אילוסטרציה של השתלת שיניים בלסת תחתונה

השתלות שיניים ממוחשבות

איך הטכנולוגיה יכולה לעזור לנו בשיקום הפה

המחשבים הופכים לחלק מהותי ביותר ויותר תחומים בחיינו, ומשפרים באופן משמעותי את רווחתנו בעוד ועוד אספקטים. באופן טבעי גם רופאי שיניים מסתייעים ביכולות השונות של המחשבים, שהולכות ומשתכללות כל העת, ובפרט ניתן לציין את האופציה של השתלות שיניים ממוחשבות.

יש להדגיש כי השתלת שיניים ממוחשבת אינה הליך שבו לא נדרשים שירותיו של רופא שיניים או לא נדרשת נוכחותו. ההיפך הוא הנכון: השתלות שיניים ממוחשבות נסמכות על ידע נרחב וניסיון רב של רופא שיניים האמון על ביצוע השתלות – והמחשב תורם את היכולת לבצע חישובים מורכבים ברמת דיוק גבוהה להפליא ובסופו של דבר להעניק למטופל פה חדש ומלא שיניים וכתוצאה מכך גם איכות חיים גבוהה יותר.

כיצד משתלב המחשב בתהליך השתלת השיניים?

השלב הראשון בתהליך ההשתלה הוא צילום CT (בתלת מימד, וברמת דיוק גבוהה אף יותר מסי.טי רגיל) – שכמובן לא ניתן היה לבצע אותו אלמלא ההתקדמות הטכנולוגית העצומה בעשורים האחרונים.

באמצעות צילום זה וניתוחו יכול רופא השיניים לקבל תמונת מצב מלאה באשר לפיו של המטופל – השיניים החסרות והסיבות לכך (חבלה חיצונית, מחלה וכו'), מבנה הלסת ובפרט עצם הלסת עליה יורכבו בסופו של דבר השתלים, צפיפותה של העצם וכן רוחבה וגובהה (על מנת שההשתלה תעלה יפה נדרשת עצם צפופה דיה וכן בעלת גובה מינימלי), מיקום עצבים, סינוסים וכלי דם (שיש כמובן להיזהר מלפגוע בהם תוך כדי ביצוע ההשתלה) ובעצם כל פרט לו זקוק רופא השיניים.

בשלב הבא, תכנון ההשתלה, המחשב נכנס אף יותר לעובי הקורה.

זהו השלב הקריטי המתבצע ללא נוכחותו של המטופל כלל, שכן כל הנתונים לגביו כבר התקבלו מה- CT. בשלב זה ישנה חשיבות מכרעת לדיוק, וזאת משום שמיקום אופטימלי של השתלים על גבי עצם הלסת מבטיח אחוזי הצלחה מקסימליים.

בעזרת המחשב, מתכנן רופא השיניים את השבלונה וזאת על סמך מצב הפה והעצם הלסת של המטופל, מצב בריאותו באופן כללי, גודל השתלים, הזוויות בהן יש להחדיר את השתלים אל העצם על מנת להבטיח קליטה מוצלחת וכאמור המיקום המדויק שלהם. יתרון נוסף של המחשב בשלב זה טמון בכך שהוא מספק לרופא השיניים את האפשרות לבחון את טיב השבלונה באופן וירטואלי וכך לבצע שיפורים ו/או כוונונים נחוצים עוד לפני שמגיעים לפה של המושתל.

באופן טבעי גם ייצור השבלונה הוא תהליך הנשען על מחשבים, ובזכות השכלולים הרבים גם בתחום זה מובטחת שבלונה התואמת בדיוק את תוכניתו של רופא השיניים.

עוד חשוב לציין כי בזכות רמת הדיוק הכה גבוהה שמספקים המחשבים, ניתן בימינו להשתיל שורת שיניים שלמה על גבי 4 שתלים בלבד (או 6 במידה ועצם הלסת מחייבת זאת) – יכולת שגם היא מגדילה את אחוזי ההצלחה של הליך כירורגי זה.


ההשתלה עצמה

במהלך ההשתלה עצמה המחשב כבר לא מהווה חלק מהתהליך, והדבר החשוב ביותר הוא המיומנות של רופא השיניים.

בזכות התכנון המדוקדק של השבלונה, ניתן לבצע השתלות מורכבות, כולל של כל השיניים בפה, תוך זמן קצר להפליא (לא בכדי השתרש המונח השתלת שיניים ביום אחד) – ואם בוחרים נכון ברופא שיניים מקצועי ומנוסה, הרי שהתהליך כולו עובר ללא כאבים ומוכתר בהצלחה, והמטופל זוכה לאפשרות לחייך בפה מלא.

 • שתלים מסוג "Plate Form": הפתרון לשתלים על עצם קצרה וצרה

  שתלים מסוג "Plate Form": הפתרון לשתלים על עצם קצרה וצרה

  תפקיד השיניים והצורך בהתערבות רפואית שיניים אינן חשובות רק לתפקודים בסיסיים כמו גדילה ועיכול; הן גם חלק בלתי נפרד מהאסטטיקה שלנו ומרגשות הביטחון והערכה העצמית. במקרים שבהם ישנם בעיות כמו חסרון שיניים או שיניים פגועות, השתלות שיניים יכולות להבטיח פתרון יעיל. טכנולוגיה אחת שעשויה לעזור בכך היא שתלים מסוג "Plate Form". פוסטים קשורים לנושא: המדריך…


 • השתלות שיניים בצורת שורש (root form)

  השתלות שיניים בצורת שורש (root form)

  השתלות שיניים בצורת שורש השתלות שיניים הופיעו כפתרון פורץ דרך להחלפת שיניים. בין העיצובים והסוגים השונים, השתלת שיניים בצורת שורש בולטת כשימוש הנפוץ ביותר. בדומה לצורתו של שורש שן טבעי, שתלים אלו משמשים כבסיס יציב להחלפת שיניים חסרות, ומציעים יתרונות פונקציונליים ואסתטיים כאחד. אבל מה הם בעצם שתלים דנטליים בצורת שורש, ולמה הם כל כך…


 • ​טיפולי שיניים בלייזר – מה זה אומר?

  ​טיפולי שיניים בלייזר – מה זה אומר?

  טיפולי שיניים בלייזר מציעים כמה יתרונות משמעותיים מבחינת הריפוי, הנוחות והשמירה על הרקמות הבריאות, בהשוואה לטכניקות מסורתיות. למידע על טיפול שיניים בלייזר…