Dental Treatments 5

סרטן הפה

סרטן הפה: סימנים, אבחון וטיפול בסרטן הפה

בארצות הברית, יותר מ-28,000 מקרים של סרטן הפה מאובחנים מדי שנה, כאשר יותר מ-7,000 ממקרים אלה גורמים למוות. סרטן הפה עשוי להופיע בפה, על השפתיים, הלשון, החניכיים, בבלוטות הרוק, ובגרון.

סימנים אפשריים לסרטן הפה

מאחר שסרטן הפה מתחיל בדרך כלל בשלב א-סימפטומטי שבמהלכו התסמינים אינם מורגשים, הוא על פי רוב חסר כאב בתחילה ולכן קשה לגלות אותו. למרות שהסימנים הבאים לא בהכרח מצביעים על קיומה של מחלת הסרטן ועשויים להיווצר עקב מחלה דנטלית אחרת, הם עלולים להיות סימנים מוקדמים של סרטן. מאחר שטיפול בסרטן הפה בדרך כלל מצליח כשהוא מבוצע בשלבים המוקדמים, יש להיבדק אצל רופא שיניים עם הופעתו של כל שינוי חריג בפה, בחניכיים, בלשון או בסביבתם.

סימנים לסרטן הפה עשויים לכלול:

 • כאב מתמשך בפה
 • פצעים ובליטות בחלקו הפנימי של הפה, כולל כיבים
 • קושי להזיז את הפה והלסת
 • קושי לבלוע וללעוס
 • כאב בגרון
 • גוש בצוואר
 • כאב חזק באוזן אחת
 • דימום לא מאובחן מהלשון, החניכיים או הלחיים
 • קהות באזור מסוים בפה או בלסת

בדיקות, אבחון וטיפול בסרטן הפה

לקבלת אבחנה חד משמעית, עליך לבקר את רופא השיניים והרופא (רופא השיניים עשוי להפנות אותך לאונקולוג אם הוא מגלה חשד לסרטן). לאחרונה שילבנו במרפאת השיניים רביב את ערכת ViziLite Plus לצורך אבחון וגילוי של גידולים בחלל הפה.

נמצא ששילוב בדיקה זו יחד עם הסתכלות בחלל הפה משפרת את היכולת לזהות אזורים חשודים בלשבים מוקדמים.

הליכי גילוי מוקדמים של גידולים סרטניים כגון: ממוגרפיה, PSA (בדיקת סרטן הערמונית) ובדיקת משטח צוור הרחם, נמצאו כיעילים מאוד וערכת ה – ViziLite Plus דומה בחשיבותה.

VisiLite Plus הינה בדיקה קצרה ופשוטה ללא כאבים וללא תופאות לוואי. הבדיקה מאפשרת גילוי מוקדם של שינויים ברקמות הרכות. גילוי מוקדם של רקמה טרום-סרטנית עשוי למנוע תהליכים הרסניים של חלל הפה ולהציל חיים.

במידה והבדיקה התרום סרטנית תמצא חיובית, סרטן הפה יאובחן סופית באמצעות ביופסיה והערכה רפואית שמזהה את השלב והרמה של הסרטן. הסרטן עלול להתפשט לאזורים אחרים בפה ובגוף, וזה עלול לגרום להשלכות חמורות יותר.

כדי לקבוע את אופן התפתחות הסרטן, הרופא עשוי לבצע בדיקות נוספות וביניהן צילום רטנגן, סריקת CT או סריקת MRI.

אולטרסאונד משמש כדי לבסס את הגבולות והסוג של הגידול הסרטני. בסופו של דבר, הרופא ורופא השיניים יכינו תכנית לטיפול בסרטן הפה שמבוססת על הבדיקות.

טיפול ומניעה של סרטן הפה

כדי לטפל בסרטן הפה, רופאים רושמים טיפול אחד או יותר מבין שלושה סוגי טיפול עיקריים: ניתוח, הקרנות או כימותרפיה.

אם ניתוח הוא הטיפול הנבחר, היקף הניתוח תלוי בשלב וברמת הסרטן. בכמה מקרים מתקדמים, הניתוח עשוי לכלול הסרה של גידולים בלסת או בעצם הפה. אם הסרטן התפשט לאזורים אחרים בגוף (כמו בלוטות הלימפה) ניתן להסיר גם את הגידולים באזורים האלה. הרופא עשוי להסיר גידולים באזור הצוואר על ידי ניתוח דיסקציה צווארית.

אם ניתוח הוא לא אפשרות או לא נדרש, הרופא עשוי לבחור להשתמש בהקרנות (סוג של קרן רנטגן) או בכימותרפיה (תרופות שניתנות באופן תוך-ורידי או דרך הפה). טיפולים המשלבים כמה סוגי טיפול עשויים לשלב אחד או יותר מהסוגים שהזכרנו. לדוגמה, הקרנות או כימותרפיה יכולות לשמש להשמיד את התאים הסרטניים שלא ניתן היה להסיר אותם בניתוח.

לאחר טיפול מקיף בסרטן, מטופלים זקוקים לניתוח פלסטי שיקומי ולתרפיית דיבור כדי לשפר את המראה והפונקציונליות של האזור שנפגע. ישנם מטופלים שזקוקים למכשירים כדי שיוכלו לדבר.

מניעת סרטן הפה

כל גירוי של הפה, החניכיים או הלשון עשוי להגדיל את הסיכון לחלות בסרטן הפה. מומלץ לבצע בדיקה עצמית תקופתית של הפה, החניכיים, הלשון והלחיים כדי לבדוק הימצאותן של תופעות חריגות.

המלצות לבדיקה עצמית מתחילות בבדיקה של הפה, כולל של הדברים הבאים:

 • שיניים
 • חניכיים
 • לחיים
 • לשון (חלק עליון ותחתון)
 • גרון
 • חך

הפיכת השפתיים כדי לבדוק את משטח הרקמות הפנימיות

עם זאת, מכיוון שניתן לבלבל בין הסימפטומים הקשורים לסרטן הפה ובין מצבים רפואיים אחרים, אין להתייחס לבדיקה העצמית כחלופה לביקור אצל רופא שיניים ושיננית לביצוע מעקב לפחות פעמיים בשנה. השילוב של השניים, בדיקה עצמית תקופתית וביקורים קבועים לניקוי הפה, יכול לעזור לגילוי מוקדם של סרטן הפה. וזכרו, תמיד עדיף לבקר גם אצל רופא השיניים וגם אצל רופא כדי להעריך את הסימפטומים כראוי.