שאתם נוקטים עמדה.

כשאנחנו שומעים על מקרים של פציינטים (או הורים של פציינטים) שרופא השיניים שלהם מכריח אותם ואף מאיים אותם לעבור, אנחנו נעצבים לשמוע על כך. רופאי שיניים אמורים לגרום למטופלים שלהם להרגיש בנוח ולתת להם לדעת על הדרך הטובה ביותר כדי להגיע לבריאות דנטלית. לצערנו, המצב לא תמיד ככה.

אבל דעו דבר אחד: כפציינט, יש לכם זכויות. יש לכם את הזכות לדעת ולהבין את ההיסטוריה הדנטלית שלכם, ומה הוביל לכל דיאגנוזה והחלטה. יש לכם זכות לשאול כל שאלה לפני שתסכימו על ההליך הרפואי המומלץ, ויש לכם זכות לכך שכל אחת מהשאלות הללו יקבלו מענה הולם.

למה אתם צריכים לבקר את רופא השיניים על בסיס קבוע, גם אם אין לכם תסמינים או כאבים דנטליים כלשהם

לפני שנגיע אל השאלות שאתם צריכים לשאול את רופא השיניים שלכם לפני כל הליך דנטלי, אנחנו צריכים להבהיר משהו מאוד חשוב.

עליכם לבקר את רופא השיניים שלכם לפחות פעמיים בשנה. זהו הליך קריטי וחשוב כחלק משמירה על שמירת בריאות הפה והשיניים שלכם.

אם אתם עושים את הביקורים הללו על בסיס קבוע, אין סיבה שרופא השיניים שלכם יהיה מופתע כאשר סימפטומים מסויימים מופיעים, ואם רופא השיניים שלכם אכן עושה עבודה טובה, הרי שגם אתם לא אמורים להיות מופתעים.

לסיום, אם יש לכם בעיה כלשהי,אמור להיות זמן שבו תוכלו לטפל בו באמצעות שיטות פחות פולשניות שאינן דורשות הליך דנטלי יקר, בדרך כלל מדובר בשינויים פשוטים באורח החיים שלכם.

עם הלך הרוח הזה, רופא השיניים שלכם אמור לתת לכם את המשאבים והכיוונים הנכונים שידאגו לבריאות דנטלית טובה, כולל מידע על אלו מאכלים לאכול ומאלו כדאי להמנע, איך לרפא ולמנוע פגיעות בשן, וכיצד מצחצחים שיניים בצורה נכונה.

ביקורים קבועים אצל רופא השיניים חשובים גם מפני שהם עוזרים לכם ליצור קשר טוב עימו. כך תוכלו להרגיש יותר בנוח לגבי שאילת שאלות ובקשות להבהיר דברים, בנוסף ליצירת אמון לגבי ההחלטה הסופית של אותו רופא כאשר הוא ממליץ על סתימה, טיפול שורש או כל הליך אחר.

שלושת ההליכים הדנטליים הנפוצים ביותר

אם אתם חווים כאב שיניים מתמשך או שרופא השיניים שלכם גילה בעיה משמעותית במהלך בחינה ו/או צילום רנטגן, כנראה שרופא השיניים שלכם ימליץ על אחד משלושת הטיפולים הבאים:

סתימה

כמעט תמיד מומלץ להשתמש בדיאטה מתאימה ובשמירה על היגיינה דנטלית כדי לטפל בנזק בשן בצורה טבעית, אך זה לא תמיד אופציה. אם החור בשן גורם לכאב, הרי שהיא רגישה מאוד לחום וקור, או הגיעה לציפוי השן שלכם, אתם כנראה תצטרכו סתימה.

סתימה היא בדיוק כפי שהיא נשמעת – רופא השיניים שלכם יסיר את החלק החולה מפנים השן שלכם וימלא את החור שנשאר עם חומר שמחזיק את צורת השן שלכם במקום.

החלק הנותר בשן עדיין חי וימשיך ליצור ולהרוס את החלקים בשן בצורה טבעית לפי אורח החיים והתזונה שלכם.

טיפול שורש

טיפול שורש הוא הכרחי במקרה והרקבון גדל ללא השגחה והגיע אל שורש השן, או כאשר יש זיהום. טיפולי שורש שונים מסתימה בכך שהם מיועדים לשמר ולא להציל שן מתה. אנחנו משווים את ההליך הנ"ל להליך החניטה המצרי הקדום.

שן שמתה תהפוך לשברירית ועלולה להשבר בקלות לאחר הסתימה, ולכן צריך לשים במקום כתר שימוקם בחלק העליון של השן כדי להגן עליה. הליך זה מחליף את האפשרות של הוצאת השן ומונע הליכים אחרים כמו השמת גשר או שתל כדי לדאוג לחלל הריק ולשינויים במבנה הפה שעלולים להיווצר כתוצאה מכך.

