מידע כללי על השתלות שיניים תמונה ראשית

מהי הרמת סינוס ומתי נבצע אותה?

מהי הרמת סינוס ומתי נבצע אותה?

מהי הרמת סינוס? 

ניתוח להרמת סינוס הוא תהליך שבמהלכו משתילים חומר עצם בלסת העליונה בפה. הניתוח מתבצע על מנת להכין את המקום לשתל השיניים.

קיימות מספר סיבות בגינן מטופלים צריכים לעבור הליך של הרמת סינוס לפני השתלה דנטלית והן:

א. מבנה אנטומי (כמו לסת קטנה, סינוסים גדולים או שילוב של השניים), שמותיר מעט מדי מקום להחדרת השתל.
ב. גורם אחר שמצריך השתלת עצם הוא אובדן עצם במידה שמצריכה החדרת עצם כדי שאפשר יהיה לבנות מחדש את עצם
   הלסת ולהכין תשתית חזקה ויציבה כך שניתן יהיה לקבע בה את השתל הדנטלי.

תיאור ניתוח הרמת סינוס

למרות שינויים קלים בשיטות להרמת סינוס שבהן נוקטים רופאי השיניים, כל רופאי השיניים נוקטים באותן פעולות בסיסיות בעת ניתוח להרמת סינוס.

כמו בניתוח שתל, ניתוח שתל העצם יכול להתבצע בהרדמה מקומית. אבל, אם המטופל עובר ניתוח נרחב להשתלת עצם ולהחדרת שתלים, לעיתים עדיף לבצע את הניתוח בהרדמה כללית, כי זה יכול להיות מאוד לא נוח, בלשון המעטה, לעבור ניתוח שנמשך מספר שעות, רק עם הרדמה מקומית.

לאחר ההרדמה, רופא השיניים יבצע חתך בחניכיים במקום שבו מתוכנן השתל כדי לחשוף את עצם הלסת. המנתח יחתוך את עצם הלסת כך שאפשר יהיה להזיז אותה בלחיצה עדינה כלפי מעלה אל תוך חלל הסינוס ויחד אתה יתרומם גם קרום הסינוס. כאשר פעולה זו מסתיימת נוצר חלל ריק מתחת למקום שבו הוסרה העצם, שאותו ימלא הרופא בחומר עצם. חומר עצם זה יכול להיות חלק עצם שנלקח מהמטופל עצמו, או חומר סינטטי.

כאשר שתל העצם הושלם בהצלחה, רופא השיניים יכול להחדיר את השתלים הדנטליים מיידית, אבל לעיתים קרובות יותר הוא יאפשר תקופת החלמה של שישה חודשים לפחות, לפני שייגש לבצע את ניתוח השתל הדנטלי.

יתרונות הניתוח להרמת סינוס

עבור מטופלים בעלי מבנה אנטומי שלא מספק די מקום לשתלים דנטליים, ניתוח להרמת סינוס הוא בהחלט יתרון. גם מטופלים שסובלים מאבדן עצם (אם כתוצאה ממחלת חניכיים, או כתוצאה מטיפולים מסוימים בסרטן), ייהנו מתהליך השתלת העצם שיאפשר להם לאחר מכן לעבור ניתוח השתלה דנטלית. במקרים אלה, הדרך היחידה להצליח בניתוח שתל דנטלי, היא ניתוח להרמת סינוס.

חסרונות של ניתוח להרמת סינוס

אחת הבעיות הגדולות בהליך הרמת סינוס הוא גורם הזמן. לאחר הניתוח צריך להמתין ברוב המקרים שישה חודשים ויותר, עד להחלמה ועד שאפשר יהיה לבצע את ניתוח השתל הדנטלי. הניתוחים ההולכים ונשנים שמעורבים בתהליך זה, גוזלים זמן רב ומוסיפים גם באופן משמעותי לעלויות.

בנוסף, כל הליך כירורגי כרוך בסיכון, ובכלל זה נזק שיכול להיגרם לקרום הסינוס, זיהום שיכול לפגוע בשתל העצם ואי השתלבות של העצם המושתל עם העצם הטבעית.

ניתוח להרמת סינוס נראה אולי כמו לקיחת סיכון גדול, אבל היתרונות למטופלים שעברו ניתוח זה ושתלי השיניים המוצלחים שבאו בעקבותיו, מוכיחים את עצמם.