Dental Treatments 13

אסטתיקה – הלבנת שיניים במרפאה

הסיבות לגוונים שונים בצבע השיניים

גוון השיניים נקבע עוד בשלב התפתחותן ובאופן כללי יהיה מעט שונה מאחד לאחר. איכות התפתחותן תשפיע באופן ישיר על צבען ויכולת עמידותן למנוע ספיחה של צבענים אל שכבתן הפנימית. הרגלי תזונה לקויים וצריכת מזונות בעלי חומציות גבוהה גורמים לנזקים בלתי הפיכים בשלמות האמייל ובכושר האיטום, שמאפיין שכבת מגן זו, פוגעים וחושפים את השן לחדירת הצבענים לשכבה הפנימית (דנטין). טראומה, שחיקה והידוק שיניים לילי תורמים להיווצרות סדקים ושברים במבנה האמייל (שאמור להגן ולחסום את חדירת הצבענים השונים אל עומק השיניים).

מהי הלבנת שיניים וכיצד היא מתבצעת?

כבר בשלב זה ארצה להפריח את השמועה הרווחת, כי הלבנת שיניים מתבצעת באמצעות שחיקה של פני שטחן החיצוני שלכותרות השיניים, ובעצם מפחיתה מחומר השן. מיתוס זה אינו נכון ומתבסס על הלבנות שיניים שבוצעו בעבר הרחוק. הבהרת שיניים מתבצעת באמצעות שימוש בחמצן, הנישא על גבי ג׳ל שחודר דרך האמייל לשכבתן הפנימית (דנטין) וגורם לפירוק של קשרים כימיים בין מולקולות, האחראיות על גוון השיניים, ולפירוק הצבענים שהצטברו. כל השיטות הקיימות בעולם רפואת השיניים המתקדמת מתבססות על שיטה זו.

שיטות להבהרת השיניים:

1.מרפאתית בשיטת zoom – שימוש בחומר הבהרה בריכוז גבוהה בשילוב מנורת לד, שמאיצה את פעולת ההבהרה.

2.ביתית בעזרת קשתיות סיליקון – שימוש בקשתיות מסיליקון המותאמות באופן מדויק לקשתות השיניים, בשילוב ג׳ל ההבהרה שממוקם בתוך הקשתיות לזמן קצר בכל יום למשך כ-3 שבועות

3.משולבת (מרפאתית וביתית) – השיטה המשולבת מומלצת להשגת תוצאה מהירה, מלאה ואחידה ולקבלת גוון אחידבכל השיניים לאורך זמן. מתן קשתיות למטופל/ת. בתום הטיפול מאפשר לבצע תחזוקה אחת ל6 חודשים, בכדי לשמר את התוצאה שהתקבלה. אי-ביצוע תחזוקה יגרום להישנות הצורך בטיפול מלא.

ההבדל המהותי בין סוגי ההלבנה טמון באחוזי החמצן. ככל שאחוזי החמצן גבוהים יותר, כך מצריך הטיפול השגחת רופא צמודה יותר (הלבנה מרפאתית), מאחר שהחומר הבא במגע עם הרקמות הרכות בפה עלול לגרום לכוויה קשה. לגבי החומרים הנרכשים שלא דרך רופא השיניים: חובה לבדוק שקיבלו אישור ממשרד הבריאות, ואלה שקיבלו מכילים כמות מזערית של חומר פעיל מאחר שאינם מותאמים למבנה הפה, ולפיכך תוצאות ההבהרה זניחות.

שיטות להשגת החיוך המושלם:

1.אינוויזליין – יישור שיניים בלתי נראה ונשלף
שיטה אמריקאית מהפכנית ליישור שיניים בעזרת סדרה של קשתיות שקופות, הניתנות להסרה בכל עת. הקשתיות מיוצרות ומותאמות אישית לכל מטופל ולצורכיו האישיים. שלב התכנון, טרום טיפול, נעשה בעזרת תוכנית טיפול וירטואלית (ClinCheck), המציגה את תהליך תזוזת השיניים עד למנחן הסופי. דרך היעילה, הנוחה והאסתטית ליישור שיניים.

2.חזיתיות חרסינה 
עלי חרסינה דקיקים המודבקים על גבי השיניים בחלקן הקדמי ומאפשרים, בשני מפגשים בלבד, לשנות באופן מהותי את מתאר, צבע ועמדת השיניים ליצירת חיוך מושלם.

3.עיצוב חיוך דיגיטלי ואנלוגי
עיצוב חיוב דיגיטלי מתבצע טרום הטיפול בשלב תכנון החיוך. בעזרת תמונות ותוכנות הדמיה ממוחשבות, ניתן לעצב בשיתוף עם המטופל את חיוכו העתידי.
עיצוב זה מועתק להדמיה בפה המטופל עוד לפני תחילת הטיפול, על מנת להקנות דיוק מרבי לתוצאות המצופות.

מחברת המאמר- ד"ר ענת רז מבצעת הלבנת שיניים בשיטת zoom המתקדמת בשילוב התאמת קשתיות מסיליקון לתחזוקה ביתית.