שיוף שורש

כאשר האבנית נבנית על השן ואינה מוסרת בהליכי ניקוי דנטליים, האבנית תתחיל לחלחל אל עבר קו החניכיים. כאשר האבנית מגיע לנקודה מסויימת מתחת לחניכיים, השן תפסיק להיצמד בצורה האופטימלית.

שיוף שורש, הידוע גם בתור התאמה, הוא ההליך של הניקוי, קרצוף והסרת הזיהום בשן הנגועה. המילים הללו עלולות להשמע מפחידות, אך התוצאה הסופית של הליך נחוץ (לעתים) זה הוא שיניים חלקות ובריאות יותר.

שיוף שורש הוא לרוב יותר יקר מכל ההליכים האחרים מפני שהוא דורש זמן רב ועבודה נוספת. בנוסף, רופא השיניים שלכם יכול להמליץ על הרדמה בהתאם לגודל האבנית והתפשטותה על השיניים שלכם.

ועכשיו, לשבע השאלות שעליכם לשאול לפני שאתם מסכימים לבצע הליך דנטלי כלשהו

בזמן שסתימות, טיפולי שורש ושיוף שורש הם הליכים נפוצים, אתם לא חייבים להסכים לאף אחד מהם מבלי לדאוג לכך שתהיה לכם הבנה מלאה על הסיבה שגרמה לרופא השיניים לכם להמליץ על אחד מהטיפולים הללו ולבדוק האם ישנן חלופות אפשריות ומתאימות לא פחות.

עם הלך רוח וחשיבה זה, הנה השאלות הנפוצות ביותר שאנו מייעצים לאנשים לשאול את רופאי השיניים שלהם לפני שהם מסכימים להליך דנטלי כלשהו.

האם אתה מטמיע ייעוץ תזונתי לגבי תוכניות הטיפול שלך?

אם אין שיחה הקשורה לתזונה נכונה והשפעתה על מצב הפה שלכם, הרי לעולם לא תפתרו את בעיית השורש (תרתי משמע) כאשר חורים, יובש בפה או כל בעיה בחלל הפה יצוצו בחייכם.

לצערנו, כאשר רופאי שיניים אינם דנים בתזונה נכונה עם המטופלים שלהם (בין אם מאי הסכמה או מחוסר ידע בנושא), הרי שלרוב הם מאשימים את המטופל שלהם בכל אחת מהבעיות, מבלי לקחת אחריות כלשהי על מצב שהיה יכול להמנע.

אם יש לכם פתאום כמות סתימות גדולה, שיניים רגישות או כל בעיה אחרת ורופא השיניים שלכם טוען שכל זה קורה רק מפני שאתם לא מצחצחים את השיניים שלכם או משתמשים במי פה בכמות מספקת, אולי הגיע הזמן לבדוק אופציה להחלפת רופא שיניים לפני שאתם מסכימים לבצע הליך דנטלי כלשהו.

המלצה תזונתית טובה יכולה להיות תזונה המבוססת בעיקר על תזונת פליאו – תזונת האדם הקדמון. תזונה זו כוללת ומתבססת על ירקות אורגניים, בשרים איכותיים ושומנים בריאים. היא גם מגבילה ואף נמנעת לחלוטין מדגנים, סוכרים ופחמימות מעובדות, אשר כל אחד מהם תורם לחוסר איזון בקטריאלי בחלל הפה, משפיע על כמות ומיקום החורים בשן וגורם לעוד מגוון בעיות אפשריות.

שאילת רופא השיניים שלכם על הגישה שלו לגבי תזונה בכל הקשור לטיפול דנטלי ושמירה על אורח חיים בריא תעזור לכם להבחין האם רופא השיניים שלכם אכן מצויד בידע ובכלים שיעזרו לכם לטפל בבעיות הרלוונטיות לכם – ביחד עם המנעות מבעיות עתידיות בזכות גישה הוליסטית לנושא.

ממה עשויות הסתימות שאתה משתמש בהן?

אין שום סיבה שלא תשאלו את רופא השיניים שלכם לגבי חומרי הגלם בהם הוא משתמש כדי לסתום את החור בשן שלכם, ואם הוא עונה לכם שהוא משתמש במתכת (אמלגם הוא סוג של מתכת המעורבת או עשויה מכספית), כדאי לכם לברוח מהקליניקה, ומהר.

סתימות מתכת הן סתימות שמכניסות אתכם לכלל סכנה ללא שום סיבה נחוצה מפני שיש אלטרנטיבות טובות בהרבה בשוק, ורופאי השיניים הנורמליים מעדיפים להשתמש כבר שנים באופציות אחרות כמו סתימה קרמית.

