Dental Treatments 5

בעיות פה ושיניים שמאפיינות בני נוער

יישור שיניים

במקרה של מנשך גרוע או שיניים עקומות, פלטה ליישור שיניים היא שיטת הטיפול המקובלת. הפלטה יכולה אמנם להעניק שיניים ישרות וחיוך משופר, אבל גם לשפר את בריאות השיניים ואת הבריאות הכללית, כי בעיות אורתודונטיות מקשות על הנשיכה והלעיסה ועלולות להפריע לאכילה.

כשיש בעיה במנשך, גוברת הנטייה לחורים בשיניים או למחלת חניכיים, בגלל הקושי לנקות את השיניים. לכן, חשוב לקבל טיפולי יישור שיניים בהקדם.

יש סגנונות שונים של התקנים ליישור שיניים כולל פלטות פלסטיק בצבע השיניים או פלטות מתכת מסורתיות שמגיעות בשלל צבעים. לפעמים משתמשים גם ביישור שיניים שקוף ונשלף. דברו עם רופא השיניים כדי שיקבע מהי הבחירה הטובה ביותר עבורכם.

אגב, היום יש פתרונות מעולים ליישור שיניים בקרב מבוגרים שמסיבות שונות לא עברו טיפול זה בנעוריהם. בדרך כלל מדובר בהתקן שנקרא יישור שיניים אינויזליין שבולט הרבה פחות מהפלטה המתכתית המסורתית ולכן גם פחות מביך.

שיני בינה

שיני בינה קיבלו את שמן מעצם העובדה שהן השיניים האחרונות שמתפתחות במהלך הבגרות הצעירה, תקופת החיים שבה הילד מתחיל את שלב הבגרות או שלב ה"בינה".

אצל רוב האנשים כל השיניים הקבועות מתפתחות לפני שהם מגיעים לגיל 13. שיני הבינה אמורות לצמוח בין הגילים 21-17. לפעמים, אין להן מספיק מקום כדי לצמוח או שהן צומחות בכיוון אחר ולא ישר למעלה. כאשר זה קורה, רופא השיניים עשוי להחליט לעקור אותן.

לא תמיד כל השיניים מתפתחות לפי אותו לוח זמנים. לכן, חשוב לבקר באופן סדיר במרפאת השיניים כך שהרופא יוכל לעקוב אחר ההתקדמות של שיני הבינה של הנער.

אמנם, כל מטופל הוא ייחודי, אבל באופן כללי, ייתכן שיהיה צורך להסיר את שיני הבינה כשקיימת עדות לשינויים בפה כגון: כאב, דלקת, ציסטות, גידולים, נזק לשיניים סמוכות, מחלת חניכיים, עששת (אם זה לא אפשרי או לא רצוי לשחזר את השן.

רופא שיניים עשוי להמליץ על עקירת שיני הבינה גם כחלק מקבלת הפלטה, בגלל טיפול חניכיים או בשל הליכים טיפוליים אחרים.

פירסינג בפה

פירסינג אוראלי, למשל בלשון, אולי נראה מגניב אבל יכול להיות מסוכן לבריאות. הפה מכיל מיליוני חיידקים לכן, הפרסינג בפה גורם לעתים קרובות לזיהומים ולנפיחות. התנפחות הפה והלשון עלולה להביא לסגירת דרכי הנשימה, והפירסינג עצמו עלול להחליק פנימה ולגרום לחנק. במקרים מסוימים הפירסינג יכול לשבור את השן אם נושכים בו חזק מדי, או כשסוגרים את הפירסינג שוב ושוב כנגד השיניים. פירסינג אוראלי יכול לגרום לזיהומים מערכתיים חמורים יותר כמו, צהבת.

הפרעות אכילה

הפרעות אכילה נובעות ממגוון של בעיות פיזיות, רגשיות וחברתיות מורכבות והן יכולות להיות הרסניות גם לבריאות הפה. ללא תזונה נכונה עלולות החניכיים ורקמות רכות אחרות בפה, לדמם בקלות. ואצל אנשים שחווים יובש כרוני בפה, בלוטות הרוק עלולות להתנפח. הקאה בתדירות גבוהה מזיקה לשיניים כי כאשר חומצת הקיבה החזקה זורמת שוב ושוב מעל לשיניים, היא שוחקת את אמייל השן עד לנקודה שבה חל שינוי בצבע, באורך ובצורת השיניים. במקרה של הפרעות אכילה חשוב להתייעץ עם הרופא.

עישון

עישון, שמזיק לבריאות הכללית בכלל, גורם גם לריח רע מהפה, לשיניים מוכתמות, לעמעום חוש הטעם והריח, להאטת ההחלמה לאחר עקירת שן או ניתוח אוראלי, לקשיים בתיקון בעיות שיניים קוסמטיות, למחלת חניכיים ואובדן שיניים ולסרטן הפה.

גמילה מעישון תפחית את הסיכון לפתח בעיות אלה ואחרות שקשורות לטבק.