Dental Treatments 10

יישור שיניים – התהליך, הסיכונים ואיך נמנע אותם

יישור שיניים – התהליך, הסיכונים ואיך נמנע אותם

אם אתם מתעניינים בהתחלת תהליך יישור שיניים (או גשר בשיניים) עבורכם או עבור אחד מילדכם, בוודאי שאלתם את עצמכם מספר שאלות הנוגעות לתהליך ההתקנה, באיזה גיל אפשר להתחיל בתהליך, מה עושה הגשר, האם יש סיכונים ובאיזה אופן ניתן למזער אותם, ושאלות נפוצות נוספות. על מנת שלא תישארו בערפל, הרשו לנו להסביר לכם מעט על גשר בשיניים, בתקווה שנסייע לכם להבין יותר.

מהו הגיל המתאים ליישור שיניים?

הזמן הטוב ביותר להתחיל טיפול יישור שיניים באמצעות התקנת גשר, הוא מהרגע שבו שיני החלב מפסיקות לנשור, והשיניים הקבועות סיימו לבקוע. בשלב זה ניתן לקבוע, באמצעות פגישה אצל אורתודנט, האם יש צורך בטיפול, ומהו הטיפול ההולם. טווח הגילאים הוא לרוב בין 10 ל-15, אך במקרים מסויימים, ובהתייעצות עם הרופא, ניתן להתחיל טיפול מוקדם יותר.

התקנת הגשר

למרות שלאורך השנים התפתחו שיטות שונות, הטיפול הנפוץ ביותר ליישור שיניים הוא באמצעות התקנת פלטת שיניים (הנקראת גם גשר או סמכים), המורכבת מחוטי מתכת השזורים בגופי נירוסטה, או בחומרים קרמיים אחרים. לאחר ההתקנה הראשונית של הגשר, מותח האורתודנט את חוטי המתכת, דבר היוצר לחץ על השיניים, ומזיז אותן למקום התקין. שיטה זו ידועה גם כשיטת דיימון, שבין יתרונותיה ניתן למנות קלות בשמירה על היגיינת הפה, ותוצאות המתקבלות בפרק זמן קצר יחסית.

הדיימון היא אמנם הפופולרית ביותר, אבל ישנם פתרונות נוספים, שהיתרון הבולט שלהם הוא העובדה שהם כמעט ואינם נראים. למשל, שיטת הסמכים הפנימיים, מותקנים בחלק הפנימי של השן. סמכים אלו מיוצרים במעבדה, ומותאים לכל שן בנפרד. שיטה אחרת נוחה ואסתטית ליישור שיניים שקוף (אך לא מתאימה לכל סוג יישור שיניים) היא השיטה הנקראת אינויזליין (Invisalign) הטיפול מתבצע באמצעות קשתיות שקופות ובמהלכו מתבצעות סריקת קשתות השיניים, ומיוצרות קשתיות שקופות ונשלפות, הניתנות להסרה בשעת צחצוח השיניים. שיטת טיפול אפשרית נוספת היא האירודנטיס, פלטה חכמה המורכבת בשעות השינה. בתוך הפלטה נמצא בקר, השולח מיקרו פולסים עדינים לשיניים, ועוזר להן לזוז בהתאם לתוכנית הטיפול שנקבעה על ידי האורתודנט.

את התשובה לשאלה איזה טיפול הכי מומלץ ומתאים עבורכם, תוכלו לקבל מהאורתודנט.

סיכונים בתקופת הטיפול – והדרכים למניעתם 

דינו של טיפול אורתופדי כמו כל טיפול רפואי אחר: ישנם סיכונים, אבל ניתן למזער ואף למנוע אותם. אחד הסיכונים הנפוצים הוא הצטברות חיידקים, אשר עלולה להוביל לדלקת בחניכיים ולהיווצרותם של חורים. עם זאת, כל עוד המטופל מקפיד על צחצוח שיניים נכון, שמירה על היגיינת הפה, וביקורי מעקב במועדים הקבועים אצל הרופא, הסיכון יורד.

גם תחושת כאב בשיניים או בחניכיים היא אחד הסיכונים הנפוצים, אך במקרה זה חשוב להבין, כי מקורה של תחושת הכאב בלחץ המופעל על החניכיים, וכיוון שלחץ זה הוא חלק בלתי נפרד מהטיפול, למרבה הצער כך גם הכאב. עם זאת חשוב לדעת שהכאב תמיד גדול יותר בימים הראשונים אחרי טיפול, אך הוא פוחת עד מהרה, ותוך ימים ספורים עובר לגמרי. במקרים חריגים ניתן להיעזר במשככי כאבים, אך חשוב לעשות זאת בהתייעצות עם רופא.

כללי ברזל לשיניים נקיות ושמירה על היגיינת הפה

על מנת להימנע מזיהומים מיותרים, כאבים שנובעים מהיעדר טיפול קבוע ותקין בשיניים, וכמובן – כדי שכשיוסר הגשר השיניים לא יהיו רק ישרות אלא גם יפות ונקיות, יש לשמור על כמה כללים בסיסיים של היגיינה:

  1. צחצוח שיניים וחניכיים, לפחות שלוש פעמים ביום, לפחות שלוש דקות.
  2. שטיפת הפה בנוזל המכיל פלואוריד לפני השינה.
  3. הימנעות ממאכלים הנדבקים לשיניים.
  4. לפני שאתם נוגסים בתפוח, גזר או מאכל קשה אחר, רצוי לחתוך אותו לחתיכות לעיסות, כדי למנוע פגיעה במכשור.
  5. הקפידו להגיע לפגישות כפי שקבע לכם האורתודנט, כמו גם לטיפולים אצל שיננית שתסייע לכם לנקות את השיניים היטב בתקופה זו.