לצערנו, רוב החומרים שמשתמשים בהם כיום לסתימות באים או עשויים מחומרים מסוכנים כמו BPA של תרכובת שרף או פלואוריד שנמצא ביוני זכוכית. אך החדשות הטובות הן ששוק הסתימות מתעדכן כל הזמן באופציות חדשות וטובות יותר.

כרגע, האופציות הטובות ביותר בנוגע לסתימה הן תערובות שרף או כאלו העשויות מפלסטיק, המכילות הרבה פחות סיכונים מהאלטרנטיבות שצויינו קודם.

איך ניתן לקבל סתימות העשויות מחומרים בטיחותיים יותר כאשר ביטוח הבריאות שלי מוגבל?

תרגיל מעניין: נסו ללכת לבית ספר לרפואת שיניים.

הסטודנטים שלומדים את התחום אוהבים את ההזדמנות להשתמש בכישורים החדשים שהם למדו כדי לעזור לאנשים להפטר מהכאב או לפתור בעיה כלשהי שמציקה להם. המורים שלהם אוהבים לראות ולתת להם ניסיון אמיתי, ואתם תאהבו את העובדה שהמחירים שלהם הרבה יותר נמוכים מאלו של רופאי השיניים שכבר עברו את השלב הזה לפני שנים.

הרי מדובר במצב שמצויין לשני הצדדים!

למרות שהפתרון הנ"ל עלול לעורר בכם את הצד הסקפטי וגם חשש לגבי העובדה שסטודנט לרפואת שיניים יטפל בפה שלכם, הרי שסטודנטים מפוקחים בזהירות רבה וגם מקבלים מנטורינג בזמן אמת תוך כדי שהעבודה מתבצעת על ידי פרופסורים בעלי שם המוכשרים לכך לפי הסטנדרטים הגבוהים ביותר.

שימו לב שהסטודנטים לרוב יבצעו את ההליך בזמן ארוך יותר מאשר רופא השיניים ממוצע, כך שעליכם להתכונן בהתאם לתוספת הזמן האפשרית.

מהי הדרך הכי פחות פולשנית כדי לטפל בבעיה שלי?

לפעמים, רופא השיניים שלכם ימליץ על האופציה הקלה ביותר עבורו על פני הצעה שתהיה הטובה ביותר עבורכם, בטח ובטח אם מדובר בהצעה שטובה יותר בטווח הארוך. אנחנו ממליצים למטופלים לסנגר את עצמם על ידי וידוא שהם באמת מודעים לכל האופציות האפשריות לפני שהם מסכימים להליך דנטלי כלשהו.

מהם הסיכונים והיתרונות של ההליך הדנטלי הנ"ל?

כל הליך רפואי, בין אם מדובר בהליך הקשור לרפואת שיניים או לא, בא עם מספר סיכונים. לפני שאתם מסכימים לבצע הליך כלשהו, זוהי האחריות שלהם להצהיר על כל סיכון אפשרי שעלול לצוץ במהלך הטיפול או אחריו, וכמובן גם על יתרונותיה של כל אופציה. כאשר יהיה לכם את המידע המלא לגבי כל ההליכים והאפשרויות שאתם יכולים לבחור ביניהם, תוכלו באמת להחליט את ההחלטה שתתאים לכם ולצרכיכם.

האם הריקבון בשן שלי יכול לשקם את עצמו?

אזהרה חשובה: רופאי שיניים רבים עלולים להלחץ אם תשאלו אותם את השאלה הזאת או תדברו איתם על מינרליזציה מחדש, חזרה למצב קודם וריפוי טבעי ועצמי מחור בשן. אבל לפי הידע על עומק החור בשן והאם היא הצליחה לעבור דרך הדנטין, תוכלו לדעת האם תוכלו להחליט את ההחלטה הזו בעצמכם.

הבנה של האם השן שלכם מכילה ריקבון שנמצא במצב הפיך יכולה לעזור לכם להמנע מהליכים דנטליים שאינם נחוצים. היא גם תעזור לכם לאמץ אורח חיים ותזונה טובים יותר, מה שדרוש ונחוץ אם אתם באמת רוצים להצליח בכל הקשור לריפוי טבעי ועצמי של החור בשן.

האם אתה יכול לתאר את מה שאתה רואה כדי שאוכל לקבל חוות דעת נוספת?

לא, לא מדובר בשאלה שנשאלת בשביל הכיף או בשם ההומור ששואלים את רופא השיניים שלכם – אבל מדובר בשאלה שחשובה לכם, הפציינטים לשאול אותו. לצערנו, ייתכן ותתקלו ברופא השיניים תאב הבצע שממליץ על הליך דנטלי רק כדי שהוא יוכל לגבות ממכם כסף נוסף.

אפילו אם אתם לא מודאגים מתשלום אקסטרה, ייתכן ותרגישו שלא בנוח עם דיאגנוזה או מסלול טיפולי. במקרה כזה, חוות דעת שנייה יכולה לעזור לתחושת הבטחון שלכם (או לחשוף במקרה טיפול שלא היה בו צורך אמיתי או חובה מסוימת).

כדי לזהות האם אתם לא מתמודדים עם רופא שיניים שאכפת לו מכם, חפשו סימנים כמו מספר סתימות באותו איזור של הפה או סירוב להסביר בצורה מעמיקה צילומי רנטגן. דגל אדום נוסף אם רופא השיניים אומר שיש לכם סתימות חדשות שצריכות להסתם באופן מיידי, זאת למרות שזאת הפעם הראשונה שבהם נתקלתם בבעיה זו ולא היו לכם כאבים או תסמינים קודמים.

איך למנוע סתימות, טיפולי שורש, יישור שורש והליכים דנטליים אחרים

אם מצאתם את המאמר הנ"ל מפני שאתם שוקלים ביצוע של הליך דנטלי משמעותי, אנחנו מקווים שכעת ציידנו אתכם בשאלות שייתנו לכם לאסוף מידע שאתם צריכים כדי לבצע את ההחלטה הטובה ביותר.

אנחנו גם מקווים שעל ידי מעקב אחרי הטיפים הבאים, לא תצטרכו לדאוג לגבי הליכים דנטליים כלשהם שעלולים לצוץ בעתיד.

התמקדו בתזונה – אנחנו רק נגענו בקצה הקרחון בכל הנוגע לנושא החשוב הזה, אך זכרו שהאופציה הטובה ביותר לגבי מניעה של כל הליך דנטלי היא מעקב והקפדה אחרי תזונה שמונעת ומרפאת סתימות באופן טבעי.

דאגו למלא את הצלחת שלכם עם הרבה ירקות, בשר שבא מחיות שאכלו עשב או רעו במרעה ושומנים בריאים. בנוסף לכך, המנעו מסוכרים, עמילן וכל מזון מעובד כלשהו.

קחו תוספי מזון – ביחד עם שינויי התזונה הנאותים שתבצעו, כדאי לשקול תוספי מזון שיכולים לעזור בנושא. שקלו לקיחה של ויטמינים ומינרלים חשובים באמצעות תוספי מזון כמו סידן, ויטמין K2, מגנזיום וזרחן – בייחוד אם אתם עוד לא חיים לפי התזונה האידיאלית.

הקפידו על היגיינה נאותה – אם אתם רוצים למקסם את בריאות הפה והשיניים שלכם תוך מניעה של הצורך בהליכים דנטליים כלשהם, אתם גם צריכים לדאוג להיגיינת פה ברמה מספקת.

כדי להתחיל, הפסיקו את השימוש במשחות השיניים ומי הפה הקונבנציונאלים הכוללים חומרים רעילים. השתמשו בטכניקת הברשה נכונה, כיסוי הפה בשינה בלילה והתחילו לצחצח גם את הלשון שלכם.

המשיכו ללמוד – כולנו מקבלים רק סט אחד של שיניים בוגרות, והן יכולות להשאר לכל אורך חייכם אם רק תטפלו בהן כמו שצריך.

על ידי צבירת ידע מתאים, רלוונטי ועדכני ממקורות מוסמכים, הרי שלא רק תצברו הבנה טובה יותר לגבי בריאות הפה, אלא גם תהיו בראש שקט כאשר תבחרו את רופא השיניים הטוב ביותר עבורכם וכאשר תסכימו לבצע הליך דנטלי במקרה הצורך.

לסיכום

בתור מטופלים, אתם עדיין מחזיקים בשליטה! אין שום צורך לכך שתסכימו הסכמה עיוורת לכל הליך דנטלי, ויש לכם את הזכות לדבר ולתת דרור לביטוי של כל דאגה שעלולה לצוץ אצלכם.

אפילו אם אתם לא צריכים הליך דנטלי כלשהו, הרי שאין שום בעיה או מניעה שתגרום לכם לחשוש מלשאול את הרופא שלכם כל שאלה לגבי הבריאות הדנטלית שלכם וההיסטוריה שלה – אפילו אם זה יגרום לרופא השיניים שלכם להרגיש שלא בנוח. בסופו של דבר, זה הפה שלכם, השיניים שלכם, הבריאות שלכם והחיים שלכם. בהצלחה!